Бугунги кунда дунё ҳамжамияти, жумладан, Ўзбекистон халқининг ҳам диққат-эътибори коронавирус тарқалиши муаммосига қаратилган. Хусусан, мамлакатимизда касаллик хавфи сабабли карантин эълон қилинди ва барча эҳтиёт чоралари кўрилмоқда.
Баъзи бир дўкон эгаларининг сўзларига қараганда, шу кунларда одатдагидан 3-4 баробар кўпроқ савдо бўлаётган экан. Уларнинг айтишича, айрим харидорлар қўлига нима тушса, яроқлилик муддатига ҳам қарамасдан сотиб олаётганмиш. Устига-устак, уйида йиғиб қўйган озиқ-овқат захирасини фото ва видеотасвирга тушириб, ижтимоий тармоқлар орқали ўзининг “уддабурон”лигини кўз-кўз қилаётган юртдошларимиз ҳам борлигига нима дейсиз?
Шу кунларда интернет сайтларида тадбиркорлар ҳақида “инсофли” ва “инсофсиз” сингари сифатлар кўп қўлланиляпти. Тўғри, ҳозир бозор иқтисодиёти шароити. Бундай шароитда эса нархларни белгилаб бериш ва уни қаттиқ назоратда тутиб туриш давлатга фойдадан кўра кўпроқ зиён келтириши ҳам ҳеч гап эмас. Келинг, “Танганинг иккинчи томони ҳам бор”, деганларидек, биз бу масалага бозордаги олибсотарлар эмас, балки ҳақиқий ишлаб чиқарувчилар фикри асосида ёндашиб кўрайлик.
Дейлик, хусусий болалар боғчаси банкдан кредит олган (бу йўналиш ҳам тадбиркорлик). Карантин туфайли боғча тарбияланувчиларининг маълум муддат боғчага келмаслиги оқибатида унинг ҳисоб рақамига ҳеч қандай тўловлар амалга оширилмайди. Чунки бозор қоидасига кўра, кўрсатилмаган хизмат учун пул тўланмайди. Лекин бу ҳолат корхонани банк олдидаги мажбуриятидан озод қилмайди.
Айтайлик, яна бир хусусий ишлаб чиқариш корхонаси ҳам банкдан кредит олган. Шартномага мувофиқ, ҳар ойнинг охирида тегишли тўловларни амалга ошириб бориши керак. Агар кредит шартномасида кўрсатилган муддатда маблағ тўланмаса, асосий қарз ёнига жарима хам қўшилади. Шу жиҳатдан пандемия бу каби корхоналар фаолиятига салбий таьсир қилди: чегара ёпиқлиги сабаб хом ашё вақтида етиб келмади, ишчиларнинг бир қисми маълум муддат ишга чиқмади ва ҳ.к. Қолаверса, темир йўл ҳамда бошқа транспорт ташувлари билан боғлиқ харажатлар ҳам ортди. Пировардида корхонанинг ишлаб чиқариш самарадорлиги кескин пасайиб кетди.
Юқоридаги вазиятлардан келиб чиқиб, қуйидаги саволга жавоб бериб кўрайлик: тадбиркорларга боғлиқ бўлмаган худди шу каби объектив ва субъектив сабаблар билан нархни оширган тадбиркорни “ноинсоф” дея оламизми?
Афсуски, бу каби ҳолатларни мисол тариқасида бугунги кунда республикамиз миқёсида кўплаб келтиришимиз мумкин. Шу кунларда Олий Мажлис Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитасига шу маънодаги мурожаатлар келиб тушмокда.
Қўмита мавжуд вазиятни инобатга олган ҳолда, Марказий банк раҳбариятига республикамиздаги маҳаллий ишлаб чиқарувчи корхоналар учун карантин вақтида муайян имтиёзлар киритилишини таклиф қилди. Хусусан, тадбиркорлар шу муддат мобайнида фақат кредит бўйича банк фоизини тўлаб, асосий қарз тўлов муддатини узайтириш юзасидан қўшимча шартнома тузишлари мумкин. Ўйлаймизки, бу каби чора-тадбирлар келгусида мамлакатимизда иқтисодий вазиятни барқарорлаштиришга хизмат қилади.

Сегодня в центре внимания мирового сообщества, в том числе населения Узбекистана находится проблема распространения коронавируса. В частности, в стране из-за опасности данного заболевания был объявлен карантин и принимаются все необходимые меры предосторожности.
Но к сожалению, некоторые наши соотечественники вместо того, чтобы действовать разумно в такой чрезвычайной ситуации, безосновательно впадают в панику, чем еще более усиливают смятение среди людей. Хотя домыслы вокруг этой проблемы абсолютно беспочвенны, встревоженные люди стали в больших объемах покупать товары первой необходимости: продовольственную, антисептическую и гигиеническую продукцию. Такой «эффект толпы» создает некоторым недобросовестным продавцам удобные условия для того, что продать продовольственную продукцию и другие товары по цене, которую они установили по собственному желанию.
По словам некоторых владельцев магазинов, в эти дни они продают товары в 3-4 раза больше, чем обычно. Они сообщают, что некоторые покупатели невзирая на срок годности покупают все, что попадает им в руки. Вдобавок к этому есть граждане, хвастающиеся своей «хозяйственностью», которые показывают через социальные сети фото и видео, где запечатлен запас продовольствия в их домах.
В эти дни в интернет сайтах по отношению к предпринимателям часто применяются слова «добросовестные» и «недобросовестные». Действительно, сегодня мы живем в условиях рыночной экономики. Но в такой ситуации фиксация и жесткий контроль цен может принести государству больше вреда чем пользы. Так давайте же взглянем на обратную сторону «медали» и подойдем к этому вопросу не как спекулянты на базарах, а с позиции реальных производителей.
Скажем, частный детский сад получил кредит из банка (это тоже вид предпринимательства). Так как дети не посещают некоторое время детский сад из-за карантина, на его счет не поступают деньги. Поскольку согласно правилам рынка, за не оказанную услуги деньги не выплачиваются. Однако, такая ситуация не освобождает предпринимателя от обязанностей перед банком.
К примеру, еще одно частное предприятие взяло кредит. Согласно договору, в конце каждого месяца должна осуществляться соответствующая плата. Если она не внесена в срок, указанный в кредитном договоре, к основному долгу добавляется еще и пеня. Поэтому пандемия оказала отрицательное влияние на деятельность таких предприятий: границы закрыты, сырье не поступило вовремя, часть работников не вышли на работу и т.д. К тому же, возросли расходы, связанные с железнодорожными и другими транспортными перевозками. В конце концов, эффективность производительности предприятия резко снизилась.
Давайте ответим на следующий вопрос, исходя из вышеуказанной ситуации: можем ли мы назвать предпринимателя, который поднял цены из-за таких объективных и субъективных причин, «недобросовестным»?
К сожалению, мы можем привести множество таких примеров по всей республике. В эти дни в Комитет Сената Олий Мажлиса по вопросам бюджета и экономических реформ поступают обращения такого содержания.
Комитет, с учетом возникшей ситуации, внес руководству Центрального банка предложение о внедрении некоторых льгот на период карантина для местных производственных предприятий республики. В частности, предприниматели в течение этого срока могут выплатить лишь проценты по банковскому кредиту и заключить дополнительный договор о продлении срока выплаты основного долга. Надеемся, что такие меры будут способствовать стабильности экономической ситуации в стране.