Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар сайловлари кампанияси тобора ҳал қилувчи паллага кирмоқда. Шу кунларда юртимиз бўйлаб ушбу муҳим сиёсий тадбирнинг энг асосий иштирокчилари бўлган сиёсий партиялар сайловолди ташвиқотини фаол олиб бормоқдалар.
“Ижтимоий давлат учун!” шиори остида сайловолди ташвиқотини қизғин суръатда олиб бораётган Ўзбекистон Халқ демократик партияси томонидан ҳам жойларда асосий электорат вакиллари иштирокида юзма-юз учрашувлар ўтказиляпти. Ана шундай учрашувлардан бири Низомий номидаги давлат педагогика университетида бўлиб ўтди.
Мазмунан янгича ёндашув ва кенг қамровда ташкил этилган ушбу тадбирда Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раҳбарлари ва фаоллари пойтахтимиздаги мактабгача таълим ва умумтаълим муассасаларида фаолият юритаётган ўқитувчилар, тарбиячи-педагоглар ҳамда мураббийлар билан учрашди. Унда 150 нафар соҳа вакиллари бир даврага жам бўлди.
Таъкидланганидек, таълим давлат ва жамият тараққиётининг бош негизидир. Энг бебаҳо стратегик ресурс ҳисобланган ёш авлод манфаатини таъминлаш учун ушбу соҳага устувор эътибор қаратиш лозим. Зеро, энг истиқболли сармоя - бу таълимга йўналтирилган сармоядир.
Бироқ, сир эмаски, мамлакатимиз таълим тизимини босқичма-босқич сифат даражасига кўтаришда олдинда қилинадиган вазифалар кўп. ХДП асосий электорати вакиллари билан учрашувда айни шу масалаларга аҳамият қаратилди. Партия Сайловолди дастурида таълим тизимини ривожлантириш, соҳада мавжуд муаммолар ечимига доир таклиф ва ғоялар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Халқ демократик партияси ёшларнинг сифатли таълим олиши тарафдори экани алоҳида қайд этилди. Юртимиздаги ҳар бир бола келгусида ҳаётда ва жамиятда ўрин топадиган шахс сифатида шаклланиши учун таълимнинг барча босқичида аҳолининг ҳамма қатламига тенг имкониятлар яратилиши кераклиги айтилди.
Тадбирда партиянинг 2019 йилги Сайловолди дастурида таълим соҳасини ривожлантириш бўйича илгари сурган ташаббуслари доирасида сўнгги беш йилда эришилган салмоқли натижалар санаб ўтилди.
Ўз навбатида 27 октябрь куни ўтиши кутилаётган мазмунан янги ва технологик сайловларнинг ҳар бир ҳамюртимиз ҳаётида тутган ўрни, аҳамияти хусусида ҳам сўз борди. Сиёсий уйғоқ, ташаббускор, дастури ҳаётий ва долзарб бўлган депутатликка номзодларни сайлаш сайловчиларнинг бурч ва масъулияти экани эслатилди.
Учрашувда таълим соҳаси ходимлари партиянинг фаолияти, дастурий мақсадлари ва галдаги вазифалари ҳақида ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Предвыборная кампания по выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные советы вступает во все более решающую стадию. В эти дни политические партии, являющиеся основными участниками этого важного политического события, активно проводят избирательные кампании по всей нашей стране.
«За государство всеобщего благосостояния!» Очные встречи с представителями основного электората проводит и Народно-демократическая партия Узбекистана, которая ведет активную агитацию под этим лозунгом. Одна из таких встреч прошла в Государственном педагогическом университете имени Низами.
На этом мероприятии, организованном с совершенно новым подходом и широким размахом, руководители и активисты Центрального совета Народно-демократической партии встретились с педагогами, воспитателями и тренерами, работающими в дошкольных и общеобразовательных учреждениях нашей столицы. В одном туре собралось 150 представителей индустрии.
Как отмечалось, образование является основной основой развития государства и общества. Чтобы обеспечить благо молодого поколения, которое считается наиболее ценным стратегическим ресурсом, этому направлению следует уделять приоритетное внимание. В конце концов, самые перспективные инвестиции — это инвестиции, ориентированные на образование.
Однако не секрет, что предстоит решить немало задач, чтобы шаг за шагом поднять систему образования нашей страны на качественный уровень. На встрече с представителями основного электората Народно-демократической партии были подчеркнуты эти вопросы. В предвыборной программе партии была представлена подробная информация о предложениях и идеях по развитию системы образования, решению существующих проблем в этой сфере.
Было отмечено, что Народно-демократическая партия является сторонником качественного образования для молодежи. Было сказано, что для того, чтобы каждый ребенок в нашей стране сформировался как личность, которая в будущем найдет место в жизни и обществе, необходимо создать равные возможности для всех слоев населения на всех этапах образования.
На мероприятии были перечислены значимые результаты, достигнутые за последние пять лет в рамках инициатив партии по развитию сферы образования в Предвыборной программе 2019 года.
В свою очередь они рассказали о роли и значении новых и технологичных выборов, которые, как ожидается, состоятся 27 октября, в жизни каждого нашего соотечественника. Напоминалось, что обязанность и ответственность избирателей – избирать кандидатов в депутаты, программа которых является политически внимательной, инициативной и актуальной.
В ходе встречи работники сферы образования получили ответы на интересующие их вопросы о деятельности партии, программных целях и текущих задачах.