“Ижтимоий давлат” принципларига ҳар томонлама мос дастур
Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Тошкент вилояти Оҳангарон тумани "Нуробод" МФЙда бошланғич партия ташкилотлари, волонтёрлик гуруҳлари ҳамкорлигида тарғибот тадбири ўтказилди.
Учрашувда Ўзбекистон ХДП Тошкент вилояти кенгаши раиси А.Умаралиев партия Марказий Кенгаши раиси ўринбосари М.Ворисова, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод Қ. Қосимова, Маҳаллий кенгаш депутатлигига номзодлар сўзга чиқиб, янги Сайловолди дастури ҳақида гапириб берди. Сайловолди дастурида илгари сурилган энг муҳим ташаббус ва йўналишлар мазмун-моҳияти тушунтирилди.
Йиғилишда маърузачилар стратегик аҳамиятга эга компаниялар устидан давлат назоратини сақлаб қолиш, уларни хусусийлаштиришни қонун даражасида тақиқлашга оид таклифларга тўхталиб ўтди. Шунингдек, вазирлик ва идоралар томонидан давлат хизматларини кўрсатиш ёки жарима солиш натижасидаги барча тушумларни тўлиқлигича давлат бюджетига йўналтириш масаласида сўз юритилди. Ўзини ўзи банд қилганлар ва меҳнат мигрантлари учун шарт-шароитларни яхшилаш, шу жумладан, ўзини ўзи банд қилган сифатида шуғулланиш мумкин бўлган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш, ташкиллаштирилган ва тартибли миграцияни амалга оширишга урғу бериш борасидаги таклифлар ҳақида маълумотлар берилди.
Халқ демократик партиясининг дастури ҳамда мақсад ва вазифалари Янги таҳрирдаги Конституциямизда қайд этилган “ижтимоий давлат” принципларига ҳар томонлама мос келади. Жумладан, кам таъминланган, ногиронлиги бор фуқаролар, қаровчисиз қолган якка-ёлғиз қариялар манфаатларини ҳимоя қилиш, ижтимоий ҳимоясини кучайтириш масалаларининг қонун ҳужжатларида мустаҳкамланишига эришиш партия илгари сурган ғояларга ҳамоҳангдир.
“Ҳар бир инсон фаровонлиги учун” шиори остида сайловларда иштирок этаётган Ўзбекистон Халқ демократик партияси ҳар бир инсон учун ижтимоий тенглик ва адолат тамойиллари асосида муносиб яшаш шароитини яратиш, ижтимоий тафовутларни камайтириш, муҳтожларга ёрдам бериш, камбағалликни қисқартириш, аҳолини янги иш ўринлари ва кафолатли даромад манбаи билан таъминлаш бўйича самарали сиёсатни амалга ошириш тарафдоридир.
Мулоқотда йиғилганлар сайловда фаол бўлишга ҳамда Халқ демократик партияси ва унинг номзодларига овоз беришга чақирилди. Тадбир сўнггида номзодлар ва Тошкент вилояти Кенгаши масъуллари эҳтиёжманд оилалар хонадонларига бориб, сиёсий жараёнлар хусусида тушунчалар беришди.

Ташкентский областной совет Народно-демократической партии Узбекистана совместно с первичными партийными организациями и волонтерскими отрядами провел агитационное мероприятие на махалинской собрании “Нурабад” Охангаранского района.
На заседании мероприятии председатель Ташкентского областного совета Народно-демократической партии Узбекистана А.Умаралиев, заместитель председателя Центрального совета партии М.Ворисова, кандидат в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса К. Касимова рассказала о новой предвыборной программе. Разъяснена суть важнейших инициатив и направлений, выдвинутых в предвыборной программе.
На встрече спикеры затронули предложения сохранить государственный контроль над стратегически важными компаниями, запретив их приватизацию на законодательном уровне. Также обсуждался вопрос направления министерствами и ведомствами всех доходов от оказания государственных услуг или штрафов в государственный бюджет. Была представлена информация о предложениях по улучшению условий для самозанятых и трудовых мигрантов, в том числе по расширению перечня видов деятельности, которыми можно заниматься в качестве самозанятых, с акцентом на организованную и упорядоченную миграцию.
Программа, цели и задачи Народно-демократической партии полностью соответствуют принципам «социального государства», упомянутым в новой Конституции. В частности, защите интересов малообеспеченных граждан, граждан с ограниченными возможностями, пожилых людей, оставшихся без попечения, усиление социальной защиты соответствует идеям, выдвигаемым партией.
Народно-демократическая партия Узбекистана, участвующая в выборах под лозунгом «За благополучие каждого человека», стремится создать достойные условия жизни для каждого на основе принципов социального равенства и справедливости, уменьшить социальные различия, помочь нуждающихся, сократить бедность, обеспечить населению новые рабочие места и гарантированный источник дохода, поддерживает реализацию эффективной политики по обеспечению.
Собравшихся на диалог призвали проявить активность на выборах и проголосовать за Народно-демократическую партию и ее кандидатов. В завершение мероприятия кандидаты и должностные лица Ташкентского областного совета посетили дома малообеспеченных семей и рассказали о политических процессах.