ЎзХДП ташаббуси билан аёллар тиббий кўрикдан ўтказилмоқда
Ўзбекистон ХДП Қўштепа туман кенгаши раисининг хотин-қизлар масалалари бўйича ўринбосари Турдихон Рустамова раҳбарлигида тумандаги хотин-қизларни тиббий кўрикдан ўтказиш учун акция ташкил этилди. Унда юқори малакали мутахассислар, тумандаги даволаш-профилактика муассасалари ходимлари иштирок этди.
Тадбирдан мақсад аёлларда учрайдиган касалликларни олдиндан аниқлаш ва уларни вақтида даволашдан иборат. Акция жараёнида она ва бола саломатлигини муҳофаза қилиш, ҳар томонлама баркамол авлодни вояга етказиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Акциянинг дастлабки кунида партиямиз фаоллари ва шифокорлар Шомирза, Лойсон маҳалла фуқаролар йиғинларида бўлишиб, 107 нафар аёлларни бепул тиббий кўрикдан ўтказишди. Шундан 70 нафарига 6 хил турдаги бепул дори дармонлар берилди.
– Очиғини айтиш керак, уй-рўзғор юмушлари билан хотин-қизларимиз ҳар доим ҳам соғлиги учун вақт ажрата олмайди. Лекин шундай касалликлар борки, улар яширин тарзда кечиб, кейинчалик киши саломатлигига катта хавф туғдиради. Вақти-вақти билан тиббий кўрикдан ўтиш ана шу каби муаммоларнинг олдини олади, – дейди Ўзбекистон ХДП Қўштепа туман кенгаши раисининг хотин-қизлар масалалари бўйича ўринбосари Турдихон Рустамова. – Шу боис, туманда хотин-қизлар орасида тез-тез тиббий кўрик ўтказамиз.
Ушбу акция тумандаги бошқа МФЙларда яна давом этади. Шифокорлар xонадонларда бўлиб, оналар ва болалар саломатлигини текширишмоқда. Касаллик аниқланган беморларга зарур тавсия ва кўрсатмалар бериляпти. Туғиш ёшидаги аёллар ўртасида камқонликнинг олдини олиш, белгиланган туғруқ оралиқларини сақлашнинг афзаллиги xусусида тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.

Во главе с заместителем председателя Куштепинского районного совета НДПУз по вопросам женщин Турдихон Рустамовой организована акция, в рамках которой проведено бесплатное медицинское обследование женщин. В ней приняли участие высококвалифицированные врачи и специалисты, сотрудники лечебно-профилактических учреждений района.
Цель мероприятия – выявление и эффективное лечение различных женских заболеваний на ранней стадии. В ходе акции особое внимание уделялось вопросам охраны здоровья матерей и детей, воспитания гармонично развитого поколения.
В первый день акции группа активистов партии и врачей побывала в сходах граждан махаллей Шомирза и Лойсон, провела бесплатный медицинский осмотр 107 женщин. 70 женщинам бесплатно розданы 6 наименований лекарств.
— Следует признать, что большинство наших женщин, будучи заняты воспитанием детей и бытом, зачастую не уделяют должного внимания своему здоровью. Однако, есть заболевания, которые быстро прогрессируют и со временем представляют серьезную угрозу жизни. Поэтому женщины должны регулярно проходить тщательное медицинское обследование, — отметила заместитель председателя Куштепинского районного совета НДПУз по вопросам женщин Турдихон Рустамова. – Именно в этих целях мы регулярно организуем такие бесплатные медицинские обследования среди женщин.
Данная акция продолжится и в других сходах граждан махаллей района. Врачи посещают дома, проверяют здоровье детей и матерей. Женщинам, у которых выявлены различные заболевания, даются необходимые рекомендации. Ведется широкая разъяснительная работа по предупреждению анемии среди женщина фертильного возраста, важности соблюдения рекомендованного интервала между родами.