Бугунги кунда иқтисодий барқарорликсиз камбағалликни қисқартириш ва ижтимоий ҳимоя йўналишида натижага эришиб бўлмайди. Давлат иқтисодиётни ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш ва иш ҳақининг муносиб даражасини таъминлашнинг барча чораси кўрилмоқда.
Давлатимиз раҳбари алоҳида эътибор қаратаётган ушбу омиллар, албатта, ижтимоий ҳимоя самарадорлигини оширишга хизмат қилмоқда. Шу маънода, камбағалликни қисқартириш ва кучли ижтимоий ҳимоянинг мукаммал тизимини яратиш Янги Ўзбекистон ижтимоий сиёсатининг асосий йўналишига айланган.
Муҳими, барча ислоҳотлар ва амалга оширилаётган чора-тадбирлар – “Инсон қадри учун”, “Халқ давлат органларига эмас, давлат органлари халққа хизмат қилиши керак”, “Давлат – инсон учун”, “Инсон – жамият – давлат” деган халқчил тамойиллар асосида олиб борилмоқда. Буни сўнгги йилларда ушбу йўналишда ўзига хос янги тизими яратилганида ҳам кўриш мумкин. Жумладан, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”, “маҳаллабай” ва “хонадонбай” ишлаш тизими айнан шу мақсадлар учун жорий этилди. Шу орқали хотин-қизлар, ёшлар, умуман, ижтимоий ёрдамга муҳтожларнинг муаммо ва камчиликлари манзилли ўрганилиб, ўз вақтида ва самарали ҳал этиш чоралари кўрилмоқда.
Давлатимиз раҳбари видеоселектор мажлисидаги ўз нутқида янги ижтимоий ҳимоя тизимни ташкил этишда жорий йилда 102 та ижтимоий хизматни маҳалла даражасига туширилганлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Масалан, олдин одамлар протез учун ҳар хил комиссиялар ва поликлиникада икки ой сарсон бўлган бўлса, ҳозир бу масала икки ҳафтада маҳаллада ҳал бўлмоқда. Ногиронлиги бор болаларга қараб туриш хизмати йўлга қўйилиб, мурожаатлар маҳаллада қабул қилинмоқда. Бу 700 нафар ота-онани ишлашига шароит яратди. Ҳаракатлана олмайдиган 4 минг нафар ёлғиз кекса аниқланиб, уларга уйини ўзида қараб туриш йўлга қўйилди. Албатта, буларнинг барчаси мамлакатимизда аҳолининг ижтимоий ҳимоясига алоҳида эътибор қаратилиб, ижтимоий хизмат турлари ва кўлами кенгайтирилиши билан амалга оширилмоқда.
Камбағаллик даражаси 17 фоиздан 11 фоизга тушди. Келгуси уч йилда камбағаллик даражасини 11 фоиздан 7 фоизга қисқартириш мақсад қилинган. Асосий мақсад ҳам ижтимоий ҳимоя билан бандлик хизматларини ўзаро интеграция қилган ҳолда оилалар билан ишлаб, уларни манзилли, аниқ режалар асосида камбағалликдан чиқаришдан иборат.
Давлатимиз раҳбари ижтимоий ҳимоя тизимини кучайтиришга доир янги ташаббусларни илгари сурди. Келаси йил 1 миллион 200 минг нафар аҳолини камбағалликдан чиқариш учун таълим, тўгарак, касб-ҳунар, тиббиёт масалаларини ҳал қилиш ва яшаш шароитини яхшилаш зарурлиги таъкидланди.
Мухтасар айтганда, Президентимиз томонидан билдирилган ижтимоий ҳимоя тизимини кучайтиришга доир янги ташаббуслар мамлакатимизда ижтимоий адолат ва фаровонликни таъминлашга қаратилган ислоҳотларнинг ҳуқуқий пойдевори бўлиб хизмат қилади.

Сегодня без экономической стабильности невозможно добиться результатов в направлении сокращения бедности и социальной защиты. Принимаются все необходимые меры для развития экономики страны, создания новых рабочих мест и обеспечения достойного уровня оплаты труда.
Эти факторы, на которые обращает особое внимание глава нашего государства, безусловно, служат повышению эффективности социальной защиты. В этом смысле сокращение бедности и создание совершенной системы сильной социальной защиты превратились в основное направление социальной политики Нового Узбекистана.
Важно, чтобы все реформы и реализуемые меры осуществлялись на основе принципов «Во имя чести и достоинства человека», «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу», «Государство для человека», «Человек – общество – государство». В последние годы в этом направлении была разработана новая система. В частности, для этих целей внедрены «Железная тетрадь», «Женская тетрадь», «Молодежная тетрадь», принципы «махаллабай» и «хонадонбай». Таким образом изучаются проблемы женщин, молодежи, в целом тех, кто нуждается в социальной помощи, и принимаются меры по их своевременному и эффективному решению.
В своем выступлении на видеоселекторном совещании глава государства подчеркнул, что в ходе создания новой системы социальной защиты в текущем году 102 вида социальных услуг были перенесены на уровень махалли.
Например, раньше для получения протеза людям приходилось проходить через многочисленные комиссии и поликлиники, затрачивая на это два месяца. Сейчас этот вопрос решается за две недели на уровне махалли.
Была внедрена услуга по уходу за детьми с инвалидностью, а заявления принимаются на уровне махалли. Это позволило 700 родителям выйти на работу. Были выявлены 4 тысячи одиноких пожилых людей, которые не могут передвигаться, и организован уход за ними на дому. Безусловно, все эти меры, реализуемые в нашей стране, направлены на обеспечение социальной защиты населения, расширение спектра и повышение качества социальных услуг.
Уровень бедности снизился с 17 до 11 процентов. В ближайшие три года планируется снизить уровень бедности с 11 до 7 процентов. Основная цель заключается в работе с семьями и выведении их из бедности на основе адресных, конкретных планов.
Для этого необходимо объединить усилия социальных служб и служб занятости. Глава нашего государства выдвинул новые инициативы по укреплению системы социальной защиты. Подчеркивалось, что для того, чтобы в следующем году вывести из бедности 1 миллион 200 тысяч человек, необходимо решить вопросы, связанные с дошкольным, кружковым и профессиональным обучением, медициной, улучшить условия жизни.
Словом, озвученные Президентом новые инициативы по укреплению системы социальной защиты служат правовой основой реформ, направленных на обеспечение социальной справедливости и благополучия в нашей стране.