Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг фаолиятини кузата туриб, қизиқ ҳолатларга дуч келади киши. Баъзи қонун лойиҳалари биринчи ўқишнинг ўзида бир неча марта қонун ижодкорларига қайтарилса, яна бошқалари ҳар бир ўқишда катта муҳокамаларга сабаб бўлиб, узоқ тортишувлар, фикр алмашувлар остида кейинги босқичга ўтади. Лекин шундай қонунлар ҳам борки, бир йиғилишнинг ўзида бирданига учта ўқишдан ўтиб Сенатга юборилади.
Қонунчилик палатасининг навбатдаги йиғилишида Оилавий (маиший) зўравонликлардан ҳимоялаш чоралари кучайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси муҳокамасида шундай ҳолат содир бўлди.
Хўш, нега?
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотига кўра, дунёдаги ҳар учинчи аёлга ўз умр йўлдоши томонидан жисмоний тазйиқ ўтказилади. Тазйиқ ва зўравонлик оқибатида аёллар ўлими билан боғлиқ ҳолатларнинг 38 фоизида эр ёки бирга рўзғор қуриб яшаётган шахснинг айби бўлади.
Мамлакатимизда 2023 йил ва жорий йилнинг май ойига қадар содир этилган 894 та оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ жиноятларнинг 55,6 фоизи, яъни 506 таси тарафлар ярашганлиги муносабати билан тугатилган бўлса, қолган 44,4 фоизи, яъни 388 таси бўйича суд томонидан тегишли жазолар тайинланган. Шу билан бирга бугун жамиятимизда оилавий зўравонликлардан болаларни ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш ҳам кун тартибидаги масалалардан бирига айлангани сир эмас.
Амалдаги нормада эр-хотин ёки оилада бирга яшовчи бошқа шахсларга нисбатан оилавий (маиший) зўравонлик қилганлик учун жиноий жавобгарлик назарда тутилган бўлса-да, бу ҳаракатларни болага нисбатан содир этганлик учун жавобгарлик назарда тутилмаган эди.
Қонун лойиҳасида Жиноят кодексининг оилавий (маиший) зўравонлик тўғрисидаги 126-1-моддаси болага нисбатан оилавий (маиший) зўравонлик қилганлик учун жавобгарлик билан тўлдириш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 59-2-моддаси ва Жиноят кодексининг 126-1-моддасини болага нисбатан оилавий (маиший) зўравонлик қилганлик учун жавобгарлик билан тўлдириш ҳамда оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ жиноят ишлари юзасидан ярашув тўғрисидаги аризани суриштирув ва дастлабки тергов босқичларида эмас, суд муҳокамаси пайтида бериш тартиби жорий қилинмоқда.
Яъни, оилавий (маиший) зўравонлик бўйича жиноят ишлари юзасидан ярашув тўғрисидаги ариза фақат ишни судда кўриш жараёнида, суд муҳокамасининг исталган босқичида, аммо суд маслаҳатхонага киришидан олдин берилиши мумкинлиги белгиланмоқда.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда ҳам болага нисбатан оилавий (маиший) зўравонлик қилганлик учун жавобгарлик аниқ қилиб кўрсатилмоқда.
Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ жиноят ишлари ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона кўриб чиқилишига, болалар ва хотин-қизларнинг тазйиқу зўравонликларга учрашининг олдини олиш самарадорлигини ошириш ҳамда оилалардаги маънавий-ахлоқий муҳитни, хотин-қизлар ҳуқуқларига оид халқаро индексларда мамлакатимизнинг ўрнини яхшилашга хизмат қилиши таъкидланди.
Хуллас, лойиҳа учта ўқишдан ўтиб, Сенатга юборилди.
Буни кузатган киши бир хулосага келиши мумкин. Демак, жамият учун ғоятда сув ва ҳаводек зарур, кечиктириб бўлмайдиган қонунларни халқ вакиллари – депутатлар ҳам ортиқча савол-жавобсиз қўллаб-қувватлайди.
Ёшлар учун масъулмиз
Шу куни мажлисда Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги директори А. Саъдуллаевнинг “Ёшларни ҳуқуқий ва ижтимоий ҳимоя қилишга, шунингдек, уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар тўғрисида”ги ахбороти ҳам эшитилди.
Ўзбекистонда кейинги йилларда ёшларга оид давлат сиёсатининг ҳуқуқий асосларини яратиш мақсадида жами 200 га яқин қонунчилик ҳужжатлари қабул қилинди.
Ёшларнинг ҳақ-ҳуқуқлари ва манфаатларини кафолатлашга, уларнинг ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоясини ташкил этишга, бандлигини таъминлашга ҳамда ҳаётда ўз ўринларини топишлари учун зарур шароитларни яратишга қаратилган вазифалар белгилаб берилди.
Ахборотда келтирилишича, 2021 йилдан бошлаб ёшлар муаммоларини самарали ҳал этиш ва уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш мақсадида мутлақо янги тизим – “Ёшлар дафтари” жорий этилди. Тизимни рақамлаштириш, ижтимоий ёрдамларнинг манзилли етиб боришини таъминлаш мақсадида “yoshlardaftari.uz” электрон платформаси ишга туширилиб, 25 та вазирлик ва идора таҳлиллари электрон платформа билан интеграция қилингани эвазига ҳақиқатда ижтимоий ҳимояга муҳтож ёшлар рўйхатлари шакллантирилди.
“Ёшлар дафтари” орқали ушбу қатлам вакилларининг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини бевосита маҳаллаларда ҳал этиш имконияти яратилиб, мурожаатларни кўриб чиқиш муддати 30 кундан 5 кунгача қисқариб, кўрсатиладиган ёрдам турлари сони 30 тага етказилди.
Бундан ташқари, Агентлик директори хорижий давлатларга вақтинчалик меҳнат қилиш учун жўнаб кетган йигит-қизлар билан манзилли ишлаш масаласи ёшлар етакчиларининг устувор вазифаларидан бири этиб белгилангани, хонадонма-хонадон хатлов ишлари орқали 268 минг нафар хориждаги ёшлар баланси шакллантирилиб, улар билан доимий мулоқот ўрнатилганини қайд этди.
“Келажак касблари” лойиҳаси доирасида 1 минг 38 нафар ногиронлиги бўлган ёшлар замонавий касблар, ахборот технологиялари ва хорижий тиллар бўйича ўқув курсларида бепул ўқитилди.
Парламент эшитувида депутатлар олий маълумотли ёшларнинг доимий иш билан таъминланиши, иқтидорли ёшларнинг таълим кредитига эга бўлиши, ўз йўлини топа олмаётган ука-сингилларимизни касб-ҳунарга қайта тайёрлаш масалаларида ечимини кутаётган муаммолар мавжудлигига эътибор қаратди.
Анвархон ТЕМИРОВ,
ЎзХДП фракцияси аъзоси:
– Республикамиз ичида ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашимиз мумкин, лекин чет элда юрган йигит-қизлар ҳам бор. Ахборотингизда 268 мингдан ортиқ шундай ёшлар билан мулоқот ўрнатилди, дедингиз. У ердаги ёшларга Агентлик томонидан нима ёрдам кўрсатилаётгани очиқланмаган. Қолаверса, сиз айтган маълумот ўтган йилнинг ноябрь ойига тегишли. Бугунги кунгача нима ишлар қилингани ҳақида маълумот берсангиз?
Агентлик директори ушбу депутат саволига хориждаги ёшлар орасида 1000 АҚШ долларидан кам даромад топаётганларига юртимиздан иш таклиф қилинаётгани, қолаверса, жорий йилда ўзини ўзи банд қилиш ва иш билан таъминлаш мақсадида ер ажратилиши 30 мингга яқин ёшларимизнинг она Ватанга қайтиб келишига сабаб бўлганини айтиб ўтди.
Савол-жавоб ва муҳокамаларга бой бўлган парламент эшитувида депутатлар ёшларни ҳуқуқий ва ижтимоий ҳимоя қилишга, шунингдек, уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган бир қатор таклиф ва тавсиялар беришди.
Мамлакатимиз аҳолисининг улкан қисмини ташкил қиладиган ёшлар масаласини биргина Агентликка юклаб қўйиш билан кутилган натижага эришиш қийин. Демак, ҳар биримиз, ҳечқурса, ўз фарзандимиз, яқинимиз ҳақида қайғуришимиз, уни қўллаб-қувватлашимиз лозим. Ўзбекистон ёшлари учун ҳаммамиз масъулмиз. Шундагина ёшлар қўлидаги келажагимиз бугунимиздан-да яхшироқ бўлишига умид қилиш мумкин.

Observing the activities of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, one encounters interesting situations. Some draft laws are returned to the legislators several times in the first reading, while others cause great discussions in each reading and pass to the next stage under long debates and exchanges of opinions. However, some laws are sent to the Senate after three readings in one sitting.
A pivotal moment unfolded during the draft law discussion at the following Legislative Chamber meeting. This law, which proposes amendments and additions to certain legislative acts of the Republic of Uzbekistan, is a crucial step towards strengthening protection measures against family (domestic) violence.
So why?
According to the World Health Organization, every third woman in the world is physically abused by her partner. In 38 percent of women’s deaths due to harassment and violence, the husband or cohabitant is to blame.
Of the 894 crimes related to family (domestic) violence committed in our country between 2023 and May this year, 55.6 percent, that is, 506, were terminated due to the reconciliation of the parties, while the remaining 44.4 percent, that is, 388, were punished by the court. At the same time, it is no secret that the improvement of legal mechanisms for protecting children from family violence has become one of the agenda items in our society today.
Although the current norm provides for criminal responsibility for committing family (domestic) violence against a spouse or other persons living together in the family, it does not provide for responsibility for committing these actions against a child.
The draft law envisages the addition of Article 126-1 of the Criminal Code on family (domestic) violence with responsibility for committing family (domestic) violence against a child.
Also, the procedure for supplementing Article 59-2 of the Code of Administrative Responsibility and Article 126-1 of the Criminal Code with responsibility for committing family (domestic) violence against a child and the procedure for submitting an application for conciliation in criminal cases related to family (domestic) violence, not during the investigation and preliminary investigation stages, but during the trial, is being introduced.
It is determined that a petition for reconciliation in criminal cases of family (domestic) violence can be submitted only during the trial, at any stage, but before the court enters the consultation room.
The Code of Administrative Responsibility specifies responsibility for family (domestic) violence against a child.
It was noted that the adoption of the draft law would not only serve to comprehensively, thoroughly, and objectively consider criminal cases related to family (domestic) violence, but also significantly improve the effectiveness of preventing children and women from encountering harassment and violence. This, in turn, would enhance the spiritual and moral environment in families and elevate the position of our country in the international indexes of women’s rights, a matter of great national pride.
So, the draft passed three readings and was sent to the Senate.
A person who observes this can conclude. Therefore, people’s representatives – MPs also support laws essential for society, like water and air, and cannot be delayed.
We are responsible for youth
On the same day, at the initiative of the Committee on Democratic Institutions, NGOs and Civil Society Institutions, the Director of the Youth Affairs Agency of the Republic of Uzbekistan A. Sadullayev’s information “On the ongoing work on the implementation of measures aimed at legal and social protection of young people, as well as ensuring their employment” was also heard.
In the following years, about 200 legislative documents were adopted in Uzbekistan to create the legal basis of the state policy on youth.
Tasks aimed at guaranteeing the rights and interests of young people, organizing their social and legal protection, ensuring their employment, and creating the conditions for them to find their place in life were defined.
According to the information, starting from 2021, to effectively solve the problems of young people and provide them with social support, a completely new system – “Youth Registry” – was introduced. To digitize the system and ensure targeted delivery of social assistance, the “yoshlardaftari.uz” electronic platform was launched. The analyses of 25 ministries and agencies were integrated with the electronic platform, and lists of young people needing social protection were created.
Through the “Youth Registry”, it became possible to solve the social and economic problems of representatives of this layer directly in mahallas. The period of consideration of appeals was reduced from 30 to 5 days, and the number of types of assistance provided was increased to 30.
In addition, the agency’s Director noted that one of the priority tasks of youth leaders is to work with young men and women who have left for temporary work in foreign countries. Through house-to-house correspondence work, 268,000 young people from abroad have been formed, and permanent communication has been established with them.
Within the framework of the “Future Professions” project, 1 thousand 38 young people with disabilities were trained for free in training courses on modern professions, information technologies, and foreign languages.
At the parliament’s hearing, the deputies drew attention to problems waiting to be solved by permanently employing highly educated young people, obtaining educational loans for talented young people, and retraining our brothers and sisters who cannot find their way.
Anvarkhon TEMIROV, member of the PDPU faction:
– Within our country, we can support young people in every way, but some young men and women live abroad. In your information, you said that communication was established with more than 268,000 such young people. The Agency does not disclose what assistance is provided to the youth there. Also, the information you mentioned is from last November. Can you tell me what has been done to date?
The agency Director told the deputy that jobs are offered to young people who earn less than $1,000 in our country. Besides, the allocation of land for self-employment and employment this year helped about 33,000 of our young people return to their motherland.
During the parliamentary hearing, which was rich in questions and answers, the deputies made several proposals and recommendations to protect young people’s legal and social rights and ensure their employment.
Entrusting the issue of youth, who comprise a considerable part of our country’s population, to a single Agency makes it challenging to achieve the expected result. So, we should at least care about and support our children and loved ones. We are all responsible for Uzbekistan’s youth. Only then can we hope that our future in the hands of young people will be better than today.