Хабарингиз бор, бугун парламент юқори палатасининг учинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Уни Олий Мажлис Сенати Раиси Т.Нарбаева олиб бориб, мамлакатимизда коронавирус инфекциясининг олдини олиш борасидаги саъй-ҳаракатлар борасида сўз юритди.
– Маълумки, дунё мамлакатлари, шу жумладан, Ўзбекистонда ҳам коронавирус инфекциясининг жиддий хавфи муносабати билан ушбу хатарни тезроқ бартараф этиш юзасидан барча зарур чоралар кўрилмоқда, – деди Сенат Раиси. – Аввало, давлатимиз раҳбари томонидан аҳолимизнинг ҳаёти ва саломатлиги масаласи биринчи ўринга қўйилган бўлиб, барча қилинаётган чора-тадбирлар шахсан ўзларининг раҳбарлигида амалга оширилмоқда. Бу эса одамларимизда пандемияни енгишда бўлган ишончни мустаҳкамлаб бормоқда.
Иккинчидан, барча масъуллар бир ёқадан бош чиқариб ишламоқда. Ҳукуматимиз раҳбари бошчилигидаги махсус ишчи гуруҳ 24 соатлик режимда тегишли тезкор чораларни кўрмоқда. Дори-дармон, озиқ-овқат, карантинга олиш, тадбирларни чеклаш ва бошқалар шулар жумласидандир. Айниқса, шифокорларимиз фидоийлик билан меҳнат қилмоқда.
Учинчидан, Президентимиз томонидан эпидемия оқибатларининг олдини олишга қаратилган тарихий Фармон имзоланди. Унинг ижроси эса юртимизда иқтисодий-ижтимоий соҳаларда олиб борилаётган кенг миқёсли ислоҳотларимизни давом эттиришга, қолаверса, тиббиёт соҳасини тубдан қўллаб-қувватлашга хизмат қилади. Бу масала Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисида кўриб чиқилди, депутат ва сенаторлар томонидан тегишли чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Тўртинчидан, шу синовли кунларда одамларимиз жипслашишининг гувоҳи бўляпмиз. Юксак онглилик ва масъулиятлилик тобора кенг намоён этилмоқда. Бунда оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқлар муҳим роль ўйнамоқда. Журналист ва блогерлар ҳам зарур тушунтириш ишларини олиб боришмоқда.
Биз, сенаторлар бугунги вазиятга боғлиқ талабларни эътиборга олиб, Сенатнинг ушбу ялпи мажлисини видеоконференция тарзида ўтказишга қарор қилдик. Чунки ҳаёт давом этмоқда, қонунлар қабул қилиниши зарур. Бу ҳам “Электрон парламент” тизими сари илқ қадам бўлди, десак муболаға бўлмайди.

Сегодня состоялось третье пленарное заседание верхней палаты парламента. Заседание вела Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, которая отметила усилия, предпринимаемые в стране для борьбы с инфекцией коронавируса.
– Как и в других странах мира, в Узбекистане в связи с серьёзной угрозой инфицирования коронавирусом принимаются все необходимые меры для скорейшего предотвращения этой опасности, – подчеркнула Председатель Сената. – Прежде всего, главой государства на первый план выдвинут вопрос безопасности жизни и здоровья нашего народа. Все принимаемые меры реализуются лично под руководством нашего Президента, что укрепляет надежду людей в преодолении пандемии.
Во-вторых, все ответственные работники действуют сплоченно. Специальная рабочая группа во главе с руководителем Правительства в течение 24 часов оперативно принимают соответствующие меры, в том числе направленные на обеспечение медицинскими препаратами, продовольствием, содержанием под карантином, ограничением мероприятий. Особенно, самоотверженно трудятся наши врачи.
В-третьих, Президентом подписан исторический Указ, направленный на предупреждение последствий эпидемии. Реализация Указа способствует продолжению широкомасштабных реформ, проводимых в нашей стране в социально-экономической сфере, а также поддержке медицинской сферы. Этот вопрос был рассмотрен в ходе совместного пленарного заседания палат Олий Мажлиса, депутатами и сенаторами определены соответствующие меры.
В-четвертых, в эти дни испытания мы видим сплоченность людей. Все более проявляется высокий уровень сознания и ответственности. При этом важную роль играют средства массовой информации, социальные сети. Журналисты и блогеры также проводят необходимую разъяснительную работу.
Мы, сенаторы, учитывая требования сегодняшней ситуации, решили провести пленарное заседание Сената в форме видеоконференцсвязи. Так как жизнь продолжается, необходимо принимать новые законы. Не ошибусь, если скажу, что это первый шаг в направлении системы «Электронного парламента».