Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси ҳамда Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитасининг қўшма йиғилиши бўлиб ўтди. Унда масъул вазирлик ва идоралар мутасаддилари иштирокида автотранспорт воситаларини бошқаришда йўлларда белгиланган тезликка риоя этилишини радарлар, шунингдек, стационар ва кўчма махсус техника воситаларидан фойдаланган ҳолда назорат қилиниши бўйича ўрганиш якунлари муҳокама қилинди.
Маълумки, Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг бир гуруҳ депутатларидан иборат Ишчи гуруҳи томонидан масала ҳудудлар бўйича бевосита таҳлилий ўрганилгани ҳақида хабарлар берилган эди.
Ўрганиш давомида мавжуд норматив-ҳуқуқий база ҳолати ва хорижий тажриба, масъул органлар ва суд томонидан тақдим этилган маълумотлар таҳлили, бу борадаги амалиёт, жамоатчилик фикрини билиш каби йўналишларга алоҳида эътибор қаратилди.
Йўлларда белгиланган тезликка риоя этилишини радарлар, шунингдек стационар ва кўчма махсус техника воситаларидан фойдаланган ҳолда назорат қилиниши 1 та қонун, 3 та Президент қарори, 5 та Ҳукумат қарори билан тартибга солинмоқда.
Маълумотларга кўра, 2018-2020 йиллар давомида фото ва видео махсус воситалари орқали аниқланган йўл ҳаракати қоидабузарликлари ва уларга нисбатан белгиланган жарималар 2018 йил давомида фото ва видео махсус воситалар орқали 621 355 та қоидабузарликлар бўйича 208,4 млрд. сўмлик жарималар белгиланган бўлса, 2019 йилда 1 227 844 та ҳолатда 481,8 млрд. сўмлик, 2020 йилда эса 1 763 691 та ҳолатда 724.6 млрд. сўмлик жарималар қўлланилган. Бу 2018 йилга нисбатан аҳоли томонидан тўланган жарима суммаси миқдори 28,3 фоизга ошган.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди тақдим этган маълумотлар таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, транспорт воситалари ҳайдовчиларининг белгиланган ҳаракат тезлигини ошириб юбориши махсус автоматлаштирилган фото ва видео қайд этиш техника воситалари орқали қайд этилган йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун раймийлаштирилган маъмурий қарорлардан норози бўлиб судга шикоят қилиш ҳолатлари ҳам кўпчиликни ташкил этмоқда.
Эътиборли жиҳати, мурожаат қилганларнинг аксариятини шикояти суд томонидан қаноатлантирилган. Хусусан, 2020 йил давомида 19 134 та шу соҳа бўйича судларда кўрилган ишларнинг 89,2 фоизи, яъни 17 073 таси қаноатлантирилган бўлса, 5 778 та иш бўйича ишни юритишни тугатиш тўғрисида қарор қабул қилинган. 2021 йилнинг 1-чорагида жами 3 481 та кўрилган маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишлардан 2 612 таси ёхуд 75 фоиз ишлар қаноатлантирилган.
Таъкидлаш керак, қонунчиликка биноан йўлларда автомобиль ҳайдовчилари белгиланган тезликка риоя этиши радарлар ёрдамида назорат қилинаётганлигини билдирувчи йўл белгиси ҳаракатланиш тезлиги назоратга олинган барча жойларга ўрнатилиши шарт. Стационар махсус техника воситаларидан фойдаланиладиган жойларда доимий йўл белгиларини, кўчма махсус техника воситаларидан фойдаланиладиган жойларда эса кўчма устунга вақтинчалик йўл белгиларини ўрнатиш белгиланган. Аммо, депутатлар амалда бу тартибга ҳар доим ҳам амал қилинмаётганини таъкидлашди.
Шунингдек, ЙПХ ходимлари Ички ишлар вазирлиги томонидан белгиланган тартибда экипировка қилинмаган енгил автомобиллардан фойдаланган ҳолда яширин усулда хизмат олиб бораётган ҳолатлар кузатилаётгани қайд этилди. Кўчма махсус мосламалар йўлларда яширин равишда ўрнатилган ҳолатлар ҳам йўқ эмаслиги депутатлар томонидан маълум қилинди. Бу каби ҳолатлар ҳуқуқбузарликларга нисбатан қўлланилаётган жарималар юзасидан ҳайдовчилар ва жамоатчиликнинг ҳақли эътирозларига сабаб бўлади.
Қўшма йиғилишда депутатлар ўрганиш мобайнида аниқланган ҳолатлар ва мунозарали масалалар бўйича мутасаддилардан ахборот ҳамда изоҳ сўради.
Йиғилишда радарлар ва бошқа махсус техника воситаларидан фойдаланган ҳолда назоратни қонуний амалга ошириш, ҳайдовчиларга жарима қўллашда меъёрий ҳужжатларига талабларига, очиқлик-ошкоралик тамойилларига қатъий риоя этиш юзасидан таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқишга қарор қилинди.
06.07.2021. ХДП фракцияси эшитувидан кейин ИИВ ЙҲХ Тошкентдаги радар ва камералар тўғрисида маълумот эълон қилди:

В Законодательной палате Олий Мажлиса прошло совместное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана и Комитета по вопросам обороны и безопасности. Обсуждались результаты исследования с участием должностных лиц профильных министерств и ведомств по контролю за соблюдением установленной скорости на дорогах при движении автотранспортного средства с использованием радаров, стационарной и переносной спецтехники.
Как известно, рабочая группа, состоящая из группы депутатов от фракции Народно-демократической партии Узбекистана, сообщила, что данный вопрос изучался и анализировался непосредственно в разрезе регионов.
В ходе исследования особое внимание уделялось текущему состоянию нормативно-правовой базы и зарубежному опыту в этой сфере, анализу данных, предоставленных ответственными органами и судами, изучению практики в сфере и общественного мнения.
На сегодняшний день контроль за соблюдением установленной скорости на дорогах с использованием радаров, а также стационарной и переносной специальной техники регулируется 1 законом, 3 постановлениями Президента и 5 постановлениями Правительства.
Согласно данным, в 2018 году по 621 355 нарушениям, зафиксированным посредством фото и видео регистраторов были наложены штрафы в размере 208,4 млрд сумов, в 2019 году - 481,8 млрд сумов по 1227844 нарушениям, а в 2020 году - 724,6 млрд. сумов по 1763 691 случаям. Так, по сравнению с 2018 годом размер уплаченных населением штрафов увеличился на 28,3%.
Анализ данных, предоставленных Верховным судом Республики Узбекистан, показывает, что большинство водителей обращаются в суд с намерением обжаловать протоколы, составленные за нарушение правил дорожного движения за случаи превышения скорости, зафиксированные специальной автоматизированной фото- и видеоаппаратурой.
Примечательно, что большинство таких жалоб были удовлетворены судом. Так, в 2020 году из 19 134 дел, рассмотренных в судах по данному вопросу, 89,2%, или 17 073 дел, были удовлетворены, по 5778 делам принято решение о прекращении судопроизводства. В 1 квартале 2021 года рассмотрено 3 481 дело об административных правонарушениях, из них 2 612 или 75% удовлетворены.
Следует отметить, что согласно закону, дорожный знак, свидетельствующий о том, что соблюдение водителями ограничения скорости на дорогах контролируется с помощью радаров, должен быть установлен на всех участках дорог, где контролируется скорость движения. Определена обязательная установка постоянных дорожных знаков в местах использования стационарной спецтехники, а также временных дорожных знаков в местах использования переносной спецтехники. Однако депутаты отметили, что на практике этот порядок не всегда соблюдается.
Также отмечалось, что наблюдаются случаи, когда сотрудники ДПС ведут службу в автомобилях, неэкипированных в порядке, установленном МВД. Депутаты также отметили, что немало случаев установки на дорогах скрытых передвижных специальных устройств. Такие случаи приводят к обоснованному недовольству водителей и общественности в отношении штрафов, наложенных за нарушения таким способом.
На совместном заседании депутаты запросили у ответственных лиц информацию и комментарии по выявленным в ходе исследования случаям и спорным вопросам.
На собрании было принято решение разработать четкие предложения и рекомендации по обеспечению правового осуществления контроля на дорогах с использованием радаров и другого специального оборудования, строгому соблюдению требований нормативных документов, принципов открытости и прозрачности при наложении штрафов на водителей и оформлении соответствующих протоколов.