Халқ демократик партияси пенсия ёшини ўзгартирмаслик тафдори
Шу кунларда Халқ демократик партиясининг Қашқадарё вилояти Кенгаши, хайрихоҳлари ва фаоллари томонидан ҳам сайловчилар билан кўплаб юзма-юз учрашувлар ўтказилмоқда.
Самимий ва кўтаринки руҳда ўтаётган мулоқотларда партия Сайловолди дастуридан ўрин олган ғоя ва ташаббусларнинг мазмуни, улар нимага хизмат қилиши содда ва равон тилда тушунтирилмоқда.
Сайловолди дастурида 15 қадамни ўз ичига олган 150 дан ортиқ янги ғоя ва ташаббуслар илгари сурилаётгани ҳақида айтилиб, энг муҳимлари ҳақида кенгроқ маълумотлар бериляпти.
Халқ демократик партияси пенсия ёшини ўзгартирмаслик тафдори бўлиб, давлат пенсия таъминоти тизимини такомиллаштириш, пенсия ва ижтимоий нафақалар инсоннинг ҳаётий эҳтиёжларига етарли бўлиши учун интилмоқда.
Шунингдек, партия ҳар бир шахснинг Конституция билан кафолатланган ижтимоий ҳуқуқларини самарали амалга оширилишини таъминлаш мақсадида Ижтимоий кодексни қабул қилишга эришмоқчидир. Бу ҳужжат ижтимоий соҳадаги қонунчиликни ягона тизимга келтиришга хизмат қилади ҳамда ижтимоий ёрдам ва нафақаларнинг янада адолатли тақсимланишига, жамиятда барқарорликни мустаҳкамлаш учун асос бўлади.
Бундан ташқари, малакали тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш учун ҳам устувор вазифалар белгилаб олинган бўлиб, уларда тиббий суғуртани жорий этишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш мақсадида “Давлат тиббий суғуртаси тўғрисида”ги Қонунни қабул қилиш, вилоятларнинг кўп тармоқли тиббиёт ва тиббий диагностика, болалар кўп тармоқли тиббиёт марказлари ҳамда туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмаларини замонавий тиббиёт техникаси ва технологиялари ҳамда тегишли мутахассислар билан таъминлаш бўйича дастур қабул қилиш кўзда тутилган.
Учрашувларда сайловчилар ҳам фаол қатнашиб, ўз фикр-мулоҳазаларини билдиришяпти. Айниқса, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлами манфаатларига хизмат қиладиган ташаббуслар маъқул келганини, шунингдек, одил судловни таъминлашга қаратилган ҳакамлар ҳайъати институти ва вилоят, туман (шаҳар) судлари раисларини ротация қилиш амалиётини жорий этиш ташаббуслари судлар фаолиятидаги одилликка хизмат қилиши ҳақидаги фикрларни қўллашмоқда.
Мулоқотлар давомида сайлов тизимидаги янгиликлар, Халқ демократик партияси фаолияти юзасидан ҳам савол-жавоблар бўлмоқда. Фуқароларга сайловларнинг мамлакат равнақи йўлидаги аҳамияти, демократик жамият қуришдаги ўрни ва ҳар биримизнинг ҳаётимизга таъсири ҳақида тушунтирилиб, Халқ демократик партиясига, унинг номзодларига овоз беришга чақирилмоқда.

В эти дни много очных встреч с избирателями проводят представители Кашкадарьинского областного совета, доброжелатели и активисты Народно-демократической партии.
В искренних и оптимистичных диалогах простым и беглым языком объясняется содержание идей и инициатив, включенных в предвыборную программу партии, и чему они служат.
В предвыборной программе выдвинуто более 150 новых идей и инициатив, в том числе 15 шагов, а также дана дополнительная информация о наиболее важных из них.
Народно-демократическая партия полна решимости не менять пенсионный возраст и стремится к совершенствованию государственной пенсионной системы, чтобы пенсии и социальные выплаты были достаточными для жизненных потребностей людей.
Также партия хочет добиться принятия Социального кодекса, чтобы обеспечить эффективную реализацию социальных прав каждого человека, гарантированных Конституцией. Этот документ служит приведению законодательства в социальной сфере в единую систему и является основой для более справедливого распределения социальной помощи и пособий, укрепления стабильности в обществе.
Кроме того, определены приоритетные задачи по расширению доступа к квалифицированным медицинским услугам, в том числе принятие Закона «О государственном медицинском страховании» в целях совершенствования правовой базы внедрения медицинского страхования. Программа по обеспечению многопрофильной медицины и медицинской диагностики, детских многопрофильных медицинских центров и районных (городских) медицинских объединений современной медицинской техникой и технологиями и соответствующими специалистами.
Избиратели также активно участвуют в собраниях и высказывают свое мнение. В частности, приветствуются инициативы, обслуживающие интересы населения, нуждающегося в социальной защите, а также введение института присяжных, направленного на обеспечение справедливости, и практика ротации председателей областных, районных (городских) судов, что служить правосудию в работе судов, применяя идеи.
В ходе переговоров также звучат вопросы и ответы о новостях избирательной системы и деятельности Народно-демократической партии. Гражданам разъясняют значение выборов для развития страны, их роль в построении демократического общества и влияние каждого из нас на нашу жизнь, призывают голосовать за Народно-демократическую партию и ее кандидатов.