Халқ демократик партияси 2019 йили Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловлари олдидан 12 қадамни ўзида мужассам этган, 82 банддан иборат сиёсий-ижтимоий мақсадларни қамраб олган Сайловолди дастурини қабул қилган эди. Ўрганишлар кўрсатмоқдаки, ҳозирга қадар уларнинг 70 дан ортиғи амалга ошди. Энг муҳими, партиянинг ижтимоий идеали бўлган ижтимоий демократик давлатни барпо этиш тамойили Конституцияда муҳрланди. Хабарингиз бор, дастур ижроси доирасидаги амалий ишлар ҳақида газетамизнинг ҳар бир сонида маълумот бериб боряпмиз. Бу гал ҳам айни анъанани давом эттирамиз.
Жамиятнинг ҳар бир аъзоси тенг ҳуқуқлидир!
Ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигига эришиш инсонпарвар жамият учун асосий мезондир. Ушбу мезон олий мақсадга айланган мамлакат ҳамма даврда барқарор ривожланган.
Ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини ногиронлиги бўлган инсонларнинг манфаатлари ҳимоясида ҳам яққол кўриш мумкин. Зотан, ҳар бир шахс жисмоний, ижтимоий-иқтисодий ҳолатидан қатъи назар, жамиятда тенг имкониятларга эга бўлиши муҳим. Бу Халқ демократик партияси илгари сурган позициялардан бири.
Сир эмаски, яқин-яқингача ногиронлиги бўлган шахсларга нисбатан “муаммо” сифатида, “меҳнатга лаёқатсиз” деб ачиниш ҳисси билан қарашдек нотўғри муносабатга дуч келар эдик. Бундай инсонларнинг манфаатларини қатъий туриб ҳимоя қилиш Халқ демократик партияси депутатлари ва фаоллари фаолиятида устуворлик касб этди. Бундан ташқари, БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенциясини ратификация қилиш, миллий қонунчиликни БМТнинг ногиронлар учун тенг имкониятларни таъминлаш бўйича меъёрий қоидаларига мувофиқлаштириш масалалари ҳам диққат-эътиборда бўлди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, дунёда 1 миллиарддан ортиқ одамда ногиронлик қайд этилган. Бу дунё аҳолисининг тахминан 15 фоизини ногиронлиги бор шахслар ташкил этади, дегани. Ўзбекистонда ҳам шу тоифадаги инсонлар сони қарийб 1 миллионга яқин.
Маълумки, юртимизда ҳар йили ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш учун давлат бюджетидан катта маблағ ажратилади. Мақсад эса уларни жамиятнинг фаол қатламига айлантириш учун имконият яратишдир. Ногиронлиги бўлган фуқароларнинг жамиятга интеграциясини тезлаштириб, уларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш учун амалда “тўсиқсиз муҳит”ни қарор топтириш ҳар қачонгидан долзарб.
Хўш, ўтган беш йил давомида бу борада қилинган ишлар ва реал натижалар ҳақида нима дейиш мумкин?
2020 йилда “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Қонун билан Ўзбекистонда ижтимоий адолат тамойилига амал қилиш, ёрдам ва қўллаб-қувватлашга муҳтож, биринчи навбатда жисмоний имконияти чекланган одамларга тўлақонли ҳаёт кечириш учун шароит яратиш масаласига алоҳида аҳамият қаратилди.
Қонуннинг 6-моддасида ногиронлик белгисига кўра камситилишга йўл қўймаслик тамойили акс эттирилган. Унга кўра, ногиронлиги бўлган шахсларга нисбатан ҳар қандай ажратиб қўйиш, истисно этиш, четлатиш, чеклаш ёки афзал кўриш ҳолатлари, шунингдек, ногиронлиги бўлган шахсларнинг объектлар ва хизматлардан фойдаланиши учун шарт-шароитлар яратишни рад этиш тақиқланди.
Бунинг мантиқий давоми сифатида 2021 йилда “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияни (Нью-Йорк, 2006 йил 13 декабрь) ратификация қилиш ҳақида”ги қонун имзоланди.
Конвенциянинг ратификация қилиниши ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилиш тизимининг халқаро норма ва стандартларга мослашиши, бу йўлда халқаро ташкилотларнинг мақсадли ресурсларини жалб қилиш имкони кенгайиши ҳамда мамлакатимизнинг халқаро имижи янада яхшиланишига хизмат қилади.
2023 йил 27 февралда “Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори имзоланди.
Қарорда ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларининг кафолатларини мустаҳкамлаш, инклюзив ривожланиш, аҳолининг барча қатламлари тенг ҳуқуқ ва имкониятларга эга бўлишини таъминлашнинг самарали механизмларини жорий этиш, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ҳаётининг барча соҳасида иштирок этиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсад қилинган.
Жумладан:
– ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқий кафолатларини мустаҳкамлаш ва уларга юридик ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш,
– «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган ҳамда I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларни сон протези, болдир протези ва оёқ камари ортопед аппаратлари билан бепул таъминлаш,
– 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб ногиронлиги бўлган шахсларни протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлашда ногиронлиги бўлган шахслардан тиббий хулоса талаб этишни бекор қилиш каби ҳуқуқий кафолатлар, бепул ижтимоий ёрдам ва уларни ортиқча оворагарчиликдан халос қилувчи масалалар кўзда тутилган.
Протез-ортопедия воситалари билан таъминлашдаги имтиёзлар
ЎзХДП Сайловолди дастурида тегишли соҳаларда самарали депутатлик ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш орқали аҳолининг алоҳида тоифаларига ажратиладиган дори воситалари, протез-ортопедия воситалари ва бошқа тиббий-ижтимоий ёрдамни имтиёзли тақдим этиш тизимини такомиллаштиришга кўмаклашиш вазифаси белгиланган эди.
Ушбу вазифа ижроси ҳақида партиянинг парламентдаги фракцияси аъзоси Мавжуда Ҳасанова қуйидагиларни гапириб берди:
– Таъкидлаш керакки, мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, кафолатлаш, уларга тенг имконият яратиш бўйича қонунчиликнинг ҳам миллий, ҳам халқаро асослари яратилмоқда. БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияси ратификация қилиниши давлат ва жамият зиммасига катта масъулият олганини англатади. Шу билан бирга Конвенция, қонун ва бошқа меъёрий ҳужжатлар қабул қилиш вазият бирданига тубдан ўзгариб кетади дегани эмас, албатта. Ҳуқуқий асосларни мустаҳкамлаш бирламчи муҳим қадам эди.
Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил 11 сентябрда “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини 2023 йилда сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, 2024 йил 1 январдан бошлаб ногиронлиги бўлган шахсларни протез-ортопедия буюмлари, реабилитация ҳамда дори воситалари билан таъминлаш ишлари «ваучер» тизими асосида босқичма-босқич ташкил этиладиган бўлди. Бунда ногиронлиги бор шахсларга товар ва хизматларни ўзлари танлаган етказиб берувчидан харид қилиш имконияти яратилади ва уларнинг харажатлари Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади. Бинобарин, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ногиронлиги бўлган муҳтож шахсларнинг сифатли ва замонавий протез-ортопедия буюмлари билан таъминланиш даражасини юз фоизга етказиш назарда тутилган.
Яна бир эътиборга молик муҳим жиҳатга тўхталсам. Бугунги кунда кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларни ҳар йили бепул тиббий-ижтимоий хизматлар билан қамраб олиш кўлами 80 минг нафардан 120 минг нафарга ортди. “Саховат” ва “Мурувват” интернат уйларида давлат таъминотига олинган шахслар сони 14 фоизга ошиб, 9,3 минг нафарни ташкил этмоқда. Реабилитация техник воситалари ва протез-ортопедия буюмлари билан таъминлаш деярли каррасига кўпайди. Муҳтож фуқароларнинг ўзи танлаган ишлаб чиқарувчидан ушбу маҳсулотларни олишларини таъминловчи тизим жорий қилинди.
Таълим олишга тўсқинлик қилувчи ҳар қандай ҳаракатлар тақиқланди
Инклюзив таълим моҳиятан ногиронлиги бор болалар ҳам соғлом тенгдошлари билан битта мактабда, битта синфда ўқишини англатади. Яъни, у барча учун мўлжалланган таълим. Бу мактабгача, ўрта ва олий таълимни қамраб олади. Инклюзив таълим ногиронлиги бўлган ўғил-қизларга нисбатан ҳар қандай камситишни истисно этадиган, барча учун тенг муомалани таъминлайдиган, махсус таълим эҳтиёжига эга болалар учун зарур шароит яратадиган мафкурага асосланади.
Таҳлилларга кўра, агар мактабларда инклюзив таълим билан қамраб олиш учун шароит яратилса, ногиронлиги бор 16 ёшгача болаларнинг 80 фоизидан ортиғи бемалол мактабга бора олади. Шунда ногиронлиги бор бола тенгдошларидан ўзини айро ҳис қилмайди, ишончи ошади, интилиши кучаяди.
Шундан келиб чиқиб, партиямиз Сайловолди дастурида инклюзив таълимни янада ривожлантириш ва шу соҳада фаолият кўрсатаётган ўқитувчиларга имтиёзлар тақдим этиш бўйича муҳим вазифалар белгиланган эди. Хусусан, бунда ногиронлиги бўлган болалар учун махсус адабиётларни, жумладан, овоз жўрлигидаги Брайль алифбоси асосида чоп этиш ва харид қилиш, ушбу мақсадлар учун харажатларни давлат бюджетидан молиялаштиришни таъминлашга эришиш қайд этилди.
Бевосита электоратимиз манфаатлари билан боғлиқ ушбу вазифалар ижроси бўйича ХДП фаолларига юзландик.
– Таълим муассасаларида сифатли таълим олиш ва малака ошириш учун тенг имкониятлар яратилмоқда, – дейди партия Марказий Кенгаши шўъба мудири Баҳодирхон Камолов. – Халқ таълими тизимида инклюзив таълим йўлга қўйилди. Мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларни барча даражада сифатли таълим олиши учун тенг имкониятлар яратилмоқда.
Фракция аъзолари ва халқ депутатлари Кенгашларидаги партия гуруҳлари билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикасининг “Таълим тўғрисида”ги Қонунидаги тегишли меъёрлар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 13 октябрдаги “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифалар ижроси устидан тизимли равишда парламент ва депутатлик назорати амалга оширилди. 2020 йил 23 сентябрда қабул қилинган янги таҳрирдаги “Таълим тўғрисида”ги қонунга илк бор инклюзив (уйғунлашган) таълим тушунчаси киритилди.
Ўзбекистон умумтаълим мактабларида инклюзив таълимни жорий этиш режаси белгилаб олинди. Унга кўра, 2025 йилгача алоҳида таълимга эҳтиёжи бор болаларнинг 40 фоизи одатий мактабларга жалб қилиниши кўзда тутилган. Бунинг учун жадал амалий ҳаракатлар қилиняпти. БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги, Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенциялари халқаро тажрибани уйғунлаштиришда қўл келмоқда. Давлатимиз раҳбарининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясида билдирган имконияти чекланган шахсларнинг ўз қобилиятини тўла рўёбга чиқариш масалалари бўйича минтақавий кенгаш тузиш борасидаги таклифини эса ногиронлиги бўлган кишилар ҳимоясига қаратилган яна бир катта ташаббус, дейиш мумкин.
Ҳаёт учун керак
Бепул ижтимоий хизматлар рўйхати тасдиқланиши ва қўлланишига эришилгани партия қўлга киритган яна бир залворли натижалардан дейиш мумкин. “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган аҳолининг зарур товар ва хизматлар учун қилган харажатларига қўшилган қиймат солиғи қайтарилиши жорий этилди. Натижада 2 млн.дан ортиқ оилага енгиллик яратилди.
Мақсад ҳар бир инсоннинг ҳаётий зарур ижтимоий хизматлардан бепул фойдаланишини қонунчилик даражасида ва реал ҳаётда кафолатланишига муваффақ бўлиш эди. Хусусан, фуқароларнинг таълим олиш, ижтимоий ҳимоя, малакали юридик хизматдан фойдаланиш ҳуқуқларини кафолатлаш айни зарурат ҳисобланади.
– Бугунги кунда ижтимоий хизматлар соҳаси замонавий фуқаролик жамиятининг ўзига хос институти сифатида намоён бўлмоқда. Ижтимоий хизматларнинг институтлашуви масаласи хорижий давлатлар ижтимоий-иқтисодий ривожланиш концепцияларида ҳам ўз аксини топмоқда, – дейди партия Марказий Кенгаши бошқарма бошлиғи Аброр Қурбонов. – Давлат ва одамлар ўртасидаги муносабатлар кейинчалик профессионал характерга эга бўлган ижтимоий хизматларга айланади. Ижтимоий хизматлар, деб асосан соғлиқни сақлаш, фан, таълим, маданият каби соҳаларда кўрсатиладиган хизмат турларига айтилади. Улар очиқлик, шаффофлик, ошкоралик тамойилларига таянади.
Ижтимоий хизматлардан бепул, бемалол фойдаланиш имкониятини яратиш дегани ҳамма нарса текин бўлсин деган мазмундан, ожиз мафкурадан бутунлай йироқ. Бу ўринда асосий масала фуқароларнинг ижтимоий ҳолати, келиб чиқиши, иқтисодий имкониятларидан қатъи назар, уларга Конституциядаги ҳуқуқларини амалга ошириш учун шароит яратилиши билан боғлиқдир.
Масалан, бола қандай оилада туғилмасин, бошланғич ва мактаб таълимини олиши зарур, буни давлат кафолатлайди. Инсон бемор бўлиб, ҳаётига хавф юзага келганда, давлат соғлиқни сақлаш тизими орқали уни ҳимоялаш чораларини кафолатлаши муҳим. Инсон шаъни, қадр-қимматини асраш, ўзини ҳимоя қилишга муҳтож бўлиб қолганда, ижтимоий, иқтисодий ҳолатидан қатъи назар, унинг устувор ҳуқуқлари таъминланиши керак.
Бошқачасига айтганда, давлат томонидан кафолатланган ижтимоий хизматлар давлат ва жамиятни ўзаро ишонч, масъулият билан боғлаб турувчи муҳим институтлардан биридир. Халқ демократик партияси кўзлаган мақсад ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглиги деган ҳаётий тамойилга, халқимизнинг тарихий турмуш тафаккурига асослангани яққол тушунарли.
Ижтимоий хизматлар бўйича давлат раҳбарининг 2020 йил 4 августда “Аҳолига давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдам тақдим этиш тартиб-таомилларини автоматлаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” қарори қабул қилинди. Унга кўра, “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”да рўйхатга олинган оилаларга бепул ёки имтиёзли шартларда қатор ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар кўрсатилиши йўлга қўйилди. Жумладан, давлат мактабгача таълим муассасаларида ота-оналар тўловидан озод этиш, мактабгача таълим муассасаларида ўрнатилган миқдорларда ота-оналар тўловини тўлаш, умумий ўрта таълим мактабларида дарсликлар ижара тўловларидан озод этиш, умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари учун қишки кийим-бош бериш белгиланди. Кам таъминланган оилаларнинг ногиронлиги бўлган аъзоларини протез-ортопедия мосламалари билан таъминлаш назарда тутилди. Ихтисослаштирилган тиббиёт муассасаларида бепул махсус (амбулатор ёки кундузги) тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича йўлланма (ордер) олиш каби ижтимоий хизматлар белгиланди.
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими нафақат ижтимоий хизматлар ва ёрдамнинг манзиллилигини ошириш имконияти, балки ҳар қандай мураккаб шароитда ҳам аҳолининг эҳтиёжманд қисмини қисқа муддатларда аниқлаш, уларни давлат томонидан манзилли қўллаб-қувватлашнинг шаффоф ва самарали воситасига айланиб боряпти.
Умуман олганда, ижтимоий хизматлар соҳасининг ташкилий-ҳуқуқий асосини такомиллаштириш кейинги 4-5 йил ичида сезиларли жонланди. Асосийси, эндиликда муҳтож одамлар керак пайтда зарур хизматлардан фойдаланиш имкониятига эга бўлмоқда. Бу давлатнинг нафақат масъулияти, балки иқтисодий куч-қудрати ҳам халқимиз эҳтиёжларига муносиб даражада ошаётганини билдиради.
Факт ва далиллар Халқ демократик партияси дастурида белгилаб олган ҳар бир инсоннинг ҳаётий зарур ижтимоий хизматлардан бепул фойдаланишини қонунчилик даражасида ва реал ҳаётда кафолатлаш мақсадига босқичма-босқич эришилаётганини тасдиқлайди. Бу бутун давлат ва жамиятимизнинг салмоқли ютуғидир.

In 2019, the People's Democratic Party adopted the Election Program, which includes 12 steps and 82 political and social goals, before the elections of the Legislative Chamber and local councils. Studies show that more than 70 of them have been implemented so far. Most importantly, the principle of establishing a social democratic state, which is the party's social ideal, was sealed in the Constitution. As you know, we are providing information about the practical work within the framework of the program in every issue of our newspaper. This time we will continue the same tradition.
Every member of society has equal rights!
Achieving equality of rights and opportunities is a key criterion for a humane society. The country, which has become the highest goal of this criterion, has developed steadily in all periods.Equality of rights and opportunities can also be clearly seen in the protection of the interests of people with disabilities. After all, it is important that every person has equal opportunities in society, regardless of their physical, socio-economic status. This is one of the positions put forward by the People's Democratic Party.It's no secret that until recently, we used to face the wrong attitude towards persons with disabilities as a "problem" and "unfit for work". Strictly protecting the interests of such people has become a priority in the activities of deputies and activists of the People's Democratic Party. In addition, issues of ratification of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, harmonization of national legislation with UN regulations on equal opportunities for persons with disabilities have also received attention.According to the World Health Organization, more than 1 billion people in the world have a disability. This means that approximately 15% of the world's population is disabled. In Uzbekistan, the number of people in this category is about 1 million.
It is known that every year in our country, a large amount of money is allocated from the state budget for social support of persons with disabilities. The goal is to create an opportunity for them to become an active part of society. In order to accelerate the integration of citizens with disabilities into society and increase their economic activity, it is more urgent than ever to establish a "barrier-free environment" in practice.
So, what about the work done in this regard and the actual results over the past five years? In 2020, the Law "On the Rights of Persons with Disabilities" was adopted. With the law, special importance was attached to the issue of following the principle of social justice in Uzbekistan, creating conditions for people in need of help and support, primarily those with physical disabilities, to lead a full life.Article 6 of the law reflects the principle of non-discrimination based on the sign of disability. According to it, any isolation, exclusion, exclusion, restriction or preference against persons with disabilities, as well as refusal to create conditions for the use of facilities and services by persons with disabilities, are prohibited.As a logical continuation of this, in 2021, the law "On the ratification of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities (New York, December 13, 2006)" was signed.Ratification of the Convention will serve to adapt the system of social protection of persons with disabilities to international norms and standards, to expand the possibility of attracting targeted resources of international organizations, and to further improve the international image of our country.On February 27, 2023, the Presidential Decree "On additional measures to improve the system of support for persons with disabilities" was signed.The purpose of the decision is to strengthen the guarantees of the rights of persons with disabilities, to introduce effective mechanisms for inclusive development, to ensure that all layers of the population have equal rights and opportunities, and to create the necessary conditions for the participation of persons with disabilities in all spheres of public life.
Including:
- strengthening the legal guarantees of persons with disabilities and improving the system of providing them with legal assistance,
- free provision of hip prostheses, lower leg prostheses and ankle braces to persons with group I disabilities who are included in the "Unified Register of Social Protection",
- Starting from September 1, 2023, providing disabled persons with prosthetic-orthopedic devices and technical means of rehabilitation, legal guarantees, such as the abolition of the requirement of a medical opinion from disabled persons, free social assistance and issues that free them from excessive hassle are provided for.
Privileges in the provision of prosthetic-orthopedic means
The election program of UzPDP defined the task of improving the system of preferential provision of medicines, prosthetics-orthopedics and other medical and social assistance allocated to certain categories of the population through the implementation of effective representation and public control in the relevant fields.
The member of the parliamentary faction of the party, Mavluda Hasanova, said the following about the performance of this task: - It should be noted that in our country both national and international bases of legislation are being created to protect and guarantee the rights of persons with disabilities and create equal opportunities for them. The ratification of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities means that the state and society have taken on a great responsibility. At the same time, the adoption of the Convention, law and other regulatory documents does not mean that the situation will suddenly change radically. Strengthening the legal framework was an important first step.
On September 11, 2023, the decision of the head of our state "On measures to implement the strategy of Uzbekistan - 2030 in 2023 in a timely manner" was adopted. According to it, starting from January 1, 2024, provision of prosthetics and orthopedics, rehabilitation and medicines to persons with disabilities will be organized step by step on the basis of the "voucher" system. In this case, disabled persons will be given the opportunity to purchase goods and services from the supplier of their choice, and their costs will be covered from the State budget. Consequently, the strategy of "Uzbekistan - 2030" envisages the provision of high-quality and modern prosthetic-orthopedic products to 100% of needy persons with disabilities.
Let me touch on one more important aspect. Today, the scope of coverage of the elderly and persons with disabilities with free medical and social services has increased from 80,000 to 120,000. The number of persons receiving state support in "Sakhovat" and "Muruvat" boarding houses has increased by 14% and is 9,300 people. The provision of technical rehabilitation equipment and prosthetic-orthopedic goods has almost doubled. A system has been introduced to ensure that needy citizens receive these products from the manufacturer of their choice.
Any actions that interfere with education are prohibited
Inclusive education essentially means that children with disabilities also study in the same school, in the same class, with their healthy peers. That is, it is education for everyone. This covers pre-school, secondary and tertiary education. Inclusive education is based on the ideology that excludes any discrimination against boys and girls with disabilities, ensures equal treatment for all, and creates necessary conditions for children with special educational needs.
According to the analysis, more than 80% of children with disabilities under 16 years of age can easily go to school if conditions are created for inclusive education in schools. Then a child with a disability does not feel isolated from his peers, his confidence increases, and his aspirations increase.
Based on this, in the Saylovoldi program of our party, important tasks were defined for the further development of inclusive education and providing benefits to teachers working in this field. In particular, it was noted that special literature for children with disabilities, including the printing and purchase of books based on the Braille alphabet with audio, and the financing of the expenses for these purposes from the state budget were noted.
We turned to the activists of the People's Democratic Party for the performance of these tasks, which are directly related to the interests of our electorate."Equal opportunities are being created in educational institutions for quality education and professional development," says Bahadirkhan Kamolov, head of the branch of the Central Council of the party. - Inclusive education has been launched in the public education system. In our country, equal opportunities are being created for persons with disabilities to receive quality education at all levels.
In cooperation with faction members and party groups in the Councils of People's Deputies, the relevant norms of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" and the tasks defined in the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 13, 2020 "On measures to further improve the system of education for children with special educational needs" Systematic parliamentary and parliamentary control over its implementation was carried out. The concept of inclusive (harmonized) education was introduced for the first time in the new version of the Law "On Education" adopted on September 23, 2020.
A plan for the introduction of inclusive education in general education schools of Uzbekistan was determined. According to it, by 2025, 40 percent of children with special education needs will be enrolled in regular schools. Intensive practical efforts are being made for this. The UN Conventions on the Rights of the Child and the Rights of the Disabled help to harmonize international experience. It can be said that the proposal of the head of our state at the 46th session of the UN Human Rights Council to establish a regional council on issues of full realization of the abilities of persons with disabilities is another great initiative aimed at the protection of people with disabilities.
It is necessary for life
It can be said that the approval and application of the list of free social services is one of the most important results achieved by the party. Value-added tax reimbursement was introduced for the expenses made by the population for necessary goods and services included in the "Unified Register of Social Protection". As a result, relief was created for more than 2 million families.
The goal was to guarantee the free use of essential social services for everyone at the legislative level and in real life. In particular, it is necessary to guarantee the rights of citizens to education, social protection, and the use of qualified legal services.
- Today, the field of social services is emerging as a unique institution of modern civil society. The issue of institutionalization of social services is also reflected in the concepts of socio-economic development of foreign countries, - says Abror Kurbanov, head of the department of the Central Council of the party. - Relations between the state and people later become professional social services. Social services are mainly services provided in the fields of health care, science, education, and culture. They rely on the principles of openness, transparency, transparency.
Creating the opportunity to use social services for free is completely far from the weak ideology that everything should be free. At this point, the main issue is related to the creation of conditions for citizens to exercise their constitutional rights, regardless of their social status, origin, and economic capabilities.
For example, no matter what kind of family a child is born into, he must receive primary and school education, which is guaranteed by the state. When a person is a patient and his life is in danger, it is important that the state guarantees measures to protect him through the health care system. When a person needs to protect his dignity and self-defense, his priority rights should be ensured regardless of his social and economic status.
In other words, social services guaranteed by the state are one of the important institutions that connect the state and society with mutual trust and responsibility. It is clear that the goal of the People's Democratic Party is based on the vital principle of equality of rights and opportunities, on the historical way of life of our people.
On August 4, 2020, the decision of the head of the state on social services "On additional measures to automate the procedures for providing public social services and assistance to the population" was adopted. According to it, a number of social services and assistance have been provided to families registered in the "Unified Register of Social Protection" free of charge or on preferential terms. In particular, exemption from parental fees in state pre-school educational institutions, payment of parents' fees in established amounts in pre-school educational institutions, exemption from textbook rental fees in general secondary schools, provision of winter clothing for students of general secondary schools were established. Provision of prosthetic-orthopedic devices to disabled members of low-income families was envisaged. Social services such as obtaining a referral (warrant) for free special (ambulatory or day) medical care in specialized medical institutions have been established.
The information system "Unified Register of Social Protection" is not only an opportunity to increase the addressability of social services and assistance, but it is also becoming a transparent and effective means of identifying the needy part of the population in a short period of time, and providing them with addressable support from the state.
In general, the improvement of the organizational and legal framework of the social services sector has been significantly revived in the next 4-5 years. The main thing is that now people in need have access to the necessary services when they need them. This means that not only the responsibility of the state, but also the economic power is increasing in accordance with the needs of our people.
Facts and evidence confirm that the goal of guaranteeing the free use of essential social services for everyone, as defined in the program of the People's Democratic Party, is being gradually achieved at the legislative level and in real life. This is a significant achievement of the entire country and our society.