Халқ депутатлари Яккабоғ туман Кенгашидаги Ўзбекистон ХДП гуруҳи раҳбари Очил Қодиров “Шаршарбоғот” ва “Мустақиллик” МФЙ аҳолисининг ичимлик суви таъминотини яхшилаш масаласини ўрганиб, уни доимий комиссия муҳокамасига киритиш ташаббуси билан чиқди. Бу ташаббус ЎзХДП депутатлари томонидан қўллаб-қувватланди ва масала Саноат, транспорт, қурилиш, алоқа коммунал хўжалик аҳолига хизмат кўрсатиш ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш доимий комиссияси йиғилишида кўриб чиқилди.
Доимий комиссия йиғилишида масала кўриб чиқилиб, тегишли қарор қабул қилинди. Яккабоғ туман ‘‘Сувоқова” корхонаси раҳбари А.Туроповга мазкур йўналишдаги ишларнинг хато ва камчиликларини бартараф этиш вазифаси топширилди. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш доимий комиссия раиси О.Қодиров зиммасига юклатилди.
Белгиланган режа асосида ишлар якуниг етказилса, “Шаршарбоғот” ва “Мустақиллик” МФЙ аҳолиси ичимлик суви таъминоти яхшиланади. Бунинг учун 1914,8 млн. сўмлик 5,7 км. қувур тортилиб, 2 дона насос, 2 дона сувни зарарсизлантириш қурилмаси ўрнатилади. Шунингдек, 2 та 200 метр куб резервуар қуриш, 1 дона 160 квА трансформатор ўрнатиш, 1 дона 3x5 сувни зарарсизлантириш қурилмасини сақлаш учун бино қуриш ҳам кўзда тутилган.

По инициативе партийной группы НДПУз в Яккабагском районном кенгаше народных депутатов на рассмотрение постоянной комиссии по вопросам промышленности, транспорта, строительства, связи, коммунального хозяйства, обслуживания населения и охраны окружающей среды был внесен вопрос об обеспечении населения чистой питьевой водой.
По итогам изучения данного вопроса на руководителя Яккабагского районного предприятия «Сувокова» А.Туропова возложена задача по скорейшему устранению проблем и недостатков в данном направлении. Контроль за исполнением данного решения возложена на председателя постоянной комиссии О.Кодирова.
После завершения намеченных работ улучшится обеспечение питьевой водой населения СГМ «Шаршарбогот» и «Мустакиллик». В этих целях будет проложено 5,7 км. трубопроводов на 1914,8 млн.сумов, установлено два насоса и 2 оборудования для очистки и обезвреживания воды. Кроме того, запланировано строительство 2 резервуара объемом 200 кубометров, трансформатора мощностью 160 квА, а также помещения для хранения оборудования по обезвреживанию воды размером 3х5.