Ҳокимлар сайлови: тажриба-синовсиз хулосага кела олмаймиз
Ҳокимлар сайлови масаласида бирон-бир ҳудудда тажриба қилиб кўришимиз зарурлигига тўхталган эдим. Бу таклиф турлича талқин қилинди. Шунинг учун ушбу масалани кенгроқ тушунтиришга ҳаракат қиламан.
Давлат бошқарувини ислоҳ қилиш янги Ўзбекистон олдида турган энг муҳим вазифалардан бири. Давлат бошқарувини чинакамига демокр атлаштириш ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг муаммоларини ўз вақтида аниқлаш ва самарали ҳал этишда долзарб аҳамиятга эга. Бу аҳолига сифатли хизмат кўрсатишни яхшилаш ва коррупция нинг кескин қисқаришига замин яратиш, ресурс ларни тўғри йўналтиришга хизмат қилади.
Давлат бошқаруви идоралари ва ҳокимликларнинг тузилмаси тубдан такомиллаштирилиши, ходимлар сонининг мақбуллаштирилиши ҳамда бошқарув идоралари ҳар бир бўғинидаги раҳбар ва ходимларнинг ваколат чегараси аниқ белгилаб берилиши тараққиётнинг янги босқичига етаклайди. Бу, ўз навбатида, бир бирини такрорловчи ва ҳозирги кунда долзарб бўлмаган давлат функцияларини аниқлашга шароит яратади.
Тан олиш керак, кейинги йилларда давлат бошқаруви тубдан такомиллаштирилмоқда, ижро этувчи, қонун чиқарувчи ва суд ҳокимияти ўртасида ўзаро тийиб туриш, ваколатларни тақсимлаш тизими яратилди. Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар ва давлат қўмиталари раислари номзоди Бош вазир тақдимига биноан Қонунчилик палатаси томонидан маъқулланиши ва Президент томонидан тасдиқланиши тартиби белгиланди.
Шу билан бир қаторда Ҳукумат аъзолигига номзоднинг соҳани ривожлантириш бўйича яқин муддатга ва истиқболга мўлжалланган ҳаракат дастури билан депутатлар олдида чиқиш қилиш тартиби жорий этилди. Ҳукумат аъзосининг ўз ҳаракат дастури ижросини амалга оширишига доир масалалар юзасидан ахбороти Олий Мажлис палаталари, уларнинг қўмиталарида мунтазам эшитиб борилиши амалиёти йўлга қўйилди. Қонунчилик палатасида давлат бошқаруви органлари мутасаддиларининг ахборотини эшитиш бўйича “Ҳукумат соати”ни ўтказиб бориш ҳукумат аъзоларининг халқ вакиллари олдида ҳисобдорлигини таъминлади. Яъни, марказда бошқарувни янада демократлаштириш йўлида туб ислоҳотлар давом этмоқда.
Аммо бу жараён жойларда изчил тус олди, деб айта олмаймиз. Манфаатлар мувозанатини таъминлаш нуқтаи назаридан ислоҳотларни қуйига тушириш вақти етди, назаримизда. Очиғини айтиш керак, халқ депутатлари Кенгашлари ҳокимларни, маҳаллий ижро идоралари фаолиятини таъсирчан даражада назорат қила олмаяпти.
Шунинг учун ҳам маҳаллий ҳокимлар сайлови ҳақида Президент Шавкат Мирзиёев 2016 йилнинг декабрь ойида «Келгусида биз маҳаллий ҳокимларни бевосита халқ томонидан сайлаш масаласи ҳақида ҳам ўйлаб, муҳокама қилиб кўришимиз керак. Ҳар бир ҳудуд ўз раҳбарини ўзи сайласа, раҳбарларнинг халқ ва жамият олдидаги масъулиятини кескин оширишга эришиш мумкин», дея таъкидлаган эди.
Бу муҳим фикр сиёсий ислоҳотларга катта чорлов сифатида янграган эди. Ўтган давр мобайнида ушбу масала жамоатчилик томонидан фаол муҳокама қилиб келиняпти, бироқ тизимли ва реал таҳлил кўзга ташлангани, жўяли хулосаларга келинганича йўқ.
Ҳокимлар сайланиши керак, бу — устувор демократик тамойил. Маҳаллий ижро органлари сайлови бугунги ислоҳотлар талаби.
Бу жамиятдаги ислоҳотлар жараёнига фақат ва фақат катта ҳисса қўшади. Аввало, аҳолининг ҳуқуқий ва сиёсий фаоллиги ортишига муҳим таянч яратилади.
Кейинги пайтларда айрим маҳаллий “задагонларимиз”нинг хурмача қилиқлари ҳақида ижтимоий тармоқларда тарқалган турли гап-сўзлардан ҳаммамизнинг хабаримиз бор. Тўғри, уларнинг баъзилари нотўғридир, бироқ баъзилари асосли. Ахборот ошкоралиги замонида яшаётганимиз сабабли хабарлар тез тарқамоқда, жамият психологияси кўз олдимизда ўзгариб бормоқда, одамлар ноқонуний ҳаракатларга зудлик билан муносабат билдирмоқда. Бироқ айрим амалдорлар учун ҳамма нарса аввалгидек қолмоқда. Уларнинг тўраларча қарашлари одамларнинг норозилигига учрамоқда, жамиятдаги ижтимоий ислоҳотлар жараёнига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Бугун ҳоким бир вақтнинг ўзида ҳам ижроия ҳокимияти, ҳам давлат ҳокимиятининг вакиллик органи бўлмиш халқ депутатлари Кенгашини бошқаради.
Бу тартиб ўша йилларда, яъни мустақиллик йўлига энди қадам қўйган пайтимизда, ҳали маҳаллий бошқарувнинг мустаҳкам тизими шаклланмаган бир вақтда зарурий чора бўлгандир. Аммо ҳокимларга кенг ваколат берилганлиги, ўзи раҳбар бўлган ҳудуддаги фуқароларга ҳисобдор эмаслиги оқибатида уларнинг айримлари ўша ҳудудда ўзларини ҳокими мутлақ сифатида тутадиган бўлишди. Одамларни менсимаслик, ўз устидан назоратни йўқотиб, катта-кичик йиғилишларда ўзгаларни камситиш, ҳақоратлаш каби иллатлар баъзи бир ҳокимлар учун одатий ҳолга айланди.
Демократик мамлакатларда давлат бошқарувининг барча бўғинларида ҳокимиятлар бўлинишининг конституциявий тамойили ҳаётга жорий этилган бўлиб, ўзаро тийиб туриш ва қарши таъсир этиш тизими самарали амал қилади. Бу тизим манфаатлар мувозанатини сақлаб туришнинг муҳим омили саналади. Ўзаро тийиб туриш ва қарши таъсир этиш тизими жорий этилмас экан, маҳаллий давлат бошқарувида том маънодаги адолат бўлишини кутиш мушкулдир.
Тўғри, масаланинг бошқа томони ҳам бор. Агар ҳокимлар сайланадиган бўлса, ҳудудларда чигаллик, тушунмовчилик ҳолатлари юз бериши мумкин. Вакиллик ҳокимиятининг назорат қилишга берилиб кетиши ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг натижадорлигига салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Аммо “мумкин”, деган эҳтимол билан бошқарувни ислоҳ этиш жараёнини тўхтатиб бўлмайди. Бу масалада аниқ таҳлил, хулосага асос бўладиган реал тажриба керак, деб ўйлайман.
Бунинг учун энг яқин ва хавфсиз йўл шуки, инфратузилмаси ривожланган битта ёки бир нечта шаҳар ва туманларда ҳокимларни сайлаш бўйича тажриба ўтказиш керак. Синаб кўрмагунимизча, бунга тайёр ёки тайёр эмаслигимизни била олмаймиз. Бу биринчи тажриба бўлади, хатолар ҳам бўлар, албатта, лекин секин-аста шу хатолардан сабоқ оламиз.
Фикримизча, фуқаролик жамияти айнан шу йўлдан бориши керак. Шунда депутатнинг мақоми ҳам ошади. Маҳаллий Кенгашларда партиялар йўналишларига мувофиқ равишда қарашлар ва фикрлар хилма-хиллиги юзага келади. Бундай муҳитда партиялар ўртасида ҳокимиятга интилиш бўйи ча ҳақиқий конструктив рақобат бошланади.
Ҳудудларда бошқарувни такомиллаштириш долзарб ва муҳим масала. Ҳокимларни сайлаш бўйича муайян ҳудудда тажриба-синов ўтказилиши халқимизнинг, айниқса, сайловчиларнинг катта қисмини ташкил этаётган ёшларнинг сиёсий-ҳуқуқий фаоллиги, ижтимоий кайфиятига ижобий таъсир кўрсатган бўларди.

Я уже отмечал, что нам необходимо провести эксперимент в одном из регионов, касательно выборов хокимов. Это предложение истрактовали по-разному. Поэтому я постараюсь подробнее объяснить и разъяснить что я имел ввиду.
Реформирование государственного управления - одна из важнейших задач, стоящих перед новым Узбекистаном. Подлинная демократизация государственного управления имеет первостепенное значение для своевременного выявления и эффективного решения проблем социально-экономического развития. Это послужит повышению качества услуг, предоставляемых населению, и проложит путь к резкому снижению коррупции, правильному распределению ресурсов.
Коренное совершенствование структуры органов государственного управления и хокимиятов, оптимизация численности сотрудников и четкое определение границ полномочий руководителей и служащих на каждом уровне государственных органов приведут к новому этапу развития. Это, в свою очередь, позволит идентифицировать повторяющие друг друга и потерявшие свою актуальность сегодня государственные функции.
Следует признать, что в последние годы государственное управление было кардинально усовершенствовано, создана система сдержек и распределения полномочий между исполнительной, законодательной и судебной властями. Определен порядок одобрения кандидатов в заместители Премьер-министра, министров и председателей государственных комитетов Законодательной палатой и утверждения Президентом по представлению Премьер-министра.
Вместе с тем, введена процедура выступления кандидата в члены Правительства перед депутатами с краткосрочным и долгосрочным планом действий по развитию отрасли. Налажена практика регулярного заслушивания информации члена Правительства о ходе выполнения своего плана действий в палатах Олий Мажлиса и их комитетах. Введение в практику проведения «правительственного часа» в Законодательной палате по заслушиванию информации должностных лиц органов государственного управления обеспечило подотчетность членов правительства перед народными представителями. То есть, в центре продолжаются кардинальные реформы, направленные на дальнейшую демократизацию управления.
Однако нельзя сказать, что этот процесс стал последовательным повсеместно. С точки зрения сбалансированности интересов, пришло время донести реформы до самых низов. Следует признать, что Советы народных депутатов не обеспечивают эффективный контроль за деятельностью хокимов и местных исполнительных органов.
Именно поэтому президент Шавкат Мирзиёев в декабре 2016 года сказал следующее, касательно выборов местных хокимов: «В будущем мы должны рассмотреть и обсудить вопрос, касательно избрания местных хокимов непосредственно народом. Если каждый регион сам выберет своего руководителя, можно резко повысить ответственность руководителей перед народом и обществом».
Эта важная идея прозвучала как серьезный вызов политической реформе в обществе. В течение прошедшего периода этот вопрос активно обсуждался общественностью, но систематический и реалистичный анализ не был проведен, и никаких обоснованных выводов сделано не было.
Хокимы должны избираться, это является приоритетным демократическим принципом. Выборы в местные органы исполнительной власти - это требование сегодняшних реформ.
Эти важные демократические требования современности внесут большой вклад в процесс реформ в обществе. Прежде всего, это создаст важную основу для повышения правовой и политической активности населения.
Сегодня хоким возглавляет как исполнительную власть, так и кенгаш народных депутатов, который является представительным органом государственной власти.
Этот порядок возможно был необходимой мерой в те годы, когда мы только вступили на путь самостоятельного развития, когда еще не сформировалась прочная система местного самоуправления. Однако из-за предоставленных хокимам широких полномочий и их неподотчетности гражданам, проживающим на территории, которую они возглавляют, некоторые из них начали вести себя как абсолютные хозяева. Пренебрежительное отношение к людям, потеря контроля над собой, унижение, и даже оскорбление других на собраниях, стало для некоторых хокимов обычным делом.
В демократических государствах внедрен конституционный принцип разделения властей на всех уровнях государственного управления и эффективно действует система сдержек и противовесов. Эта система является важным фактором поддержания баланса интересов. Без внедрения системы сдержек и противовесов трудно ожидать истинной справедливости в местных органах власти.
Правда, есть и другая сторона вопроса. Если хокимы будут избираться, в районах может возникнуть неразбериха и недопонимание. Увлеченность представительной власти контролем может негативно сказаться на эффективности социально-экономических реформ.
Однако процесс реформирования управления нельзя остановить лишь предположениями. Думаю, нам нужен четкий анализ этого вопроса, реальный опыт, который будет основанием для того, чтобы сделать конкретные выводы.
Самый близкий и безопасный способ сделать это - провести эксперимент по избранию хокимов в одной или нескольких городах и районах с развитой инфраструктурой. Мы не можем узнать, готовы мы к этому или нет, пока не попробуем. Это станет первым опытом, бесспорно будут ошибки, но постепенно мы будем извлекать уроки из этих ошибок.
Мы считаем, что именно по этому пути должно идти сильное гражданское общество. Тогда повысится и статус депутата. Подобный эксперимент с избранием хокимов также создаст основу для усиления конкуренции между партиями в регионах. В местных кенгашах появится разнообразие взглядов и мнений в соответствии с направлениями партий. В таких условиях начнется реальная конструктивная конкуренция между партиями за власть.
Совершенствование управления в регионах - актуальный и важный вопрос. Проведение экспериментального исследования по избранию хокимов в определенных городах и районах положительно повлияет на политико-правовую активность и общественное настроение нашего народа, особенно молодежи, составляющей большую часть избирателей.