Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятовнинг сайловчилар ҳузуридаги навбатдаги учрашуви Қибрай туманида бўлиб ўтди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Тошкенти вилоят кенгаши раиси Акмал Умаралиев олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушинтириб берди.
Хусусан, номзод томонидан мамлакатимизда кучли фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш бўйича ташаббусларга алоҳида тўхталиб ўтилди. Фуқаролик жамияти институтлари мамлакатда демократия, ҳуқуқий давлат ва шахс эркинликларини таъминлашнинг муҳим кафолати бўлиб хизмат қилишини инобатга олиб, дастурда давлат бошқарувида фуқаролик жамияти институтларининг бевосита иштирокини кенгайтиришга, жамоатчилик назоратини янада мустаҳкамлашга қаратилган бир қатор таклифлар ўз аксини топганлиги таъкидланди.
Дастурда таклиф этилаётган давлат функцияларини босқичма-босқич фуқаролик жамияти институтларига бериб бориш орқали уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, шу жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий шериклик асосида хизмат кўрсатишга ўтиш, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги ижтимоий ҳамда давлат-хусусий шериклик амалиётини кенг ривожлантириш ташаббуси нодавлат нотижорат ташкилотларининг роли ва аҳамиятини, ижтимоий фаоллиги ва фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Шунингдек, фуқаролик жамиятининг муҳим элементи сифатида маҳалла тизимини ривожлантириш, маъмурий, ижтимоий, экологик, маданий ва бошқа муаммоларни ҳал этишда унинг тўлиқ иштирокини таъминлаш бўйича таклиф ҳам маҳаллаларнинг аҳоли муаммоларини ҳал этишнинг энг самарали ва адолатли шакли сифатидаги мақомини янада мустаҳкамлайди.
Дастурда фуқаролик жамияти институтларини маҳаллий миқёсда қўллаб-қувватлаш, туманлардаги нодавлат нотижорат ташкилотларини фаолиятини кенгайтириш масаласи ҳам ўз аксини топган. Бу борада салоҳиятли ёшларга сиёсий партиялар, фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари тизимида ишлашни рағбатлантириш бўйича таклиф ёшларнинг мамлакат сиёсий ҳаётидаги фаол иштирокини таъминлашга хизмат қилади.
Ёки бўлмаса, давлат улуши бўлган йирик ишлаб чиқариш корхоналари кузатув кенгашлари таркибига жамоатчилик вакилларини ҳам киритиш тўғрисидаги ташаббус, уларнинг шаффофлигини янада оширади, иқтисодиётда ижтимоий мулоқот ва жамоат назорати механизмини жорий этишга хизмат қилади.
Дастурда фуқаролик жамияти ривожининг асосий омили сифатида жамоатчилик назоратини кучайтириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, учрашувда ушбу таъсирчан институтдан ижтимоий ҳаётнинг турли соҳаларида фаол фойдаланиш учун зарур шарт-шароит яратиб бериш очиқлик ва ошкоралик муҳитини янада мустаҳкамлашга, Конституция ва қонун устуворлигига эришишга хизмат қилиши қайд этиб ўтилди. Жамоатчилик назорати халқнинг фикри билан ҳисоблашишнинг самарали восита бўлиб, учрашувда уни янада мустаҳкамлаш бўйича номзоднинг сайловолди дастуридан ўрин олган бир қатор таклифлар янгради.
Хусусан, эҳтиёжманд шахсларга ажратилаётган моддий-ижтимоий ёрдам маблағларининг манзилли ва мақсадли етиб бориши устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш масаласи партиянинг мақсади ва унинг электорати манфаатларидан келиб чиқиб таклиф этилаётганлиги таъкидланди.
Дастурда коммунал хизматлар тарифлари, ижтимоий аҳамиятга эга товар ва хизматларнинг нархларини шакллантириш, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларига риоя этилиши устидан жамоатчилик назоратини таъминлаш бўйича аниқ таклифлар илгари сурилган бўлиб, бу фуқароларнинг ижтимоий, социал-иқтисодий фаоллигини оширишга ҳамда ушбу соҳаларда қонунийлик, ошкораликни таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Номзод томонидан, шунингдек, шаҳарларда ноқонуний қурилишларга қарши курашишнинг энг самарали усули сифатида жамоатчилик назоратини янада кучайтириш, Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг фаолияти устидан таъсирчан жамоатчилик назоратини ўрнатиш зарурати ҳам таъкидлаб ўтилди.
Шу билан бирга янгиланган Конституцияда белгиланган мамлакатимизнинг ижтимоий давлат мақоми ва у билан боғлиқ ижтимоий мажбуриятни тўлақонли бажариш учун Давлат бюджети харажатлари устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш тўғрисидаги таклиф ҳам сайловчилар томонидан қизғин муҳокама қилинди.
Умуман, номзод дастурида барча инсонларнинг ёши, жинси, ногиронлиги, миллати, дини ва ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар, ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий ҳаётда фаол иштирок этишини қўллаб-қувватлаш устувор ғоялардан бири сифатида белгиланган.

Во встрече приняли участие молодежь области, члены общественных организаций, представители органов самоуправления граждан, депутаты местных Кенгашей, активисты партии и представители средств массовой информации.
Встречу вел председатель Ташкентского областного Кенгаша Народно-демократической партии Узбекистана Акмал Умаралиев. После того как доверенное лицо ознакомил избирателей с биографией кандидата, У. Иноятов выступил с речью и разъяснил избирателям суть и значение предложений и инициатив, определенных в программе.
В частности, кандидат подчеркнул инициативы по дальнейшему развитию сильного гражданского общества в нашей стране.
Принимая во внимание, что институты гражданского общества служат важной гарантией обеспечения демократии, законности и свободы личности в стране, отмечено, что в программу включен ряд предложений по расширению непосредственного участия институтов гражданского общества в государственном управлении и дальнейшему усилению общественного контроля.
Повышение их социальной активности путем поэтапной передачи функций государства институтам гражданского общества повышать их социальную активность, в том числе переход к предоставлению услуг лицам с инвалидностью на основе социального партнерства, широкое развитие практики социального и государственно-частного партнерства между государственными органами и институтами гражданского общества послужит повышению роли и значения некоммерческих организаций, их социальной активности и эффективности в их деятельности.
Также предложение в качестве наиболее эффективной и справедливой формы решения проблем населения, развивать систему махалли, обеспечивающей ее полноценное участие в решении административных, социальных, экологических, культурных и других проблем еще больше укрепит статус махалли как наиболее эффективной и справедливой формы решения проблем населения.
В программе также отражен вопрос поддержки институтов гражданского общества на местном уровне и расширения деятельности негосударственных некоммерческих организаций в районах. В связи с этим предложение о привлечении потенциальных молодых людей к работе в системе политических партий и других институтов гражданского общества служит обеспечению активного участия молодежи в политической жизни страны.
Или же инициатива по включению представителей общественности в наблюдательные советы крупных производственных предприятий с государственной долей еще больше повысит их прозрачность и послужит внедрению механизма социального диалога и общественного контроля в экономике.
Программа также направлена на усиление общественного контроля как основного фактора развития гражданского общества.
В частности, на встрече отмечалось, что создание необходимых условий для активного использования этого влиятельного института в разных сферах общественной жизни послужит дальнейшему укреплению атмосферы открытости и прозрачности, достижению верховенства закона и Конституции. Общественный контроль — это эффективное средство, когда считаются с мнением народа, на встрече прозвучал ряд предложений из предвыборной программы кандидата по дальнейшему усилению общественного контроля.
В частности, отмечено, что вопрос усиления общественного контроля за целевой и адресной доставкой средств материальной и социальной помощи, выделяемых нуждающимся, предлагается в программе исходя из целей партии и интересов ее электората.
В программе выдвинуты конкретные предложения по обеспечению общественного контроля за тарифами на коммунальные услуги, ценообразованием на социально значимые товары и услуги, соблюдением трудовых прав граждан, что, как было отмечено, служит повышению социальной и социально-экономической активности населения, обеспечению законности и прозрачности в этих сферах.
Кандидат также подчеркнул необходимость усиления общественного контроля как наиболее эффективного способа борьбы с незаконными постройками в городах, а также установления действенного общественного контроля за деятельностью Агентства по внешней трудовой миграции.
Наряду с этим избирателями бурно обсуждено предложение об усилении общественного контроля за расходами Государственного бюджета для полного выполнения социальных обязательств в связи с определенным в обновленной Конституции статусом нашей страны, как социального государства.
В целом в программе кандидата в качестве одной из приоритетных идей определяется поддержка активного участия всех людей в общественной, экономической и политической жизни, независимо от возраста, пола, инвалидности, национальности, вероисповедания и социального происхождения.
Встреча прошла в дружеской атмосфере и приподнятом настрое. Избиратели обратились к кандидату в Президенты со своими вопросами и высказали свое мнение.