Сиёсий партиялар сайловолди ташвиқотига оид одоб-ахлоқ қоидаларини имзолади
Мамлакатимизда жорий йилнинг 27-октябр куни бўлиб ўтадиган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайлови кампанияси тобора қизғин паллага кирмоқда.
Марказий сайлов комиссиясининг қарори билан депутатликка номзодларнинг ҳамда сиёсий партияларнинг сайловолди ташвиқоти 2024-йил 22-центябрдан бошланиши белгиланди.
2024-йил 21-центябр куни сиёсий партиялар томонидан Марказий сайлов комиссияси билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган сайловолди ташвиқотига оид одоб-ахлоқ қоидаларини партияларнинг раҳбарлари томонидан имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ривожланган давлатларда одатда бундай битимлар сиёсий партиялар ёки номзодлар ўртасида сайлов жараёнида инсофсиз рақобатни олдини олиш, адолатли курашни таъминлаш, сайловолди ташвиқоти давомида номзодларнинг бир-бирига нисбатан ҳурмат сақлаш ва ҳуқуқий чекловлардан ташқари ахлоқий меъёрларга риоя қилиш мақсадида тузилади.
Жумладан, жорий йилда Европарламент сайловларида ҳамда бошқа бир қатор ривожланган давлатларда бўлиб ўтган сайловларда сиёсий партиялар томонидан шу каби битимлар имзоланган.
Ушбу одоб-ахлоқ қоидалари сайловолди ташвиқоти даврида ёлғон ахборот тарқатишнинг олдини олиш, сайловларнинг асосий принципларига риоя этилишини таъминлаш ҳамда сайловчиларга ўз танловини эркин амалга ошириш имконини яратиш мақсадида ишлаб чиқилган.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, сўнгги йилларда сунъий интеллект имкониятлари ортиб бораётганлиги инсоният учун фойдали бўлиши билан бир қаторда, салбий оқибатларга олиб келиши мумкин бўлган ёлғон ёки уйдирмадан иборат ахборот материалларининг тарқатилишига ҳам хизмат қилаётганлиги кузатилмоқда.
Одоб-ахлоқ қоидаларининг муҳим қоидаларидан бири ҳам айнан оммавий ахборот воситалари ва интернет орқали сайловолди ташвиқотини олиб боришда сунъий интеллектдан фойдаланиш тартибига қатъий амал қилиш ҳисобланади.
Марказий сайлов комиссиясининг 2024-йил 2-июлдаги қарори билан сайловолди ташвиқотини олиб бориш бўйича низомга мувофиқ, депутатликка номзодларнинг ва сиёсий партияларнинг илк маротаба сайловолди ташвиқоти даврида сунъий интеллект технологияларидан фойдаланган ҳолда сайловолди ташвиқоти материалларини тайёрлаш ва тарқатишга оид қоидалар билан тўлдирилди.
Одоб-ахлоқ қоидалари билан сиёсий партиялар вакиллари сайловолди ташвиқоти жараёнларида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, Сайлов кодекси ва бошқа қонунчилик ҳужжатлари талабларига қатъий риоя қилиш, сиёсий партия вакилларининг шахсий ҳаёт дахлсизлиги, шаъни, қадр-қиммати ва ишчанлик обрўсини ҳурмат қилиш, шунингдек ижтимоий ахлоққа зид ҳар қандай ахборотни тарқатмаслик, сайловчиларга нисбатан товламачилик, қўрқитиш ёки мажбурлаш, ўзгача ноўрин таъсир чораларини қўлламаслик ва ҳақ эвазига ўзига оғдириб олмаслик каби мажбуриятларни ўз зиммасига оладилар.
Сиёсий партиялар раҳбарлари ўртасида Одоб-ахлоқ қоидаларининг имзоланганлиги мамлакатимизда сайлов маданиятининг ривожланаётганидан далолат беради ҳамда сайловларни миллий қонунчилигимизга биноан очиқ, ошкора ва шаффоф ўтказишга хизмат қилади.

Политические партии подписали этические правила проведения предвыборной агитации
Набирает обороты избирательная кампания по выборам депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши, которые состоятся 27 октября этого года.
Постановлением Центральной избирательной комиссии определено, что предвыборная агитация кандидатов в депутаты и политических партий начинается с 22 сентября 2024 года.
21 сентября 2024 года состоялась церемония подписания руководителями политических партий этических правил касательно проведения предвыборной агитации, разработанных совместно с Центральной избирательной комиссией.
В развитых странах такие соглашения обычно заключаются в целях предотвращения недобросовестной конкуренции между политическими партиями или кандидатами, обеспечения честной борьбы, сохранения уважения друг к другу в период предвыборной агитации и, в дополнение к правовым ограничениям, соблюдать моральные нормы.
В частности, аналогичные соглашения были подписаны политическими партиями на выборах в Европарламент в текущем году, а также на выборах в ряде других развитых странах.
Данные этические правила разработаны для предотвращения распространения в ходе избирательной кампании ложной информации, обеспечения соблюдения основных принципов выборов и предоставления возможности избирателям сделать свой свободный выбор.
Следует подчеркнуть, что в последние годы, наряду с растущими возможностями искусственного интеллекта, которые приносят пользу человечеству, наблюдается и распространение фейковых информационных материалов, которые могут привести к негативным последствиям.
Одним из важных пунктов этических правил также является строгое соблюдение порядка использования искусственного интеллекта при проведении предвыборной агитации через СМИ и Интернет.
В соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии от 2 июля 2024 года Положение о проведении предвыборной агитации впервые в ходе проводимой предвыборной агитации кандидатов в депутаты и политических партий, дополнено нормами о подготовке и распространении агитационных материалов с использованием технологий искусственного интеллекта.
Согласно этическим правилам, представители политических партий берут на себя такие обязательства, как строгое соблюдение в процессе предвыборной агитации требований Конституции Республики Узбекистан, Избирательного кодекса и других законодательных актов, уважение неприкосновенности частной жизни, чести, достоинства и репутации представителей политических партий, а также неразглашение любой информации, противоречащей общественной морали, не заниматься вымогательством, запугиванием или принуждением, не применять другие ненадлежащие меры воздействия и подкупа.
Подписание этических правил руководителями политических партий свидетельствует о развитии избирательной культуры в стране и служит проведению открытых, гласных и прозрачных выборов в соответствии с национальным законодательством.