Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг бугун бўлиб ўтган навбатдаги йиғилишида кун тартибидаги бир қатор масалалар қаторида «Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Қонун лойиҳасида “Қишлоқ хўжалигига мўлжаллаланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида”ги қонуннинг 29 та моддасига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар ҳамда 2 та янги модда киритиш кўзда тутилган.
Шунингдек, ерни хусусийлаштириш бўйича аризаларни инсон омили таъсир қилмайдиган тарзда топшириш ва кўриб чиқиш бўйича автоматлаштирилган тизимни жорий этиш, якка тартибдаги тадбиркорларга, тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолияти учун уларга тегишли ер участкаларини хусусийлаштириш ҳуқуқини бериш, кичик саноат зоналари, хусусийлаштирилиши мумкин бўлган давлат кўчмас мулк объектлари жойлашган ер участкаларини хусусийлаштириш соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш билан боғлиқ бир қатор ўзгартиш ва қўшимчаларни киритиш кўзда тутилган.
Қонун лойиҳаси фракция аъзолари томонидан қизғин муҳокама қилинди. Депутатлар қонун лойиҳасининг айрим моддаларига нисбатан қатъий эътирозлар билдирилди. Хусусан, фракция аъзоларидан М.Варисова, Ш.Назаров, Д.Мамажонова, Д.Имамова ва З.Шадиевалар қонун лойиҳасидаги бир қанча баҳсли масалалар бўйича фикр-мулоҳазаларини баён қилди.
Жумладан, депутатлар бундай муҳим қонунни қабул қилишда шошма-шошарлик қилиб бўлмаслигини, унинг ҳар бир модда, банди фақат халқимиз манфаатига хизмат қилиши кераклигини, у аҳоли ўртасида кескин табақаланишга, бунинг ортидан жамиятда норозилик пайдо бўлишига йўл қўймаслик зарурлигини таъкидладилар.
Фракция аъзолари берган саволларига Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари И.Норқулов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси Р.Мамутов ва бошқа мутасаддилар томонидан берилган жавоблардан қониқмади.
Шу боисдан қонун лойиҳаси фракциянинг навбатдаги йиғилишда яна бир бор муҳокама қилинишига келишиб олинди.
Йиғилишда фракция аъзолари «Ўзбекистон Республикасининг Божхона кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги, «Давлат божхона хизмати тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги, «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаларини ҳам кўриб чиқиб, партия электорати манфаатларига мувофиқ равишда муносабат билдирилди.

На состоявшемся сегодня очередном заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса наряду с рядом вопросов в первом чтении был рассмотрен законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения».
Отмечалось, что по результатам правового эксперимента, проведенного в этой сфере, были выявлены факторы, указывающие на необходимость внесения изменений и дополнений в закон о приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения. В частности, было установлено, что граждане республики не имеют возможности приватизировать земельные участки, выделенные для осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности, что препятствует полноценному формированию земельного рынка и обеспечению равноправия при приватизации земель. Кроме того, отсутствие гибкой системы определения стоимости приватизированных земельных участков не позволяет повысить привлекательность и доступность приватизации для широких слоев населения.
Ряд таких факторов, а также необходимость устранения несоответствия и неправильного толкования некоторых норм Закона «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения» вызвали необходимость разработки данного законопроекта.
Законопроектом предусмотрено внесение соответствующих изменений и дополнений в 29 статей Закона «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения» и 2 новых статей. Также планируется внедрить автоматизированную систему подачи и обработки заявок на приватизацию земли, исключающую влияние человеческого фактора, предоставить индивидуальным предпринимателям право приватизировать земельные участки для осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности, а также других норм, обеспечивающих упорядочение отношений в сфере приватизации земельных участков, на которых расположены малые промышленные зоны и государственные объекты недвижимости, которые разрешены для приватизации.
Члены фракции всесторонне обсудили проект закона. Депутаты высказали ряд претензий к проекту закона. В частности, члены фракции М. Варисова, Ш. Назаров, Д. Мамажонова, Д. Имамова и З. Шадиева высказали свое мнение по ряду спорных вопросов. На вопросы участников заседания ответили первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности И. Норкулов, председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по аграрным и водохозяйственным вопросам Р. Мамутов и другие ответственные лица.
Члены фракции договорились еще раз обсудить законопроект перед его вынесением во второе чтение.
На заседании члены фракции также обсудили проекты законов «О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственной таможенной службе», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
На заседании также были рассмотрены другие вопросы, связанные с деятельностью фракции Народно-демократической партии Узбекистана.