Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги директори А.Саъдуллаевнинг “Ёшларни ҳуқуқий ва ижтимоий ҳимоя қилишга, шунингдек, уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар тўғрисида”ги ахбороти эшитилди.
Берилган маълумотлар асосида Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзоси Анвархон Темиров савол билан мурожаат қилди:
— Мамлакатимиздаги, яъни республикамиз ҳудудида бўлган ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб, эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш, ижтимоий, иқтисодий, қонуний кўмак бериш мумкин. Лекин чет элда юрган ёшлар ҳам бор. Берилган ахборотда 286 мингдан ортиқ йигит-қиз хорижда экани аниқлангани, уларнинг бир қисми билан мулоқот ўтказилгани айтилди. Лекин уларнинг кейинги тақдири нима бўлгани, агентлик қандай ёрдам кўрсатгани ҳақида маълумот берилмади.
Алишер САЪДУЛЛАЕВ,
Республика Ёшлар ишлари агентлиги директори:
— Муаммони ечиш учун муаммонинг борлигини тан олиш керак. Айтиш керакки, жойларда хорижга кетаётган ёшлар ҳақидаги маълумотлар бўйича энди катта бир тизим шакллантириляпти. Мавжуд маълумотлар асосида ўтган йили Россия Федерациянинг бир нечта, хусусан, Новосибирск, Томск, Самара, Москва, Санкт-Питербург шаҳарларига борилди. Чунки энг кўп ўзбекистонликлар ушбу мамлакат ҳудудида фаолият олиб боряпти. 25 мингга яқин ёшлар билан мулоқот қилдик. Ўзбекистонга қайтиб келиб ишлаш истагини билдирганларни яшаш ҳудудидаги ҳокимлар, уларнинг ўринбосарлари, масъуллар билан боғлаб бериб, бандлигини таъминлашга эътибор қаратилди. Шароити яхши бўлиб, минг АҚШ долларидан кўпроқ маблағ топаётганларга йўл-йўриқ, зарур тавсиялар кўрсатилди. Агар топаётган пули ундан паст ва қийналаётган бўлса, Ўзбекистонга олиб келиш бўйича алоҳида дастур қабул қилинди.
Бошқа мамлакатлардаги ёшлар билан ҳам алоқа ўрнатилди. Чет элда ташкил қилинган савдо уйлари бор, иқтидори етадиганлари ўша ерларга ишга олиняпти. Қайтиб келишни истаганларни эса завод фабрикаларга маслаҳатчи сифатида ишга олиш, касб ўрганаман деганларни касбга ўқитиш чоралари кўриляпти.

На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса была заслушана информация директора Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан А.Саъдуллаева «О работе, проводимой по реализации мер, направленных на правовую и социальную защиту молодежи, а также по обеспечению их трудоустройства».
На основании предоставленной информации член фракции НДП Узбекистана Анвархан Темиров обратился с вопросом:
- Молодежь в нашей стране, то есть на территории республики, можно всячески поддерживать, оказывать внимание и заботу, социальную, экономическую и юридическую помощь. Но есть и молодые люди, живущие за рубежом. В данной информации сказано, что за рубежом выявлены более 286 тысяч наших юношей и девушек, и с некоторыми из них установлен контакт. Но не было представлено никакой информации о том, что с ними произошло и как агентство оказало помощь.
Aлишер САЪДУЛЛАЕВ,
директор Агентства по делам молодежи Республики:
- Чтобы решить проблему, нужно признать, что проблема существует. Нужно отметить, в настоящее время на местах формируется большая система информации о молодых людях, выезжающих за границу. На основании имеющейся информации, в прошлом году были совершены поездки в несколько городов Российской Федерации, в частности, в Новосибирск, Томск, Самару, Москву и Санкт-Петербург. Так, как в этой стране работает наибольшее количество узбекистанцев. Мы общались примерно с 25 тысячами молодых людей. Молодых людей, выразивших желание вернуться в Узбекистан, мы связали с хакимами, их заместителями и должностными лицами по месту жительства, уделено внимание обеспечению их трудоустройства.
Помощь и необходимые рекомендации были даны тем, кто имеет хорошие условия и зарабатывает более тысячи долларов США. Принята специальная программа по возращению Узбекистан тех молодых людей, которые зарабатывают меньше этой суммы и испытывают трудности.
Также были установлены контакты с молодежью и в других странах. За рубежом имеются торговые дома, которые берут на работу способных молодых людей. Принимаются меры по трудоустройству желающих вернуться в качестве консультантов на заводы, а также по обучению желающих освоить профессию.