Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши Медия марказида “Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш” мавзусида онлайин амалий видео семинар бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши масъуллари, Ўзбекистон Ногиронлар жамияти, Ўзбекистон Кўзи ожизлар жамияти, Ўзбекистон Карлар жамият раҳбарлари, Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутатлари, барча туман ва шаҳарларидаги партия гуруҳи фаолларини қатнашди.
Тадбирда ЎзХДП Марказий Кенгаши раис ўринбосари Тўрахонов Тўлқин Тиловович ЎзХДПнинг сайловолди платформасида пенсионерлар, меҳнатга лаёқатсиз ногиронлар, етим-есирлар ва аҳолининг меҳнат қила олмайдиган бошқа ижтимоий гуруҳлари ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондиришни кафолатловчи пенсия таъминоти ва ижтимоий нафақаларнинг самарали тизимини вужудга келтириш, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органларининг кам таъминланган аҳоли қатлами, биринчи навбатда ногирон ва ёлғиз кексаларга моддий ёрдам бериш имкониятлари ва ҳуқуқларини кенгайтиришга кўмаклашиш устувор вазифалардан бири этиб белгиланганлиги ҳақида семинар иштирокчиларига батафсил маълумот берди.
Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши Депутатлик бирлашмаларининг ишини мувофиқлаштириш ва Жамоатчилик қабулхоналари билан ишлаш бўлими бошлиғи Юсупов Боймурод Жумаевич ўз чиқишида ногиронлар учун қулай жисмоний муҳит яратиш масалалари бўйича мавжуд хуқуқий базага қарамай, бинолар, транспорт воситалари имконияти чекланган шахслар фойдаланиши учун қулай эмаслигига эътибор қаратиб, бу борадаги қонунчилик талабларини бажармаслик, тегишли давлат ва жамоат назорати йўқлиги билан боғлиқ эканини таъкидлади. Шу сабабли ҳам ногиронлар учун қулай жисмоний муҳит тўғрисидаги қонунчилик талабларини бажариш механизмларини тартибга солувчи «Тўсиқсиз ҳаёт» давлат дастурини қабул қилишга эҳтиёж туғилган.
Ушбу тадбирда имконияти чекланган фуқаролар мамлакатимизнинг ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий ҳаётида фаол қатнашиш юзасидан Ўзбекистон Ногиронлар жамияти раиси Абдуллаев Комил Қадамович, Ўзбекистон Кўзи ожизлар жамияти бошқаруви раҳбари Норпўлатов Эргаш Жўраевич, ЎзХДП Тошкент шаҳар кенгаши раиси, Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутати Эшметова Нигора Асомидиновна, Муҳамедов Хуснитдин Хусанович ва Ҳамидов Улуғбек Холиқовичлар сўзга чиқиб, ногиронларни ижтимоий муҳофаза қилиш тизимини янада такомиллаштириш, тиббий-ижтимоий ва касб бўйича соғломлаштириш самарадорлигини ошириш бўйича таклиф ва фикрларини таъкидлаб ўтишди.
Йиғилиш якунида, Ногиронларни ижтимоий муҳофаза қилиш тизимини янада такомиллаштириш, тиббий-ижтимоий ва касб бўйича соғломлаштириш самарадорлигини ошириш, уларнинг жамиятга интеграциялашувини кенгайтириш, эҳтиёжманд ногиронларни сифатли протез-ортопедия буюмлари билан таъминлаш ва тиббий-меҳнат экспертизаси хизмати самарадорлигини ошириш, ногиронлар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги умумэътироф этилган нормалар ва стандартларни амалга ошириш, шаҳар транспорт тизимида ногиронлиги бўлган шахслар учун яратилган шарт шароитларни текшириш бўйича жамоатчилик назоратини ўрнатиш белгиланди.

В Медиа-центре Центрального Совета НДПУ состоялся онлайн видеосеминар на тему «Дальнейшее совершенствование системы поддержки лиц с инвалидностью и усиление гарантий защиты их прав и свобод».
В нем приняли участие должностные лица Центрального совета НДПУ, руководители Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана, депутаты Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов, активисты партийных групп во всех районах и городах.
Выступивший на мероприятии заместитель Председателя Центрального Совета НДПУ Турахонов Тулкин Тиловович подробно проинформировал участников семинара о том, что одним из приоритетных задач предвыборной платформы НДПУ является содействие созданию эффективной системы пенсионного и социального обеспечения, гарантирующей полное удовлетворение жизненных потребностей пенсионеров, инвалидов, детей-сирот и других нетрудоспособных групп населения, расширению возможностей и прав органов самоуправления граждан по оказанию материальной помощи малообеспеченным слоям населения, и в первую очередь инвалидам и одиноким пожилым людям.
В своем выступлении начальник отдела по координации деятельности депутатских объединений и работе с общественными приемными Центрального совета НДПУ Юсупов Боймурод Жумаевич уделил особое внимание тому факту, что несмотря на существующую правовую базу для создания комфортной среды для людей с ограниченными возможностями, в зданиях и транспортных средствах не созданы необходимые условия для пользования лицами с инвалидностью, невыполнение требований законодательства в этом направлении связано с отсутствием надлежащего государственного и общественного контроля в этом вопросе. Поэтому возникает необходимость принятия государственной программы «Жизнь без препятствий», регламентирующей механизмы соблюдения законодательства о создании благоприятной среды для людей с инвалидностью.
На мероприятии о важности обеспечения активного участия граждан с ограниченными возможностями в социальной, экономической и политической жизни страны выступили председатель Общества инвалидов Узбекистана Абдуллаев Комил Кадамович, руководитель правления Общества слепых Узбекистана Норпулатов Эргаш Жураевич, председатель Ташкентского городского Совета НДПУ, депутат Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Эшметова Нигора Асомидиновна, а также Мухамедов Хуснитдин Хусанович и Хамидов Улугбек Холикович, которые высказали свои мнения и предложения о дальнейшем совершенствовании системы социальной защиты инвалидов, повышении эффективности их медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
В завершение мероприятия было намечено установить общественный надзор за дальнейшим совершенствованием системы социальной защиты инвалидов, повышением эффективности их медицинской, социальной и профессиональной реабилитации, расширением их интеграции в общество, обеспечением нуждающихся лиц с инвалидностью качественными протезно-ортопедическими изделиями и повышением службы медицинско-трудовой экспертизы, выполнением общепризнанных норм и стандартов по обеспечению прав инвалидов, проверкой условий, созданных для инвалидов в системе городского транспорта.