Қурилишлар устидан давлат ва жамоатчилик назоратини кучайтириш лозим
Бугунги кунда Бухоро кўчалари ўзгача кўринишга кирган. Чунки муҳим сиёсий жараён бўсағасида турибмиз. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Маҳаллий Кенгашларга депутатлик сайловларида муносиб иштирок этиш учун Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Бухоро вилоят кенгаши томонидан ҳам фаол тарғибот тадбирлари ўтказилаётгани вилоятнинг ҳар бир гўшаси, ижтимоий соҳа объектлари, сайлгоҳлар, маҳалла гузарларида кўзга ташланмоқда.
Сайловда ғалаба қозониш, парламентда кўпроқ ўринга эга бўлиш, маҳаллий Кенгашлардаги депутатларнинг устунлигига эришиш учун партия фаоллари ва хайрихоҳлари, Бошланғич партия ташкилотлари, волонтёрлик гуруҳлари томонидан кенг кўламли тарғибот олиб борилмоқда. Сайловчилар билан учрашувларда дастурдаги таклиф ва ташаббуслар мазмун-моҳияти тушунтириб берилмоқда.
Партиянинг Сайловолди дастурида давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритишга қаратилган 15 қадамни ўзида мужассам этган 100 дан зиёд таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Сайловчилар билан мулоқотлар чоғида Ўзбекистон Халқ демократик партияси ўз дастурий мақсадларини ижтимоий адолат ва тенглик, ижтимоий бирдамлик, ижтимоий демократия ғояларига асосланган ҳолда ижтимоий демократик давлатни барпо этиш мақсадидан келиб чиқиб белгилагани алоҳида таъкидланяпти.
Хусусан, партия йўлларда ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш, ўлимларнинг олдини олиш, тирбандликни камайтириш бўйича чора-тадбирларни кучайтириш юзасидан қатор таклиф ва ташаббуслар билан чиққан. Шу мақсадда жамоат транспорти тизимини ривожлантириш, жамоат транспорти бекатларини аҳоли учун қулай қилиш, уларни ноқонуний, ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш ҳолатларига қарши курашиш, давлат хизматчиларини ишга жамоат транспортида қатнашишини рағбатлантириш, йўлларда режалаштирилаётган таъмирлаш ишлари ва уларнинг давомийлиги ҳақида камида ўн кун олдин ушбу ҳудудда ҳамда Интернет тармоғида эълон жойлаштириш орқали фуқароларни хабардор қилиш каби таклифлар илгари сурилмоқда.
Бундан ташқари, партия қурилишлар устидан давлат ва жамоатчилик назоратини кучайтириш, очиқ, шаффоф, халқчил ва демократик давлат бошқаруви тизимини жорий этиш тарафдори бўлиб, ушбу йўналишда “Менинг фикрим” платформасини такомиллаштириш орқали фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришдаги иштирокини кенгайтириш ҳам муҳим аҳамиятга эга, деб ҳисоблайди.
Учрашувда чоғида партия фаолияти ва ташаббусларига оид флаерлар, буклетлар ва янги дастур ўрин олган китобчалар тарқатилиши билан бирга сайловчиларнинг турли саволларига батафсил жавоблар берилмоқда. Сайлов жараёнларининг муҳимлиги тушунтирилиб, сайловда фаол қатнашишга ва албатта Ўзбекистон Халқ демократик партияси ва номзодларига овоз беришга чақирилмоқда.

Сегодня улицы Бухары приобрели особый облик. Потому что мы находимся на пороге важного политического процесса. Чтобы достойно участвовать в выборах депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и местных советов, Бухарский областной совет Народно-демократической партии Узбекистана ведет активную агитацию во всех уголках региона.
Чтобы победить на выборах, получить больше мест в парламенте, добиться превосходства депутатов в местных советах, активистами партии и доброжелателями, Первичными партийными организациями, волонтерскими группами проводится масштабная кампания. Содержание предложений и инициатив программы разъясняется на встречах с избирателями.
В предвыборной программе партии выдвинуто более 100 предложений и инициатив, которые включают 15 шагов, направленных на развитие государства и общества, обеспечение равных прав и возможностей, проведение сильной социальной политики.
В ходе диалогов с избирателями подчеркивается, что Народно-демократическая партия Узбекистана определила свои программные цели, исходя из цели построения социал-демократического государства, основанного на идеях социальной справедливости и равенства, социальной солидарности и социал-демократии.
В частности, партия выступила с рядом предложений и инициатив по усилению мер по обеспечению безопасности дорожного движения, предотвращению смертности и уменьшению заторов на дорогах. В этих целях развивать систему общественного транспорта, сделать остановки общественного транспорта удобными для жителей, бороться с их незаконным и произвольным занятием, стимулировать государственных служащих использовать общественный транспорт для работы, разместить объявление в Интернете не менее десяти дней заблаговременно о планируемых ремонтных работах на дорогах и их продолжительности.
Кроме того, партия является сторонником усиления государственного и общественного контроля за строительством, внедрения открытой, прозрачной, народной и демократической системы государственного управления, и в этом направлении важно расширить участие граждан в управлении обществом и государственные дела путем улучшения платформы «Мое мнение».
В ходе встреч даются подробные ответы на различные вопросы избирателей, а также раздаются листовки, буклеты и буклеты о деятельности и инициативах партии. Разъясняется важность избирательных процессов, призываются активно участвовать в выборах и обязательно голосовать за НДП Узбекистана и ее кандидатов.