Ўтган ҳафта парламент қуйи палатаси ишчи гуруҳи камбағалликни қисқартириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, тадбиркорларни қийнаб келаётган муаммоларни яқиндан ўрганиш мақсадида Самарқанд вилоятида бўлди. Хусусан, Нуробод туманидаги ҳақиқий ҳолат ўрганилди.
Нуробод тумани вилоятнинг ҳудуди бўйича энг катта туманларидан бири экан. Биз борган 16 июнь куни туман ғалла ҳосилини вилоятда биринчилардан бўлиб бажарди. Халқимизда “пои қадам”, деган ҳикмат юради. Фермер ва раҳбарлар ҳам бизларни борганимизни шу ҳикматга йўйди.
“Хумоюн боғи” кўп тармоқли фермер хўжалигига қарашли хусусий тадбиркор Нормуродов Суҳробнинг 35 млн. сўм миқдорида Хитойдан келтирилган блок ғишт ишлаб чиқарувчи цех фаолияти билан танишилди. Цех ижарада фаолият олиб бораётган бўлиб, тадбиркор ер майдони ажратилишида амалий ёрдам сўради. Муаммо аукцион тизими орқали қонунчилик доирасида ҳал этиладиган бўлди.
Яна бир тадбиркорлик субъекти “Жуттой уй-жой қурилиш” МЧЖ фаолияти ҳам ўрганилди. 25 нафар ишчи ходимлари асосан ёшлар бўлиб, 6 та блокда (блок ғишт, мебел, бурвчатка, тунукасозлик, бетон тайёрлаш) ишлаб чиқаришни йўлга қўйган. Қўшимча иш ўрни яратиш бўйича корхона раҳбарининг 300 млн. сўм кредит ажратилиши бўйича мурожаати Миллий банкнинг туман бўлими томонидан пайсалга солиб келинган. Мурожаат мутасаддилар томонидан тез кунларда ҳал этилишига ёрдам берилди.
Нуробод тумани бўйича Коронавирус пандемияси даврида ўз фаолиятини тўхтатган ёки товарлар (хизматлар) реализациясидан тушуми 50 фоиздан кўпроққа камайган микрофирма, кичик корхоналарга Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармон ва Қарорлари асосида 76 та корхонага мол-мулк солиғига ҳамда 88 та корхонага ер солиғига ҳисобланган пенялар ҳисобдан чиқарилган.
Бундан ташқари, 2020 йил 1 апрелдан 1 октябргача бўлган даврда 655 нафар якка тартибдаги тадбиркорга, 111 нафар “Ҳунарманд” уюшмаси аъзоларига солиқ тўловлари бўйича имтиёз берилган, шунингдек, 164 та хўжалик юритувчи субъектлар 503,4 млн. сўмлик мол-мулк солиқлари тўлашдан озод этилиб, мажбурий тартибда ундириш учун қўйилган барча инкассо топшириқномалари чақириб олинганидан тадбиркорлар мамнун эканликларини билдиришди.
Туман марказий деҳқон бозорида айрим муаммолар борлиги кузатилди. Яъни, бозорда қўриқлов хизмати мавжуд эмаслиги сотувчиларга қийинчилик туғдираётганини билдиришди. Туман ҳокимлиги ёрдамида бу масала ҳам ўз ечимини топадиган бўлди.
Шунингдек, туманда раданли шифобахш суви билан даволайдиган 22 та тадбиркорлик субъекти бўлиб, бевосита тиббиёт туризми билан боғлиқ ҳисобланади. Сабаби, ушбу масканларга нафақат вилоятнинг бошқа туманларидан, балки, республиканинг барча ҳудудларидан даволаниш учун фуқаролар келиши маълум. Улар ҳам босқичма-босқич карантин қоидаларига амал қилган ҳолда, фаолиятини тикламоқда экан.
Туманнинг “Улус” МФЙда яшовчи камбағаллик рўйхатида турган Пўлатова Саодатнинг хонадонига борилди. Боқувчиси йўқ, қарамоғида икки нафар вояга етмаган фарзанди бор. Ушбу хонадонга субсидия ажратилиб, иссиқхона қуриб берилган ҳамда уй шароитида кўпайтириш учун қуён берилган. “Гирдиқўрғон” МФЙда яшовчи Очилов Аслиддин ишчи гуруҳ ёрдами билан ўзини ўзи банд қилишга расмийлаштирилди.
Нуробод туманида бугунги кунда томорқа ер эгаларига Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан 86 нафар ишсиз фуқарога 126 млн. сўмлик субсидия ажратилган. Субсидиялар ҳисобидан 11 нафар фуқарога енгил конструкцияли иссиқхона, 75 нафарига суғориш воситалари таъминотчи корхоналар томонидан олиб берилган. Субсидия ажратилган фуқаролардан 63 нафари камбағал оилалар аъзолари, 12 нафар меҳнат мигрантлари, 11 нафари ишсиз фуқаролар ҳисобланади.
Субсидиялардан мақсадли фойдаланиш ҳолати мониторинг қилинганида ишсиз фуқаролар томорқаларида озиқ-овқат маҳсулотларини етиштираётганлиги аниқланди. Ва улар бу ёрдамдан миннатдор эканликларини билдиришди. Яна бир жиҳати, дастлабки ўрганишда ушбу субсидияларга эҳтиёжи бўлган 240 нафар ишсиз фуқаролар рўйхати шакллантирилган бўлиб, уларга босқичма-босқич субсидия ажратилиши белгиланган.
Маҳаллий Кенгаш депутатлари билан уларнинг фаолият самарадорлиги, ҳужжатларнинг юритилиши ва халқ вакили сифатида эътибор қаратиладиган жиҳатлар хусусида суҳбат олиб борилди.
Депутатларнинг жойлардаги ўрганиши беиз кетмади, ижро ҳокимияти ва мутасаддиларнинг масъулияти оширилди. Йўл қўйилган хато-камчиликлар бартараф этилди. Айрим муаммолар ҳал этилди. Тизимли масалаларни қонунчилик йўли билан ҳал этиш белгилаб олинди.

Депутаты продолжают изучать положение дел на местах
На прошлой неделе рабочая группа нижней палаты Парламента побывала в Самаркандской области в целях подробного ознакомления с работой, проводимой в регионе по сокращению бедности, обеспечению занятости населения, решению волнующих предпринимателей проблем. В частности, члены рабочей группы ознакомились с реальной ситуацией в Нурабадском районе.
Нурабадский район один из крупнейших районов области. 16 июня, в день когда мы прибыли в район, местные хлеборобы одними из первых в области выполнили план по сдаче зерна.
Представители партии тесно ознакомились с деятельностью цеха частного предпринимателя Нормуродова Сухроба по производству кирпичных блоков, относящегося многоотраслевому фермерскому хозяйству «Хумоюн боги». Как выяснилось, цех работает на условиях аренды, предприниматель обратился за практической помощью в выделении ему земельной площади. Проблему договорились решить в рамках закона через систему аукциона.
Изучена деятельность еще одного субъекта предпринимательства ООО «Жуттой уй-жой курилиш». Большинство работников предприятия - молодежь, производство налажено в 6 блоках (по выпуску кирпичных блоков, мебели, брусчатки, мастеров-жестянщиков, изготовлению бетона). Руководитель предприятия давно не мог решить вопрос, связанный с получением кредита на 300 млн.сумов, за которым он обращался в районное отделение Национального банка. При содействии ответственных лиц данная проблема будет решена в ближайшие дни.
Микрофирмам и малым предприятиям Нурабадского района, которым во время пандемии коронавирусной инфекции пришлось приостановить свою деятельность или поступления которых от реализации товаров (услуг) упали более чем на 50 процентов, в соответствии с Указами и Постановлениями Президента Республики Узбекистан вычтены пении, начисленные на налог на имущество и земельный налог.
Кроме того, в период с 1 апреля по 1 октября 2020 года 655 индивидуальным предпринимателям и 111 членам ассоциации «Хунарманд» предоставлены льготы по налоговым выплатам, 164 хозяйствующих субъектов освобождены от налога на имущества в размере 503,4 млн.сумов, отменены все инкассовые поручения на их взыскание.
Выяснилось наличие ряда проблем на центральном дехканском рынке района. В частности, как отметили продавцы отсутствие на рынке службы охраны создает ряд трудностей в их работе. Данный вопрос также будет решен в ближайшие дни при содействии районного хокимията.
В районе ведут деятельность 22 субъекта предпринимательства, осуществляющих лечение с помощью лечебной радоновой воды. Данные субъекты считаются важными туристическими местами, так как сюда на лечение приезжают не только жители из других районов области, но и всех регионов республики. Данные лечебницы также поэтапно возобновляют свою работы с соблюдением всех карантинных правил.
Рабочая группа также навестила проживающую в СГМ «Улус» Пулатову Саодат, которая одна воспитывает двоих несовершеннолетних детей. Семье выделена субсидия, построена теплица, переданы кролики для разведения в домашних условиях. Житель СГМ «Гирдикургон» Очилов Аслиддин с помощью рабочей группы зарегистрирован в списке самозанятых граждан.
На сегодняшний день в Нурабадском районе за счет Государственного фонда содействия занятости 86 безработным гражданам - владельцам подсобных хозяйств выделены субсидии в размере 126 млн.сумов. За счет данных средств построены 11 теплиц легкой конструкции, 75 гражданам передано оборудование для орошения. 63 граждан, которым выделены субсидии, из бедных семей, 12 из них являются трудовыми мигрантами, 11 – безработными.
В процессе мониторинга состояния целевого использования субсидий выяснилось, что безработные граждане выращивают сельскохозяйственную продукцию в своих подсобных хозяйствах . Кроме того, сформирован список еще 240 безработных граждан, имеющих потребность в субсидиях, им поэтапно будут выделены соответствующие средства.
Проведены встречи и беседы с депутатами местных кенгашей, посвященные результатам их деятельности, вопросам, на которые им следует уделить особое внимание в качестве народных представителей.
Словом, проведенные депутатами изучения не прошли безрезультатно, особое внимание уделялось повышению ответственности исполнительной власти и должностных лиц. Устранены допущенные ошибки, решено множество насущных проблем. Определено решение системных вопросов в рамках законодательства.