Қонунчилик палатаси томонидан ______________
Ушбу Қонуннинг мақсади Ўзбекистон Республикасининг давлат тили билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишдан иборат.
2-модда. Давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари
Давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ушбу Қонун
ва бошқа қонунчилик ҳужжатларидан иборатдир.
Агар Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномасида Ўзбекистон Республикасининг давлат тили тўғрисидаги қонун ҳужжатларида назарда тутилганидан бошқача қоидалар белгиланган бўлса, халқаро шартнома қоидалари қўлланилади.
3-модда. Ўзбекистон Республикасининг давлат тили
Ўзбекистон Республикасининг давлат тили ўзбек тилидир.
Қорақалпоғистон Республикасида қорақалпоқ ва ўзбек тиллари давлат тиллари ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикасининг давлат тили миллий қадрият сифатида эътироф этилади.
Давлат тилига беҳурматлик, уни камситиш ва бузиб талқин қилишга йўл қўйилмайди.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида истиқомат қилувчи барча миллат ва элатларнинг тиллари ҳурмат қилиниши таъминланади, шунингдек, уларнинг ривожланиши учун зарур шароитлар яратилади.
Ўзбекистон Республикасида 21 октябрь Ўзбек тили байрами кунидир.
4-модда. Тил бўйича камситишга йўл қўйилмаслик
Ўзбекистон Республикасида тил бўйича камситишга ва давлат тилини билмаслиги муносабати билан фуқароларнинг ҳуқуқ
ва эркинликлари чекланишига йўл қўйилмайди.
Фуқаролар миллатлараро муомала тилини ўз хоҳишларига кўра танлаш ҳуқуқига эгадирлар.
2-боб. Давлат тилига оид давлат сиёсати
5-модда. Давлат тилига оид давлат сиёсатининг
асосий йўналишлари
Давлат тилига оид давлат сиёсатининг асосий йўналишлари қуйидагилардан иборат:
давлат тили ва уни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш;
барча соҳаларда давлат тили имкониятларидан тўлиқ ва тўғри фойдаланишга эришиш;
таълим ташкилотларида давлат тилини ўқитиш тизимини янада такомиллаштириш, унинг илм-фан тили сифатидаги нуфузини ошириш;
давлат тилининг софлигини сақлаш, уни бойитиб бориш
ва аҳолининг нутқ маданиятини ошириш;
давлат тилини Ўзбекистон Республикасининг маданий мероси сифатида тарғиб этиш;
давлат тилини ривожлантириш ва давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга ошириш;
давлат тилини ривожлантиришга оид илмий-тадқиқот ишларини қўллаб-қувватлаш;
илмий-бадиий адабиётларни давлат тилига таржима қилишни
қўллаб-қувватлаш;
давлат тилининг замонавий ахборот технологиялари
ва коммуникацияларига фаол интеграциялашувини таъминлаш;
давлат тилини ўрганиш учун шарт-шароитлар яратиш;
давлат тилининг халқаро миқёсдаги ўрни ва нуфузини ошириш,
бу борада хорижий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш.
6-модда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг давлат тилига оид давлат сиёсати ва уни ривожлантириш соҳасидаги ваколатлари
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
давлат тилига оид давлат сиёсати амалга оширилишини таъминлайди;
давлат тили ва уни ривожлантиришга оид давлат дастурларини ишлаб чиқади;
ўзбек тилининг имло қоидаларини ишлаб чиқилишини таъминлайди;
Ўзбек тили байрами кунини нишонлашни ташкил этади
ва бу борадаги ишларни мувофиқлаштиради;
давлат бошқаруви органлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ва давлат ташкилотларининг (бундан буён матнда давлат органлари ва ташкилотлари деб юритилади) давлат тилини ривожлантириш бўйича фаолиятини мувофиқлаштиради;
давлат тилини ривожлантиришга оид илмий-тадқиқот ишларини қўллаб-қувватлайди, бу соҳада халқаро ҳамкорликни амалга оширади;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Атамалар комиссиясини ташкил этади ва унинг фаолият юритиш тартибини белгилайди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қонунчиликка мувофиқ бошқа ваколатларни ҳам амалга ошириши мумкин.
7-модда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Атамалар комиссиясининг давлат тилига оид давлат сиёсати ва уни ривожлантириш соҳасидаги ваколатлари
Давлат тилига илмий асосланган янги сўз ва атамаларни расмий истеъмолга киритиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Атамалар комиссияси томонидан амалга оширилади.
Атамалар комиссияси:
илмий асосланган янги сўз ва атамаларни расмий истеъмолга киритади;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларидаги тушунча ва атамаларнинг турлича изоҳлаш эҳтимолини истисно этадиган тарзда қонунчилик ҳужжатларида қабул қилинган маъносига мувофиқ ягона шаклда ва тўғри қўлланишини таъминлайди;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларида ўзбек адабий тили қоидалари ва нормаларига, шунингдек, юридик, техник ва бошқа махсус қоидаларга риоя этилишини таъминлайди;
бошқа тилларнинг қоидалари туфайли келиб чиқиши мумкин бўлган номувофиқликларни норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар нормаларига зиён етказмаган ҳолда таҳрир қилади;
ўзбек тилига кириб келаётган янги атамаларни қонунчилик ҳужжатларига жорий этиш ва амалда қўллашнинг ҳуқуқий муаммоларини ўрганиш, ушбу соҳадаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишнинг ривожланиш йўналишларини аниқлайди;
вазирликлар, давлат қўмиталари ва идораларга атамашунослик масалалари бўйича маслаҳатлар беради.
8-модда. Давлат органлари ва ташкилотларининг давлат тилига оид давлат сиёсати ва уни ривожлантириш соҳасидаги ваколатлари
Давлат органлари ва ташкилотлари ўз ваколатлари доирасида:
давлат органлари ва ташкилотларида давлат тилига оид қонунчилик ҳужжатлари, давлат ва бошқа дастурлар ижросини таъминлайди;
давлат тилини ривожлантириш ва давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этилиши устидан назоратини амалга оширади;
давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларига сўзсиз риоя этилишини таъминлаш бўйича назоратнинг самарали шаклларини жорий этиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқади ва уларнинг амалга оширилишида иштирок этади;
давлат тили ва уни ривожлантиришга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари лойиҳаларини ишлаб чиқиш жараёнида иштирок этади;
давлат органлари ва ташкилотларида ходимларнинг давлат тилини ўрганишлари учун зарур шарт-шароитлар яратади;
географик объектлар, маданий мерос объектлари, савдо, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш объектларига қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ ном бериш борасидаги фаолиятни мониторинг қилади
ва бу борада аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан таклифлар киритади;
давлат органлари ва ташкилотларида давлат тилини ривожлантиришга оид илмий-тадқиқот ишларини қўллаб-қувватлайди, илмий асосланган янги сўз ва атамаларни истеъмолга киритиш, замонавий атамаларнинг давлат тилидаги муқобилларини ишлаб чиқиш бўйича таклифлар киритади.
Давлат органлари ва ташкилотлари қонунчиликка мувофиқ бошқа ваколатларни ҳам амалга ошириши мумкин.
3-боб. Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятида давлат тилининг қўлланилиши
9-модда. Иш юритиш тили
Ўзбекистон Республикасининг қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимияти тизимида, шунингдек, бошқа давлат органлари ва ташкилотларида иш юритиш, ҳисоб-китоб, статистика ва молия ҳужжатлари давлат тилида юритилади, мазкур Қонуннинг 13, 14-моддаларида назарда тутилган ҳолатлар бундан мустасно.
Давлат органлари ва ташкилотлари ўртасидаги ўзаро ёзишмалар давлат тилида олиб борилади.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фаолият кўрсатувчи хорижий ташкилотлар ёки уларнинг ваколатхоналари, хорижий давлатларнинг дипломатик ваколатхоналари билан ёзишмалар давлат органлари
ва ташкилотлари томонидан давлат тилида ёки унинг давлат тилидаги таржимасини баён этиш шарти билан тегишли хорижий тилда олиб борилиши мумкин.
10-модда. Давлат органлари ва ташкилотлари томонидан ўтказиладиган тадбирларда давлат тилининг қўлланилиши
Давлат органлари ва ташкилотлари томонидан ўтказиладиган илмий
ва касбий форумлар, симпозиумлар, конференциялар, семинарлар, шунингдек, тантаналар, тақдирлаш маросимлари ва бошқа тадбирлар давлат тилида олиб борилади, ушбу модданинг иккинчи қисмида белгиланган ҳоллар мустасно.
Ўзбекистон Республикаси ташкил этадиган халқаро даражадаги тадбирлар, шунингдек, тегишли давлат органлари ва ташкилотлари томонидан бошқа давлатларда ўтказиладиган ҳамда мазкур ташкилотлар вакиллари иштирок этадиган тадбирларда бошқа тиллардан
ҳам фойдаланилиши мумкин.
11-модда. Давлат органлари ва ташкилотларида ходимларнинг давлат тилини билиши ва ўрганишини қўллаб-қувватлаш
Давлат органлари ва ташкилотларининг ходимлари ўзининг хизмат ва профессионал вазифаларини бажариши учун давлат тилини билишлари шарт.
Давлат органлари ва ташкилотлари касб, мутахассислик, лавозим вазифаларини бажариш учун давлат тилини билмайдиган ўз ходимларига давлат тилини ўрганишлари учун зарур шарт-шароитлар яратади.
12-модда. Норматив-ҳуқуқий хужжат тили
Норматив-ҳуқуқий ҳужжат тили Ўзбекистон Республикасининг «Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида»ги Қонуни билан тартибга солинади.
13-модда. Жисмоний ва юридик шахсларнинг давлат органлари
ва давлат муассасалари, уларнинг мансабдор шахсларига мурожаат қилинадиган тили
Жисмоний ва юридик шахсларнинг давлат органлари ва давлат муассасалари, уларнинг мансабдор шахсларига давлат тилида ва бошқа тилларда мурожаат қилиш ҳуқуқи таъминланади.
Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларига жавоблар мумкин қадар мурожаат этилган тилда баён қилинади.
14-модда. Суд ишлари юритиладиган тил
Ўзбекистон Республикасида суд ишларини юритиш давлат тилида, қорақалпоқ тилида ёки муайян жойдаги кўпчилик аҳоли сўзлашадиган тилда олиб борилади.
Суд ишлари олиб борилаётган тилни билмайдиган судда қатнашувчи шахсларнинг таржимон орқали иш материаллари билан тўла танишиш ва суд ишларида иштирок этиш ҳуқуқи ҳамда судда она тилида сўзлаш ҳуқуқи таъминланади.
Суд ишларини юритишда тилни қўллашнинг ўзига хос хусусиятлари фуқаролик-процессуал, жиноят-процессуал, иқтисодий-процессуал ва маъмурий суд ишларини юритиш соҳасидаги қонунчилик ҳужжатлари билан тартибга солинади.
15-модда. Нотариал ҳаракатлар амалга ошириладиган тил
Ўзбекистон Республикасида нотариал ҳаракатлар давлат тилида амалга оширилади.
Расмийлаштирилган ҳужжат белгиланган тартибда бошқа тилларга таржима қилиниши мумкин.
16-модда. Фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш, фуқаронинг шахсини ва ҳуқуқларини тасдиқлашда қўлланиладиган тил
Фуқаролик ҳолати далолатномалари, фуқаронинг шахсини
ва ҳуқуқларини тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ягона намунадаги расмий ҳужжатлар давлат тилида, заруратга қараб, давлат тили билан биргаликда бошқа тилда ҳам расмийлаштирилади.
4-боб. Таълим, маданият, ноширлик фаолияти ва оммавий ахборот воситаларида давлат тилининг қўлланилиши
17-модда. Таълим соҳасида давлат тилининг қўлланилиши
Ўзбекистон Республикасида таълим давлат тилида ва бошқа тилларда олиб борилади.
Ўзбекистон Республикасида яшовчи шахслар тарбия ва таълим олиш тилини танлаш ҳуқуқига эга.
Ташкилий-ҳуқуқий шакли ва бўйсунувидан қатъи назар, бошқа тилларда фаолият юритадиган мактабгача таълим, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва олий таълим ташкилотларида белгиланган давлат таълим стандартларига мувофиқ давлат тилини ўқитиш мажбурийдир.
18-модда. Маданият соҳасида давлат тилининг қўлланилиши
Маданий-маърифий, театр-томоша, томоша-кўнгилочар тадбирлар давлат тилида ўтказилади, зарурат бўлганда, бошқа тилларда ҳам ўтказилиши мумкин.
19-модда. Ноширлик фаолияти ва оммавий ахборот воситаларида давлат тилининг қўлланилиши
Ноширлик фаолияти ва оммавий ахборот воситалари фаолияти давлат тилида, шунингдек бошқа тилларда ҳам амалга оширилиши мумкин.
Босма ноширлик маҳсулотларида бериладиган ва оммавий ахборот воситаларида эълон қилинадиган давлат тилидаги матнларда ўзбек адабий тилининг амалдаги имло қоидаларига риоя этилиши шарт.
5-боб. Географик объектларнинг номларида, муҳр, тамға
ва кўргазмали маълумотларда давлат тилининг қўлланилиши
20-модда. Географик объектларнинг номларида давлат тилининг қўлланилиши
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида жойлашган географик объектлар номларининг йўл белгиларидаги, пешлавҳалар ва бошқа кўрсаткичлардаги ёзувлари давлат тилида, зарурат бўлганда, давлат тили билан биргаликда бошқа тилларда ҳам ифодаланади.
21-модда. Муҳр, тамға ва кўргазмали маълумотларда давлат тилининг қўлланилиши
Давлат органлари ва ташкилотларининг муҳрлари, тамғалари ва иш ҳужжатларининг матни давлат тилида бўлиши шарт.
Ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, ташкилотлар муҳрлари
ва тамғаларининг матни давлат тилида ёзилиши зарур, ушбу модданинг учинчи қисмида назарда тутилган ҳолатлар бундан мустасно.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида жойлашган халқаро ва хорижий ташкилотлар, хориж инвестициялари иштирокидаги ташкилотлар, хорижий давлатларнинг дипломатик ваколатхоналари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида яшайдиган миллат ва элатлар миллий маданият марказларининг муҳрлари, тамғалари, иш ҳужжатлари матнининг таржимаси давлат тилида такрорланиши шарт.
Лавҳа, реклама, эълон, нарх кўрсаткичи, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган ёки импорт қилинган маҳсулотнинг ёрлиқлари ҳамда бошқа кўргазмали ва ахборот матнлар давлат тилида расмийлаштирилади ва эълон қилинади, зарур ҳолларда, давлат тили билан биргаликда бошқа тилларда таржимаси ҳам берилиши мумкин. Бунда бошқа тилдаги матнининг ўлчами давлат тилидаги матннинг ўлчамидан кичик бўлиши лозим.
6-боб. Халқаро муносабатларда давлат тилининг қўлланилиши
22-модда. Халқаро ёзишмаларда давлат тили
Ўзбекистон Республикасининг халқаро ёзишмалари давлат тилида олиб борилади, шунингдек, бундай ёзишмалар давлат тили билан бир қаторда тегишли хорижий тилда ҳам олиб борилиши мумкин.
23-модда. Ўзбекистон Республикаси халқаро шартномасининг тили
Ўзбекистон Республикасининг давлат тили ва бошқа аҳдлашувчи томоннинг тили Ўзбекистон Республикаси халқаро шартномасининг тилидир.
Бошқа аҳдлашувчи томон билан келишувга кўра, ўзга тил Ўзбекистон Республикаси халқаро шартномасининг тили деб танланиши мумкин.
24-модда. Хорижий давлатлар вакиллари иштирокидаги қабуллар ва бошқа тадбирларда давлат тили
Ўзбекистон Республикасида хорижий давлатлар вакиллари иштирокидаги қабуллар ва бошқа тадбирлар давлат тилида ёки томонлар аҳдлашган тилда ўтказилади.
7-боб. Якунловчи қоида
25-модда. Низоларни ҳал этиш
Давлат тили соҳасидаги низолар қонунчиликда белгиланган тартибда ҳал этилади.
26-модда. Давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларини бузганлик учун жавобгарлик
Давлат тили тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларини бузганликда айбдор шахслар белгиланган тартибда жавобгар бўлади.
27-модда. Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш
Қуйидагилар ўз кучини йўқотган деб топилсин:
1) Ўзбекистон Республикасининг 1989 йил 21 октябрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг давлат тили тўғрисида»ги 3561–ХI-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1989 йил, № 26–28, 453-модда);
2) Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 1989 йил
21 октябрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг давлат тили тўғрисида»ги Қонунни кучга киритиш тартиби тўғрисида»ги
3563–XI-сонли Қарори (Ўзбекистон Pecпубликаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1989 йил, № 26–28, 455-модда);
3) Ўзбекистон Республикасининг 1995 йил 21 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг давлат тили ҳақида»ги Қонунга ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги
167–I-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 12, 257-модда);
4) Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 1995 йил
21 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг «Давлат тили ҳақида»ги Қонунининг янги таҳририни амалга киритиш тартиби тўғрисида»ги 168–I-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 12, 258-модда);
5) Ўзбекистон Республикасининг 2004 йил 3 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш, шунингдек айрим қонун ҳужжатларини
ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида»ги № 714–II-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2005 йил,
№ 1, 18-модда) I бўлимининг 1-банди;
6) Ўзбекистон Республикасининг 2010 йил 14 сентябрда қабул қилинган «Адлия органлари ва муассасалари фаолияти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш
ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ЎРҚ–255-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2010 йил, № 9, 335-модда) 1-моддаси;
7) Ўзбекистон Республикасининг 2011 йил 12 октябрда қабул қилинган «Географик объектларнинг номлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш ҳақида»ги ЎРҚ–304-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2011 йил, № 10, 274-модда);
8) Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил 14 сентябрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек айрим қонун ҳужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида»ги
ЎРҚ–446-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2017 йил, № 9, 510-модда) 1-моддаси;
9) Ўзбекистон Республикасининг 2020 йил 3 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ЎРҚ–653-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2020 йил, № 12, 691-модда) 1-моддаси.
28-модда. Қонунчилик ҳужжатларини ушбу Қонунга мувофиқлаштириш
ҳукумат қарорларини ушбу Қонунга мувофиқлаштирсин;
давлат бошқаруви органлари ушбу Қонунга зид бўлган ўз
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини қайта кўриб чиқишлари ва бекор қилишларини таъминласин;
ушбу Қонуннинг ижросини, ижрочиларга етказилишини ҳамда моҳияти ва аҳамияти аҳоли ўртасида тушунтирилишини таъминласин.
29-модда. Ушбу Қонуннинг кучга кириши
Ушбу Қонун расмий эълон қилинган кундан эътиборан уч ой ўтгач кучга киради.
Ўзбекистон Республикасининг
Президенти
Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 42-моддасига ўзгартиш киритиш тўғрисида
Қонунчилик палатаси томонидан ________________
қабул қилинган
1-модда. Ўзбекистон Республикасининг 1994 йил 22 сентябрда қабул қилинган 2015–ХII-сонли Қонуни билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 3, 6-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 9, 193-модда, № 12, 269-модда; 1996 йил,

О государственном языке Республики Узбекистан
Целью настоящего Закона является регулирование отношений, связанных с государственным языком Республики Узбекистан.
Статья 2. Законодательство о государственном языке
Законодательство о государственном языке состоит из настоящего Закона и иных актов законодательства.
Если международным договором Республики Узбекистан установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законодательством Республики Узбекистан о государственном языке,
то применяются правила международного договора.
Статья 3. Государственный язык Республики Узбекистан
Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык.
В Республике Каракалпакстан государственными языками являются каракалпакский и узбекский языки.
Государственный язык Республики Узбекистан признается национальной ценностью.
Не допускается неуважение, дискриминация или искажение государственного языка.
Республика Узбекистан обеспечивает уважительное отношение
ко всем языкам наций и народностей, проживающих на ее территории,
а также создаются необходимые условия для их развития.
В Республике Узбекистан 21 октября - день праздника узбекского языка.
Статья 4. Недопустимость дискриминации по языку
Не допускается ограничения прав и свобод граждан в связи
с незнанием государственного языка и дискриминация по языку
в Республике Узбекистан.
Граждане имеют право по своему усмотрению выбирать язык межнационального общения.
Глава 2. Государственная политика в сфере государственного языка
Статья 5. Основные направления государственной политики
в сфере государственного языка
Основными направлениями государственной политики в сфере государственного языка являются:
поддержка государственного языка и его развитие;
достижение полного и правильного использования возможностей государственного языка во всех сферах;
дальнейшее совершенствование системы обучения государственному языку в образовательных организациях, повышение его престижа в качестве языка науки;
сохранение чистоты государственного языка, обогатить его
и повысить речевую культуру населения;
пропагандирование государственного языка как культурного наследия Республики Узбекистан;
осуществление государственного контроля за развитием государственного языка и соблюдением законодательства
о государственном языке;
поддержка научно-исследовательских работ по развитию государственного языка;
поддержка работ по переводу на государственный язык научно-художественной литературы;
обеспечение активной интеграции государственного языка
в современные информационные технологии и в коммуникацию;
создание условий для изучения государственного языка;
развитие международного сотрудничества в данной сфере
и принятие мер по укреплению международного авторитета узбекского языка.
Статья 6. Полномочия Кабинета Министров Республики Узбекистан в сфере развития государственного языка
Кабинет Министров Республики Узбекистан:
обеспечивает реализацию государственной политики в сфере государственного языка;
разрабатывает государственные программы в сфере государственного языка и по его развитию;
обеспечивает разработку орфографических правил узбекского языка;
организует день праздника узбекского языка и координирует работы
в этой сфере;
координирует деятельность органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах, а также государственных организаций (далее – государственные органы и организации) по развитию государственного языка;
поддерживает научно-исследовательские работы по развитию государственного языка, осуществляет международное сотрудничество
в данной сфере;
создает Комиссию по терминам при Кабинете Министров Республики Узбекистан и определяет порядок по ее деятельности.
Кабинет Министров Республики Узбекистан может осуществлять
и иные полномочия в соответствии с законодательством.
Статья 7. Полномочия Комиссии по терминам при Кабинете Министров Республики Узбекистан в области государственной политики и развития государственного языка
Введение в официальное употребление государственного языка научно обоснованных новых слов и терминов осуществляется Комиссией по терминам при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Комиссия по терминам:
вводит в официальное употребление новые, научно обоснованные слова и термины;
обеспечивает единообразное и правильное применение понятий
и терминов в проектах нормативно-правовых актов в соответствии с их смыслом, принятым в актах законодательства, исключая возможность различного их толкования;
обеспечивает соблюдение правил и норм узбекского литературного языка, а также юридических, технических и других специальных правил
в проектах нормативно-правовых актов;
редактирует несоответствия, которые могут возникнуть из-за правил других языков, без ущерба для норм нормативно-правовых актов;
изучает правовые проблемы внедрения и практического применения новых терминов, вводимых в узбекский язык, в акты законодательства, определяет направления развития правового регулирования отношений
в данной области;
консультирует министерства, государственные комитеты
и ведомства по вопросам терминологии.
Статья 8. Полномочия государственных органов и организаций
в области государственной политики и развития государственного языка
Государственные органы и организации в пределах своих полномочий:
обеспечивают исполнение актов законодательства, государственных
и иных программ в области государственного языка в государственных органах и организациях;
осуществляют контроль за развитием государственного языка
и соблюдением актов законодательства о государственном языке;
вырабатывают предложения по внедрению эффективных форм контроля по обеспечению беспрекословного соблюдения актов законодательства о государственном языке и участвуют при их реализации;
участвуют в процессе разработки проектов актов законодательства
о государственном языке и его развитии;
организовывают необходимые условия работникам государственных органов и организаций для изучения государственного языка;
осуществляют контроль за деятельностью по присвоению наименований географическим объектам, объектам культурного наследия, объектам торговли, производства и обслуживания в соответствии с актами законодательства и вносят предложения по устранению выявленных в этой связи недостатков;
поддерживают научно-исследовательские работы государственных органов и организаций по развитию государственного языка, вносят предложения по введению в употребление новых научно-обоснованных слов и терминов, созданию альтернатив современным терминам
на государственном языке.
Государственные органы и организации могут осуществлять и иные полномочия в соответствии с законодательством.
Глава 3. Применение государственного языка в деятельности государственных органов и организаций
Статья 9. Язык делопроизводства
Делопроизводство, учетная, статистическая и финансовая документация в системе законодательной, исполнительной и судебной властей Республики Узбекистан, а также в иных государственных органах
и организациях ведутся на государственном языке, за исключением случаев, предусмотренных статьями 13, 14 настоящего Закона.
Взаимная переписка между государственными органами
и организациями ведется только на государственном языке.
Переписка государственных органов и организаций с иностранными организациями (или их представительствами), осуществляющими деятельность на территории Республики Узбекистан, дипломатическими представительствами зарубежных государств может вестись
на государственном языке или на соответствующем иностранном языке,
с условием изложения перевода на государственный язык.
Статья 10. Применение государственного языка на мероприятиях, проводимых государственными органами и организациями
Научные и профессиональные форумы, симпозиумы, конференции, семинары, а также торжества, церемонии награждения и другие мероприятия, проводимые государственными органами и организациями, ведутся на государственном языке, кроме случаев, установленных частью второй настоящей статьи.
Мероприятия международного уровня, организуемые Республикой Узбекистан, а также мероприятия, проводимые соответствующими государственными органами и организациями в других государствах,
в которых участвуют представители данных организаций, могут использовать признанные международные языки.
Статья 11. Поддержка владения работниками государственных органов и организаций государственным языком
Работники государственных органов и организаций для исполнения своих должностных и профессиональных задач должны владеть государственным языком.
Государственные органы и организации создают необходимые условия для обучения государственному языку своих работников,
не владеющих государственным языком для выполнения профессиональных, специальных и должностных задач.
Статья 12. Язык нормативно-правового акта
Язык норматив-правовных актов регулируется Законом Республики Узбекистан «О нормативно-правовых актах».
Статья 13. Язык, используемый при обращениях физических
и юридических лиц в государственные органы и государственные учреждения, их должностные лица
Физическим и юридическим лицам обеспечивается право обращения в государственные органы и государственные учреждения,
к их должностным лицам на государственном языке и других языках.
Ответы на обращения физических и юридических лиц излагаются,
по возможности, на языке обращения.
Статья 14. Язык судопроизводства
Судопроизводство в Республике Узбекистан ведется на государственном языке, каракалпакском языке или на языке большинства населения данной местности.
Участвующим в деле лицам, не владеющим языком, на котором ведется судопроизводство, обеспечивается право полного ознакомления
с материалами дела, участия в судебных действиях через переводчика
и право выступать в суде на родном языке.
Особенности языка судопроизводства регулируются гражданско-процессуальным, уголовно-процессуальным, экономическо-процессуальным законодательством и законодательством об административном судопроизводстве.
Статья 15.  Язык, на котором осуществляются нотариальные действия
В Республике Узбекистан нотариальные действия осуществляются на государственном языке.
Официальный документ может быть переведен на другие языки
в установленном порядке.
Статья 16. Язык, на котором осуществляются регистрация актов гражданского состояния, удостоверение личности и прав гражданина
Акты гражданского состояния, документы, удостоверяющие личность и права гражданина, и иные официальные документы единого образца оформляются на государственном, при необходимости также
на других языках, наряду с государственным языком.
Глава 4. Применение государственного языка в образовании, культуре, издательской деятельности и средствах массовой информации
Статья 17. Применение государственного языка в сфере образования
Образование в Республике Узбекистан проводится на государственном и других языках.
Лица, проживающие в Республике Узбекистан, имеют право выбирать язык обучения и воспитания.
Независимо от организационно-правовой формы собственности
и подчиненности в дошкольных образовательных организациях, общих средних, средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях, ведущих свою деятельность на других языках, обучение государственному языку в соответствии с установленными государственными образовательными стандартами является обязательным.
Статья 18. Применение государственного языка в сфере культуры
Культурно-просветительные, театрально-зрелищные, зрелищно-развлекательных мероприятия проводятся на государственном,
при необходимости также на других языках.
Статья 19. Применение государственного языка в издательской деятельности и средствах массовой информации
Издательская деятельность и деятельность средств массовой информации могут осуществляться на государственном языке, а также
на других языках.
Действующие правила правописания узбекского литературного языка должны строго соблюдаться в текстах, публикуемых в печатной продукции изданий и средствах массовой информации.
Глава 5. Применение государственного языка в названиях географических объектов, именах граждан, печатях, штампах и визуальной информации
Статья 20. Применение государственного языка в названиях географических объектов
Надписи наименований географических объектов, находящихся
на территории Республики Узбекистан, на дорожных знаках, вывесках
и иных указателях приводятся на государственном, при необходимости, наряду с государственным, и на других языках.
Статья 21. Применение государственного языка в печатях, штампах и визуальной информации
Печати, штампы и текст деловых документов государственных органов и организаций должны быть на государственном языке.
Текст печатей и штампов организаций независимо от их организационно-правовой формы, должны быть написаны
на государственном языке, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.
Переводы текстов печатей, штампов, деловых документов международных и иностранных организаций, организаций с участием иностранных инвестиций, дипломатических представительств зарубежных государств, расположенных на территории Республики Узбекистан,
а также национально-культурных центров наций и народностей, проживающих на территории Республики Узбекистан, должны дублироваться на государственном языке.
Вывеска, реклама, объявление, ценники, этикетки производимой
или импортированной в Узбекистане продукции, а также другие визуальные
и информационные тексты оформляются и публикуются на государственном языке, при необходимости вместе с государственным языком может быть дан перевод на других языках. При этом размер шрифта текста на другом языке
не должен превышать размер шрифта текста на государственном языке.
Глава 6. Применение государственного языка в международных отношениях
Статья 22. Государственный язык в международной переписке
Международная переписка Республики Узбекистан ведется
на государственном языке, такая переписка, наряду с государственным языком также может также вестись на соответствующем иностранном языке.
Статья 23. Язык международного договора Республики Узбекистан
Языком международного договора Республики Узбекистан является государственный язык Республики Узбекистан и язык другой договаривающейся стороны.
По согласованию с другой договаривающейся стороной языком международного договора Республики Узбекистан может быть избран иной язык.
Статья 24. Государственный язык на приемах с участием представителей иностранных государств и других мероприятиях
В Республике Узбекистан приёмы с участием представителей иностранных государств и другие мероприятия проводятся
на государственном языке или на языке согласованном сторонами.
Глава 7. Заключительные положения
Статья 25. Разрешение споров
Споры в области государственного языка разрешаются в порядке, установленном законодательством.
Статья 26. Ответственность за нарушение законодательства
о государственном языке
Лица, виновные в нарушении законодательства о государственном языке, несут ответственность в установленном порядке.
Статья 27. Признание утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан
Признать утратившими силу:
1) Закон Республики Узбекистан от 21 октября 1989 года № 3561–XI «О государственном языке» (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1989 г., № 26–28, ст. 453);
2) Постановление Верховного Совета Республики Узбекистан
от 21 октября 1989 года № 3563–XI «О порядке введения в действие Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1989 г., № 26–28, ст. 455);
3) Закон Республики Узбекистан от 21 декабря 1995 года № 167–I
«О внесении изменений и дополнений в Закон «О государственном языке Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1995 г., № 12, ст. 257);
4) Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан
от 21 декабря 1995 года № 168–I «О порядке введения в действие Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» в новой редакции» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1995 г., № 12, ст. 258);
5) пункт 1, раздела I Закона Республики Узбекистан от 3 декабря 2004 года № 714–II «О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 1, ст. 18);
6) статью 1 Закона Республики Узбекистан от 14 сентября 2010 года № ЗРУ–255 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи
с совершенствованием деятельности органов и учреждений юстиции» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2010 г., № 9,
ст. 335);
7) Закон Республики Узбекистан от 12 октября 2011 года № ЗРУ–304 «О Законе Республики Узбекистан «О внесении изменений
в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи
с принятием Закона Республики Узбекистан «О наименованиях географических объектов» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2011 г., № 10, ст. 274);
8) статью 1 Закона Республики Узбекистан от 14 сентября 2017 года № ЗРУ–446 «О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2017 г., № 9, ст. 510);
9) статью 1 Закона Республики Узбекистан от 3 декабря 2020 года
№ ЗРУ–653 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2020 г., № 12, ст. 691).
Статья 28. Приведение законодательства в соответствие
с настоящим Законом
Кабинету Министров Республики Узбекистан:
привести решения правительства в соответствие с настоящим Законом;
обеспечить пересмотр и отмену органами государственного управления их нормативно-правовых актов, противоречащих настоящему Закону;
обеспечить исполнение, доведение до исполнителей и разъяснение среди населения сути и значения настоящего Закона.