Статистика маълумотларига қараганда, мамлакатимизда ўртача 2 400 нафар аҳолига битта дорихона тўғри келмоқда. Дорихоналарнинг кўплигини салбий ҳолат сифатида тушуниш керак эмас, албатта. Аммо аҳолида дори-дармон воситаларига қарамликнинг ортиб бориши ҳам ижобий ҳол ҳисобланмайди.
Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг жорий йили бўлиб ўтадиган сайловлар олдидан илгари сурган ташаббусларидан бири замонавий тиббиёт ва халқ табобатини уйғунлаштирган ҳолда даволаш стандартларини жорий этиш орқали дорига қарамликни камайтириш ғоясидир.
Бундай ёндошув даволаниш натижаларини яхшилайди, ножўя таъсирларни камайтиради ва беморларнинг ҳаёт сифатини яхшилайди. Халқаро тажриба шуни кўрсатадики, турли тиббий амалиётлар интеграциясини тўғри ташкил этиш, ушбу интеграцияни давлат ва тиббиёт ҳамжамиятининг кўмаги билан амалга ошириш орқали самарали натижаларга эришиш мумкин.
Дори юкини камайтиришнинг асосий афзалликларидан бири кўплаб дори-дармонларни қабул қилишда тез-тез юзага келадиган ножўя таъсирлар хавфини камайтириш ҳисобланади. Кўп компонентли терапия дориларининг ўзаро таъсирига олиб келиши мумкин, бу эса асоратлар ва салбий реакциялар эҳтимолини оширади. Қабул қилинган дорилар миқдорини камайтириш ушбу хавфларни камайтиришга кўмаклашади.
Дори юкини камайтириш беморларнинг умумий ҳолатини яхшилашга ёрдам беради. Дориларни камроқ истеъмол қилиш жигар, буйраклар ва бошқа органларга юкни камайтиради, бу, айниқса, кексалар ва сурункали касалликларга чалинган беморлар учун жуда муҳимдир.
Дориларга қарамликни камайтириш иқтисодий аҳамиятга эга. Дори-дармонлар сонини камайтириш беморлар учун ҳам, умуман соғлиқни сақлаш тизими учун ҳам даволаниш харажатларини камайтиради. Халқ табобатини даволаш стандартларига киритиш харажатларни янада камайтириши мумкин.

Reduction of dependence on drugs in the population is an urgent issue
According to statistics, on average, there is one pharmacy per 2,400 people in Uzbekistan. Of course, the large number of pharmacies should not be understood as a negative situation. However, the increase in drug addiction among the population is not considered a positive thing either.
One of the initiatives put forward by the People’s Democratic Party of Uzbekistan before the elections this year is the idea of ​​reducing drug addiction by introducing treatment standards combining modern medicine and folk medicine.
Such an approach improves treatment results, reduces side effects, and improves patients’ quality of life. International experience shows that effective results can be achieved by properly organizing the integration of various medical practices and implementing this integration with the support of the state and the medical community.
One of the main benefits of reducing your medication burden is reducing the risk of side effects that are common with many medications. Multicomponent therapy can lead to drug interactions, which increases the likelihood of complications and adverse reactions. Reducing the number of drugs taken can help reduce these risks.
Reducing the drug burden helps to improve patients’ general condition. Taking fewer medicines minimizes the burden on the liver, kidneys, and other organs, which is especially important for the elderly and patients with chronic diseases.
Reducing drug addiction is economically essential. Reducing the number of medications reduces treatment costs for patients and the healthcare system. Incorporating folk medicine into treatment standards can further reduce costs.