Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг йиғилиши бўлиб ўтди. Фракция аъзолари Оилавий (маиший) зўравонликлардан ҳимоялаш чоралари кучайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги Қонун лойиҳасини кўриб чиқишди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотига кўра, дунёдаги ҳар учинчи аёлга ўз умр йўлдоши томонидан жисмоний тазйиқ ўтказилади. Тазйиқ ва зўравонлик оқибатида ўлим келиб чиққан ҳолларнинг 38 фоизида унинг турмуш ўртоғи ёки у билан бирга рўзғор қуриб яшаётган шахснинг айби бўлади. Шунингдек, болаларга нисбатан куч ишлатиш ҳолатлари ҳам кўп учрайди.
Мазкур Қонун лойиҳаси билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 592-моддаси ва Жиноят кодексининг 1261-моддасини болага нисбатан оилавий (маиший) зўравонлик қилганлик учун жавобгарлик билан тўлдириш ҳамда оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ жиноят ишлари юзасидан ярашув тўғрисидаги аризани суриштирув ва дастлабки тергов босқичларида эмас, суд муҳокамаси пайтида бериш тартиби жорий қилинмоқда. Яъни, оилавий (маиший) зўравонлик бўйича жиноят ишлари юзасидан ярашув тўғрисидаги ариза фақат ишни судда кўриш жараёнида, суд муҳокамасининг исталган босқичида, аммо суд маслаҳатхонага киришидан олдин берилиши мумкинлиги белгиланмоқда.
Депутатлар қонун лойиҳасини муҳокама қилар экан, унинг муҳимлигини, унга болалар ва хотин-қизларнинг тазйиқ ва зўравонликка учрашини олдини олиш чораларининг самарадорлигини ошириш ҳамда оилалардаги маънавий-ахлоқий муҳитни яхшилашда алоҳида ўрин тутишини таъкидлаб ўтишди. Қонун лойиҳасини янада такомиллаштириш юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди. Таклиф ва тавсиялар берилиб, ҳужжат маъқулланди.
Мазкур Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ жиноят ишларини ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона кўриб чиқилишига, тазйиқ ва зўравонлик содир этган шахснинг хулқига кўрсатиладиган ижобий таъсирнинг кучи янада ортишига хизмат қилади.
Фракция йиғилишида шунингдек, «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳаси муҳокама қилинди. Лойиҳа 9 боб ва 56 моддадан иборат бўлиб, Омбудсман ўз олдида турган вазифаларини монеликсиз ҳамда самарали амалга ошириши учун қўшимча кафолатлар ҳамда унинг ҳуқуқлари, шаъни ва қадр-қимматини ишончли ҳимоя қилиш чоралари белгиланмоқда.
Шунингдек, ушбу қонун лойиҳаси билан Ўзбекистон Республикасининг иккита кодекс ва бешта қонун ҳужжатларини «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида»ги қонун лойиҳасига мувофиқлаштиришни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда. Бунда Омбудсманнинг дахлсизлиги, назорат функциялари ва Омбудсман маърузаларининг Олий Мажлис палаталари томонидан кўриб чиқиш тартиб-таомиллари очиб берилмоқда. Таклиф ва мулоҳазалардан сўнг қонун лойиҳаси депутатлар томонидан маъқулланди.

Today, the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan met in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. The faction members reviewed the draft Law on introducing amendments and additions to certain legal documents of the Republic of Uzbekistan to strengthen protection measures against family (domestic) violence.
According to the World Health Organization, every third woman in the world is physically abused by her partner. In 38% of cases of death due to oppression and violence, the spouse or the person living with him is to blame. There are also many cases of violence against children.
With this draft law, Article 592 of the Code of Administrative Responsibility and Article 1261 of the Criminal Code are being introduced regarding responsibility for family (domestic) violence against a child and the procedure for submitting an application for conciliation in criminal cases related to family (domestic) violence, not during the investigation and preliminary investigation stages but during the trial. That is, it is determined that a petition for reconciliation in criminal cases of family (domestic) violence can be submitted only during the trial of the case, at any stage of the trial, but before the court enters the consultation room.
While discussing the draft law, deputies emphasized its importance, increasing the effectiveness of measures to prevent harassment and violence against children and women and improving the moral environment in families. Opinions on further improvement of the draft law were expressed. Proposals and recommendations were given, and the document was approved.
Adoption of this draft law will ensure a comprehensive, complete, and impartial review of criminal cases related to family (domestic) violence and further increase the power of positive influence on the behavior of the person who committed oppression and violence.
The draft law of the Republic of Uzbekistan on the “Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)” was also discussed at the faction meeting. The draft law consists of 9 chapters and 56 articles. It defines additional guarantees for the smooth and effective performance of the Ombudsman’s duties and reliable protection of his rights, honor, and dignity.
Also, with this draft law, amendments and additions are introduced, which provide for the harmonization of two codes and five legal acts of the Republic of Uzbekistan with the draft law on the “Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)”. The Ombudsman’s inviolability, control functions, and procedures for consideration of the Ombudsman’s reports by the chambers of the Oliy Majlis are disclosed. After suggestions and comments, the draft law was approved by the deputies.