15 апрель куни Ғаллаорол туманида катта йўл бўйлаб хотиржам мактабга кетаётган 14 ва 12 ёшли уч ўсмирни катта тезликда келаётган «Ласетти» уриб юборди, болалар ҳодиса жойида ҳалок бўлди.
4 июнь куни Нуробод тумани Меҳнаткаш маҳалласи ҳудудидан ўтувчи «Самарқанд-Ғузор» автомобиль йўлининг 35-километрида 25 ёшли ҳайдовчи «КамАЗ» юк автомашинасида пиёдалар йўлакчасида ҳаракатланаётган ёш онани ва унинг 2 нафар боласини уриб юборди, ҳали она сути оғзидан кетмаган гўдаклар ғилдираклар остида қолиб, нобуд бўлишди.
1 июль куни Хатирчи туманида 2 та BYD кроссовери ўзаро пойга ўйнаб, аҳоли яшаш пунктида 142 км/соат тезликда ҳаракатланиб, пиёдалар йўлагидаги 8 ёшли қизчани босиб ўтиб кетди. Қизча вафот этди.
3 июль куни Самарқанд туманида «Нексия 2» автомашинаси йўлни кесиб ўтаётган 7 ёшли болакайни уриб, учириб юборди.
Эрталаб ўзи уйғонган, чойини ичиб, қиқирлаб, кулиб уйидан чиққан, не бир ширин орзулар оламида учиб юрган соғлом фарзандни кутилмаганда йўқотишдан мушкулроқ ғам бўлмаса керак бу оламда. Оналар ўзини қандай кечиради? Оталарнинг ич-эти куйиб кул бўлмайдими?..
Тонгда остонадан хўшлашиб, автомашинасида чиқиб кетган дадасининг аварияда бўлакларга бўлинган танасини кўрсатишмагани боис, митти қалбидаги умидни сўндирмай, энг азиз инсони эшикдан кириб келишини ойлаб, йиллаб кутаётган қанча болажонлар бор.
Рақамларга эътибор қилинг. Мамлакатимизда 2023 йилда йўл ҳаракати билан боғлиқ жами 16 миллиондан ортиқ қоидабузарлик қайд этилган. Содир этилган 9 минг 839 та ЙТҲ оқибатида 9 минг 209 нафар фуқаро жароҳатланган ва 2 минг 282 нафар киши ҳалок бўлган. Болалар билан боғлиқ 1 минг 794 та ЙТҲ туфайли 1 минг 568 нафар ўғил-қиз жароҳатланган, 263 нафар бола эса ҳаётдан кўз юмган.
Жорий йилнинг беш ойида вояга етмаганлар билан боғлиқ 359 та йўл-транспорт ҳодисаси содир этилган ва 65 нафар бола нобуд бўлган, 294 нафар бола турли даражада тан жароҳатлари олган. Улар орасида ногиронлик аравачасига михланиб қолганлар бор.
Беш ой ичида мамлакат бўйича қайд этилган умумий йўл-транспорт ҳодисаларининг сони ҳар 100 минг аҳолига 7,2 тани ташкил қилгани ҳолда ушбу салбий кўрсаткич Тошкент шаҳрида 12,8 та, Тошкент вилоятида 12,2 та, Наманган вилоятида 9,1 та ва Фарғона вилоятида 8,4 тага етган.
Ўлим билан боғлиқ йўл-транспорт ҳодисаларининг салмоғи Самарқанд, Тошкент (80 тадан), Фарғона (69 та), Қашқадарё ва Сурхондарё (53 тадан) вилоятларида юқорилигича қолмоқда.
Ўлимга олиб келувчи 5 та асосий сабабдан бири
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ҳисоботига кўра, Ер юзида бир дақиқада 2 нафардан ортиқ ва кунига 3 минг 200 дан зиёд киши йўл-транспорт ҳодисалари сабаб ҳалок бўлмоқда. Умумий ҳисобда йилига 1,19 миллион инсон авто аварияларда оламдан ўтмоқда. Таҳлиллар жаҳон миқёсида ЙТҲ 5 ёшдан 29 ёшгача бўлган болалар ва ёшлар ўлимининг асосий сабаби бўлиб қолаётганини кўрсатаётир (Ўзбекистонда эса йўл-транспорт ҳодисалари ўлимга олиб келувчи 5 та асосий сабабдан бири ҳисобланади).
Таҳлиллардан ойдинлашадики, дунё бўйлаб йўл-транспорт ҳодисаларида кузатилаётган ҳар 10 ўлимдан 9 таси паст ёки ўрта даромадли мамлакатлар ҳиссасига тўғри келяпти. «Паст даромадли мамлакатларда дунё автомобилларининг атиги бир фоизи мавжуд бўлса-да, уларда ЙТҲ туфайли ўлим хавфи юқори даромадли мамлакатларга қараганда уч баравар кўп», дейилади ҳисоботда.
ЖССТ Бош директори, доктор Тедрос Адханом Гебрейесус бу вазиятга баҳо берар экан, «Йўлларимизда кўп сонли ҳаёт йўқотишларининг олдини олиш мумкин. Биз барча мамлакатларни транспорт тизимлари марказига автомобилларни эмас, балки инсонларни қўйишга, болалар, пиёдалар, велосипед ва мотоцикл ҳайдовчилар, ногиронлар каби ҳимоясиз йўл ҳаракати қатнашчиларининг хавфсизлигини таъминлашга чақирамиз», дея жаҳон афкор оммаси диққатини ушбу муаммога қаратди.
Ҳисоб-китоблар 2030 йилга бориб сайёрамиздаги глобал автомобиль парки икки баравар кўпайишидан далолат бермоқда. Шундай бир шароитда кўплаб давлатларда йўл инфратузилмаси хавфсизлигида жиддий бўшлиқлар мавжуд. Фақатгина БМТга аъзо давлатларнинг 51 тасида ёки тўртдан бирида барча йўл ҳаракати қатнашчиларига нисбатан хавфсизликни тартибга солувчи қонунлар амалиётга киритилган.
Хавфсиз йўллар керак
Шу йилнинг май ойида БМТ Ўзбекистонда йўл ҳаракати хавфсизлиги бўйича олиб борган тадқиқот натижаларини эълон қилди. Унга кўра, йўл-транспорт ҳодисалари билан боғлиқ иқтисодий харажатлар ҳар йили Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг 2,8 фоизини ташкил этмоқда. Бу мамлакат тараққиёти ва соғлиқни сақлаш учун жиддий муаммодир.
Келтирилишича, айнан ЙТҲ мамлакатда ўлимнинг асосий сабабларидан бири бўлиб қолаётгани миллий йўл ҳаракати хавфсизлиги тизимини такомиллаштиришга зарурат борлигини кўрсатади. Бинобарин, ўлим ва жароҳатларнинг тахминан 50 фоизи пиёдалар ҳиссасига тўғри келмоқда. Йўллардаги ўлимларнинг 30 фоизи ҳайдовчиларнинг тезликни ошириши оқибатида юз бермоқда.
Жазо
2024 йил 1 январь ҳолатига Ўзбекистонда жисмоний шахсларга тегишли бўлган енгил автомобиллар сони 3,8 миллион донани ташкил этган.
Яъни, ҳар минг кишига 103 тадан автомобиль тўғри келган.
Ҳозирда кўплаб ривожланган давлатларда пиёдалар зоналари, истироҳат боғлари ва бошқа жамоат жойларини ташкил этиш ҳисобидан автойўлларни қисқартириш тенденцияси кузатилаётган бир пайтда бизда, айниқса, шаҳар жойларда пиёдалар кўча-кўйда бемалол юра олмай қолган.
Бугун луғатимизга «автотеррорист» деган сўз қачон ва қайси манба томонидан кириб келди, аниқ айтолмаймиз-у, лекин кунда-шунда йўлларимизда содир бўлаётган бахтсиз ҳодисалар, даҳшатли фожеалар, жамиятимиздаги айрим фаоллар таъбирича, инсониятга қарши жиноятлар йўл қоидасини менсимай, умрларни завол қилаётган ҳайдовчиларнинг белига мина боғлаган худкушдан асло кам эмаслигига ишора қилади.
Қонунчилигимизда бундай қонунбузарликларга нисбатан жазо чоралари белгиланган. Йўл қоидаларини беписандлик билан мунтазам бузадиган ҳайдовчиларга нисбатан кескинроқ жазо турларини амалиётга киритиш, ўлимга сабаб бўлаётган ҳолатларда эса муайян ҳуқуқлардан маҳрум қилиш жазоларини қайта кўриб чиқиш заруратини тобора чуқур ҳис қилмоқдамиз.
ЎзХДП фаолларида таклиф бор
Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши бошқарма бошлиғи:
– Яқин инсонларимиз, фарзандларимиз йўлга чиқса, хавотирланадиган бўлганмиз, соғ-омон келсин, деб. Бу жуда ёмон сигнал. Жамият ҳаётининг барқарорлигига, жамоатчиликка ёмон таъсир қилаётган жиддий муаммо.
Қонунчилигимизга биноан, транспорт воситасида одам уриб юбориш Жиноят кодексининг 266-моддасига кўра жавобгарликни келтириб чиқаради. ЖКнинг айни шу моддаси эса эҳтиётсизлик орқасидан содир этиладиган жиноятлар туркумига киради.
Давлат ва жамият ҳаётида ижтимоий барқарорлик тарафдори бўлган Халқ демократик партиясининг сайловолди дастурида йўл-транспорт қоидаларини бузиб, бир ёки бир неча инсонлар умрига зомин бўлиш ҳолатларини қасддан одам ўлдиришга тенглаштириш, жазо чораларини кескинлаштириш масаласини муҳокамага қўйиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз.
Ҳар бир ҳайдовчи аҳоли яшаш пунктидан ўтган йўлларда, пиёдалар йўлакчасига яқинлашаётганда тезликни оширишни, йўл қоидаларини бузишни хаёлига келтиришдан ҳам қўрқиши керак. Аҳоли зич яшайдиган, пиёдалар фаол ҳаракатланадиган жойда тезликни ҳаддан ташқари ошириш инсоннинг, айниқса, болаларнинг ҳаётига қасд қилиш билан баробардир.
Саидкамол ТУРСУНОВ,
Ўзбекистон ХДП фаоли:
– Йўлларимизда содир бўлган болалар ўлими билан боғлиқ охирги мудҳиш воқеалар асосан пиёдалар ўтиш йўлаклари тартибга солиниши, ҳеч бўлмаса тугмали светофорлар ўрнатилиши қанчалик муҳимлигини кўрсатди.
Хатирчидаги ЙТҲ сабаблари ўрганилганида қизиқ бир фактга дуч келинган. 8 ёшли қизалоқ ҳалок бўлган пиёдалар ўтиш жойига Хатирчи туман йўллардан фойдаланиш давлат муассасаси томонидан тугмали светофор қурилмаси ўрнатилмаган. Бунга маблағ ажратилмаган. Ушбу муассаса директори номига Навоий вилояти ЙҲХБ томонидан жорий йилда бир эмас, икки марта тугмали светофор ўрнатиш юзасидан тақдимнома киритилгани айтилмоқда.
Жарималардан тушаётган маблағнинг қатъий белгиланган, ярмидан оз бўлмаган қисми пиёдалар йўлакларини тартибга солишга йўналтирилиши мажбурий бўлиши зарур. Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати пиёдаларнинг эҳтиёжини тушунишга қийналди, эҳтимол бу вазифани ташкилотчи, ҳаракатда машинадами, пиёдами – ҳамма иштирокчиларнинг ҳуқуқлари тенг эканини табиий қабул қиладиган бошқа вазирлик зиммасига олиши тўғрироқ бўлар. Балки, бу борадаги жавобгарлик ва ваколатларни Адлия вазирлигига ўтказиш вақти келгандир. Ёки Буюк Британиядаги каби Транспорт вазирлиги бу хизматни ўз зиммасига олар. Соҳа тамомила янги стратегияга муҳтож.

On April 15, three teenagers, 14 and 12 years old, who were calmly going to school along the highway in Gallaarol district, were hit by a high-speed “Lacetti”. The children died on the spot.
On June 4, on the 35th kilometer of the Samarkand-Guzor highway passing through “Mehnatkash” mahalla, Nurabad district, a 25-year-old driver in a KamAZ truck hit a young mother and her two children who were walking on the sidewalk. The babies were crushed under the wheels and died.
On July 1, 2 BYD crossovers were racing each other in Khatirchi district, moving at a speed of 142 km/h in a residential area, and ran over an 8-year-old girl on the sidewalk. The girl died.
On July 3, a Nexia 2 car hit a 7-year-old boy crossing the road in Samarkand district and blew him away.
There is no grief in this world more complex than the unexpected loss of a healthy child who wakes up in the morning, drinks tea, laughs, and flies in the world of sweet dreams. How do mothers forgive themselves? Won’t the fathers be burnt to ashes?
Some so many children are crying and waiting for their dearest person to come through the door without losing hope in their little hearts because they did not show the body of their father, who left the threshold in the morning and left in his car.
Pay attention to the numbers. In 2023, more than 16 million traffic violations were recorded in our country. As a result of 9,839 accidents, 9,209 citizens were injured, and 2,282 people died. 1,568 boys and girls were wounded, and 263 children lost their lives due to 1,794 accidents related to children.
In five months of this year, 359 traffic accidents involving minors took place, and 65 children died, 294 children received various injuries. Among them are those who use wheelchairs.
While the total number of road traffic accidents recorded in the country in five months was 7.2 per 100,000 population, this negative indicator was 12.8 in Tashkent city, 12.2 in Tashkent region, 9.1 in Namangan region, and reached 8.4 in Fergana region.
The number of fatal traffic accidents remains high in Samarkand (80), Tashkent (80), Fergana (69), Kashkadarya, and Surkhandarya (53) regions.
One of the 5 leading causes of death
According to the report of the World Health Organization, more than 2 people per minute and more than 3,200 people per day die due to traffic accidents. In total, 1.19 million people die in car accidents every year. Analysis shows that traffic accidents remain the leading cause of death for children and young people aged 5 to 29 years worldwide (In Uzbekistan, traffic accidents are one of the 5 main causes of death).
The analysis shows that 9 out of 10 road traffic deaths worldwide occur in low- and middle-income countries. “Although low-income countries have only one percent of the world’s cars, they are three times more likely to die from an accident than high-income countries”, the report said.
WHO Director-General, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, assessed the situation, “Many deaths on our roads are preventable. We call on all countries to put people, not cars, at the center of their transport systems to ensure the safety of vulnerable road users such as children, pedestrians, cyclists and motorcyclists, and the disabled”. He drew the attention of the world public to this problem.
Estimates show that the global car fleet will double by 2030. Many countries have severe gaps in road infrastructure safety. Only 51 UN member states, or one in four, have implemented laws regulating safety for all road users.
Safe roads are needed
In May this year, the UN announced the results of a study on road safety in Uzbekistan. According to the study, the economic costs related to traffic accidents make up 2.8% of the country’s gross domestic product every year. This is a severe problem for the country’s development and health.
It is mentioned that the accident remains one of the main causes of death in the country, which shows the need to improve the national road safety system. Consequently, approximately 50% of deaths and injuries correspond to pedestrians. 30% of road deaths are caused by speeding drivers.
Punishment
As of January 1, 2024, 3.8 million passenger cars were owned by individuals in Uzbekistan.
That is, there were 103 cars per thousand people.
Currently, in many developed countries, there is a tendency to reduce highways due to the establishment of pedestrian zones, parks, and other public places. In our country, especially in urban areas, pedestrians cannot walk freely on the streets.
Today, we cannot say precisely when and from which source the word “autoterrorist” entered our vocabulary. Still, the accidents and terrible tragedies that happen on our roads every day, according to some activists in our society, indicate that the crimes against humanity are no less than the suicides of drivers who ignore the rules of the road and make life miserable.
Our legislation defines punishment measures for such violations. We increasingly feel the need to implement more severe punishments for drivers who recklessly and regularly violate traffic rules and to revise the punishments for deprivation of certain rights in cases that lead to death.
PDPU activists have a proposal
Abror QURBONOV, Head of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan:
– When our loved ones and children leave home, we worry so they come safely. This is a terrible signal. It is a severe problem that has a negative impact on the stability of society and the public.
According to our legislation, hitting a person with a vehicle causes liability under Article 266 of the Criminal Code. This same article applies to crimes committed due to carelessness.
In the pre-election program of the People’s Democratic Party, which is a supporter of social stability in the life of the state and society, it is time to discuss the issue of equating the cases of violating traffic rules and causing the death of one or more people to intentional murder and to raise the issue of tightening the punishment measures.
Every driver should be afraid to speed up and break the rules of the road when approaching the sidewalk. Excessive speeding in a densely populated area, where pedestrians are actively moving, is equivalent to taking a person’s life, especially children.
Saidkamol TURSUNOV, Activist of the People’s Democratic Party of Uzbekistan:
– The last terrible events related to the death of children on our roads showed how important it is to regulate pedestrian crossings, at least to install push-button traffic lights.
When the causes of the accident in Khatirchi were investigated, an interesting fact was encountered. At the pedestrian crossing where the 8-year-old girl died, the Khatirchi District Road Use State Institution did not install a push-button traffic light device. In the name of the Director of this institution, it is said that the Navoi region RSTD has proposed installing a traffic light with a button, not once but twice this year.
It is necessary to make it mandatory that at least half of the funds received from the fines be directed to regulating sidewalks. The traffic safety service has struggled to understand the needs of pedestrians. Perhaps this task should be taken over by another ministry that takes for granted that the organizer, whether in a car or on foot, has equal rights. Maybe it’s time to transfer responsibility and powers to the Ministry of Justice. Or, as in the United Kingdom, the Ministry of Transport undertakes this service. The industry needs an entirely new strategy.