Қурилишлар устидан давлат ва жамоатчилик назоратини кучайтириш лозим
Бугунги кунда Бухоро кўчалари ўзгача кўринишга кирган. Чунки муҳим сиёсий жараён бўсағасида турибмиз. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Маҳаллий Кенгашларга депутатлик сайловларида муносиб иштирок этиш учун Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Бухоро вилоят кенгаши томонидан ҳам фаол тарғибот тадбирлари ўтказилаётгани вилоятнинг ҳар бир гўшаси, ижтимоий соҳа объектлари, сайлгоҳлар, маҳалла гузарларида кўзга ташланмоқда.
Сайловда ғалаба қозониш, парламентда кўпроқ ўринга эга бўлиш, маҳаллий Кенгашлардаги депутатларнинг устунлигига эришиш учун партия фаоллари ва хайрихоҳлари, Бошланғич партия ташкилотлари, волонтёрлик гуруҳлари томонидан кенг кўламли тарғибот олиб борилмоқда. Сайловчилар билан учрашувларда дастурдаги таклиф ва ташаббуслар мазмун-моҳияти тушунтириб берилмоқда.
Партиянинг Сайловолди дастурида давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритишга қаратилган 15 қадамни ўзида мужассам этган 100 дан зиёд таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Сайловчилар билан мулоқотлар чоғида Ўзбекистон Халқ демократик партияси ўз дастурий мақсадларини ижтимоий адолат ва тенглик, ижтимоий бирдамлик, ижтимоий демократия ғояларига асосланган ҳолда ижтимоий демократик давлатни барпо этиш мақсадидан келиб чиқиб белгилагани алоҳида таъкидланяпти.
Хусусан, партия йўлларда ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш, ўлимларнинг олдини олиш, тирбандликни камайтириш бўйича чора-тадбирларни кучайтириш юзасидан қатор таклиф ва ташаббуслар билан чиққан. Шу мақсадда жамоат транспорти тизимини ривожлантириш, жамоат транспорти бекатларини аҳоли учун қулай қилиш, уларни ноқонуний, ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш ҳолатларига қарши курашиш, давлат хизматчиларини ишга жамоат транспортида қатнашишини рағбатлантириш, йўлларда режалаштирилаётган таъмирлаш ишлари ва уларнинг давомийлиги ҳақида камида ўн кун олдин ушбу ҳудудда ҳамда Интернет тармоғида эълон жойлаштириш орқали фуқароларни хабардор қилиш каби таклифлар илгари сурилмоқда.
Бундан ташқари, партия қурилишлар устидан давлат ва жамоатчилик назоратини кучайтириш, очиқ, шаффоф, халқчил ва демократик давлат бошқаруви тизимини жорий этиш тарафдори бўлиб, ушбу йўналишда “Менинг фикрим” платформасини такомиллаштириш орқали фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришдаги иштирокини кенгайтириш ҳам муҳим аҳамиятга эга, деб ҳисоблайди.
Учрашувда чоғида партия фаолияти ва ташаббусларига оид флаерлар, буклетлар ва янги дастур ўрин олган китобчалар тарқатилиши билан бирга сайловчиларнинг турли саволларига батафсил жавоблар берилмоқда. Сайлов жараёнларининг муҳимлиги тушунтирилиб, сайловда фаол қатнашишга ва албатта Ўзбекистон Халқ демократик партияси ва номзодларига овоз беришга чақирилмоқда.

It is necessary to strengthen state and public control over construction
Today, the streets of Bukhara have acquired a special appearance. Because we are on the threshold of an important political process. In order to worthily participate in the elections of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local councils, the Bukhara Regional Council of the People's Democratic Party of Uzbekistan is actively campaigning in all corners of the region.
To win the elections, get more seats in parliament, achieve the superiority of deputies in local councils, a large-scale campaign is being carried out by party activists and well-wishers, Primary party organizations, and volunteer groups. The content of the proposals and initiatives of the program is explained at meetings with voters.
The party's election program puts forward more than 100 proposals and initiatives, which include 15 steps aimed at developing the state and society, ensuring equal rights and opportunities, and pursuing a strong social policy.
During the dialogues with voters, it is emphasized that the People's Democratic Party of Uzbekistan has defined its program goals based on the goal of building a social democratic state based on the ideas of social justice and equality, social solidarity and social democracy.
In particular, the party has put forward a number of proposals and initiatives to strengthen measures to ensure road safety, prevent mortality and reduce traffic congestion. To this end, develop the public transport system, make public transport stops convenient for residents, combat their illegal and arbitrary occupation, encourage civil servants to use public transport for work, post an announcement on the Internet at least ten days in advance about planned road repairs and their duration.
In addition, the party is a supporter of strengthening state and public control over construction, the introduction of an open, transparent, popular and democratic system of public administration, and in this direction it is important to expand citizen participation in the governance of society and public affairs by improving the My Opinion platform. During the meetings, detailed answers are given to various questions from voters, and leaflets, booklets and brochures about the activities and initiatives of the party are distributed. The importance of the electoral processes is explained, active participation in the elections is encouraged and it is mandatory to vote for the NDP of Uzbekistan and its candidates.