Сайловолди дастури лойиҳаси бухороликлар билан муҳокама қилинди
Шу кунларда ҳудудларда Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастури лойиҳасини ҳар томонлама такомилига етказиш учун жамоатчилик муҳокамалари бўлиб ўтмоқда. Бухоро вилояти Касаба уюшмаси залида ўтказилган мулоқотда партия аъзолари, ҳудуддаги фаоллар, бошланғич партия ташкилотлари етакчилари, турли соҳа мутахассислари иштирок этди.
Учрашувда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси У. Иноятов йиғилганларни янги Сайловолди дастури лойиҳаси концепцияси билан таништирди.
Таъкидланганидек, партия ижтимоий тенглик ва адолат, қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқаролар ҳамжиҳатлиги ва ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш, ҳар бир инсон учун ижтимоий тенглик ва адолат тамойиллари асосида муносиб яшаш шароитини яратиш каби мақсадлардан келиб чиққан ҳолда янги дастурий ҳужжатини шакллантирмоқда.
Кейинги беш йиллик учун 10 та йўналиш, 15 та стратегик қадамдан иборат устувор вазифалар белгилаб олинмоқда. Хусусан, кучли ижтимоий сиёсат юритиш, эҳтиёжманд аҳоли қатламини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, арзон уй-жой ва сифатли коммунал хизматлар кўрсатиш, малакали тиббий хизмат, ногиронлиги бўлган шахсларнинг талаб ва эҳтиёжлари, қонуний ҳуқуқ ва манфаатлари таъминланишига эришиш, мамлакатнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш каби масалаларга устувор аҳамият берилмоқда.
Мисол учун, кам даромадли фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини ҳимоя қилишда адвокатура ва юридик хизматларнинг ижтимоий мақбуллигини таъминлаш, бепул маслаҳат берадиган “юридик клиника”лар тармоғини ривожлантиришга урғу берилаётгани ҳаётий зарурат эканлиги таъкидланди.
Дастурда шунингдек, ижтимоий ҳаётимиздаги мавжуд муаммоларнинг конкрет ечимлари акс эттирилаётган бўлиб, банклар таклиф этаётган кредит механизмлари ижтимоий адолат принципларига мувофиқ бўлишига эътибор қаратилмоқда. Шунингдек, ипотека кредити тўлови бўйича қарздорлик юзага келганлиги сабабли гаровга қўйилган кўчмас мулкни фуқарога ўзига қулай нархда сотиш имконини бериш масаласи ҳам ижтимоий адолат тамойилларига мос ва хос бўлиши эътироф этиб ўтилди.
Қатнашчилар Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастурига киритиш режалаштирилаётган ғоя ва ташаббуслар билан батафсил танишар экан, уларнинг халқ манфаатлари нуқтаи-назаридан ёндошилганлиги, мамлакатда ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлашга йўналтирилганлигини ҳар томонлама маъқуллашди.
Муҳокамада иштирокчилар соғлиқни сақлаш, янада сифатли коммунал хизматларни йўлга қўйиш, бандликни таъминлаш бўйича фикр-мулоҳаза ва таклифларини билдиришди.

These days, public discussions are taking place in the regions to finalize the draft of the new election program of the People's Democratic Party of Uzbekistan. The dialogue, which took place in the hall of the Trade Union of the Bukhara region, was attended by party members, regional activists, leaders of primary party organizations, and specialists in various fields.
At the meeting, the Chairman of the Central Council of the People's Democratic Party of Uzbekistan U. Inoyatov presented the concept of the new draft election program to those gathered.
As noted, the party is forming a new program document based on the goals of social equality and justice, the rule of law, ensuring human rights, strengthening civil solidarity and social stability, creating decent living conditions for each person based on the principles of social equality and justice.
For the next five years, priority tasks are defined, consisting of 10 directions and 15 strategic steps. In particular, such issues as the implementation of a strong social policy, the provision of comprehensive support to the needy population, the provision of affordable housing and quality utilities, qualified medical services, meeting the needs and requirements, legal rights and interests of the disabled, priority attention is given to increasing the intellectual potential of the country.
For example, it was emphasized that when protecting the violated rights of low-income citizens, it is extremely important to ensure the social acceptability of legal services, to develop a network of "legal clinics" providing free consultations.
The program also reflects specific solutions to existing problems in our public life, paying special attention to the compliance of credit mechanisms offered by banks with the principles of social justice. It was also recognized that the issue of allowing a citizen to sell mortgaged real estate at a price convenient for him in connection with a mortgage debt complies with the principles of social justice. Getting acquainted with the ideas and initiatives that are planned to be included in the new election program of the People's Democratic Party of Uzbekistan, the participants fully confirmed that they were approached from the point of view of the interests of the people and are aimed at strengthening social stability in the country.
During the discussion, the participants expressed their opinions and proposals on issues of health care, improving the quality of public services, and ensuring employment.