“Декрет” пули ишлаган ҳар бир аёлга берилиши шарт
Инсон борки, у хаста бўлмаслик ёки вақтинча ишга лаёқатсизга айланиб қолмаслиги кафолатланмаган. Шундай экан, у ҳаёти ва фаолияти давомида вақтинча меҳнат қобилиятини йўқотганида, яъни ўзи ёки фарзанди касал бўлганида, қисқа даволанишда, туғруқ даврида ёки ишсиз қолганида ижтимоий қўллаб-қувватлаш давлатнинг вазифаси саналади. Шу кунларда Олий Мажлис Қонунчилик палатасида мазкур масалага оид қонун лойиҳаси муҳокама қилинмоқда.
Хусусан, бугун Ўзбекистон ХДП фракциясининг навбатдаги йиғилишида “Давлат ижтимоий суғуртаси тўғрисида”ги қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Таъкидландики, янги таҳрирдаги Конституцияда ҳар ким меҳнат қобилиятини йўқотганида ҳамда ишсизлигида ижтимоий таъминот ҳуқуқига эга эканлиги белгиланган. Шунга қарамай, баъзи муаммолар кузатилмоқда.
Масалан, “декрет” пули ва вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик (касаллик) нафақалари иш берувчилар учун ортиқча молиявий юклама бўлгани сабабли, ушбу нафақаларни хусусий секторда тўланмаслик ҳолатлари кузатилмоқда. Ортиқча тўловлардан қочиш мақсадида иш берувчилар томонидан аёлларни, хусусан ҳомиладорларни ишга олмаслик ёки ишдан бўшатиш ҳолатлари кўпайган.
Ўрганишлар натижасида, айрим корхоналар бу тўловларни умуман тўламаслиги аниқланди. Хусусан, 25 та корхонадан 15 таси ёки 60 фоизи “декрет” пули ёки касаллик нафақасини тўламаган бўлса, 12 та корхона ҳеч қандай нафақа пулини тўламаган.
2022 йил 25 июндаги Президент фармонига мувофиқ Ижтимоий суғурта жамғармаси ташкил этилиб, хусусий секторда ишловчиларга “декрет” пулининг минимал (2,5 млн сўм) миқдори қоплаб берилмоқда. Нафақанинг қолган қисми эса иш берувчи зиммасида бўлгани боис тадбиркорлар учун мавжуд тизим молиявий жозибадор эмас.
Мисол учун, ўртача иш ҳақи 2,3 млн сўм бўлган аёлнинг “декрет” пули 7 млн сўм бўлади. Шундан, 2,6 млн сўм Жамғармадан, қолган 4,5 млн сўм иш берувчи ҳисобидан қопланиши лозим. Бироқ аксарият аёлларнинг бу ҳуқуқлари таъминланмаган. 2023 йил натижалари шуни кўрсатадики, туғилишлар сони 962 минг бўлсада, уларнинг атиги 17 фоизи, яъни 168 мингта декрет варақаси очилган, шундан Жамғарма ҳисобидан атиги 16 минг нафар аёлга “декрет” пули қоплаб берилган холос.
Фракция аъзолари ижтимоий ҳимоя тизимидаги бу каби муаммоларни бартараф этиш зарур эканини таъкидлади. Уларнинг фикрича, инқирозга учраётган корхоналар томонидан ёки ходимнинг истагисиз ишдан бўшатиш ҳолатлари бўйича ҳам чоралар кўрилиши мақсадга мувофиқидир.
Ваҳоланки, Меҳнат кодексига асосан меҳнат шартномаси иш берувчининг ташаббуси билан бекор қилинганда иш берувчи томонидан иш ҳақининг 1 баравари миқдорида ишдан бўшатиш нафақаси тўланиши белгиланган. Шунга қарамай, молиявий инқирозга учраган корхоналар ишдан бўшатиш нафақасини тўлолмаслиги оқибатида ходимлар бошқа иш топгунига қадар тўсатдан даромадсиз қолмоқда.
Лойиҳада таклиф этилаётган давлат ижтимоий суғуртаси бўйича тўланадиган нафақалар турлари белгилаш, аҳолини суғурталаш Ижтимоий суғурта жамғармаси томонидан амалга ошириш билан боғлиқ меъёрлар фуқароларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтиришга хизмат қилиши қайд этилди. Шундан келиб чиқиб, депутатлар қонун лойиҳасини биринчи ўқишда концептуал қўллаб-қувватлади.
Депутат Халқ демократик партияси депутатларидан аниқ натижалар Олий Мажлис Партия муносабати Бизнинг депутат

Maternity pay should be paid to every working woman
Nobody is immune from illness or temporary disability. This means that the state’s task is to provide social support to a person in case of temporary disability in life and work, that is, when the person himself or his child falls ill, during short-term treatment, during childbirth, or when he is left without work. These days, a draft law concerning this issue is being discussed in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
In particular, the draft law “On state social insurance” was considered at the next meeting of the PDPU faction.
The renewed Constitution stipulates that everyone has the right to social protection in case of losing the ability to work or being left without work. Despite this, some problems are observed.
For example, maternity pay or benefits for temporary disability (illness) are an excessive financial burden for employers, so they are non-paid in the private sector. To avoid unnecessary payments, employers have been more frequently not hiring women, particularly pregnant women, or firing them.
Studies have shown that some enterprises do not make these payments at all. In particular, if 15 out of 25 enterprises, that is, 60 percent, did not pay maternity or sickness benefits, 12 enterprises did not pay them.
According to the Presidential Decree of June 25, 2022, the Social Protection Fund was created, and those working in the private sector are covered by the minimum amount (2.5 million UZS) of maternity pay for female employees. Since the employer bears the remaining part, this system is unattractive for entrepreneurs.
For example, with an average salary of 2.3 million UZS, the amount of maternity is 7 million UZS. Of these, 2.6 million UZS are covered by the Fund, and employers must cover the remaining 4.5 million UZS. However, these rights are not provided for the majority of women. The results of 2023 showed that if the number of births is 962 thousand, of them only 17 percent, that is 168 thousand women, were issued maternity leaves, of which only 16 thousand women were covered by the maternity pay at the expense of the Fund.
The faction members noted that eliminating such problems in the social security system is necessary. They also considered it advisable to take measures in cases of enterprise dismissals in a crisis or forced dismissals.
Meanwhile, in accordance with the Labor Code, when terminating an employment contract at the employer’s initiative, the employer pays severance pay in the amount of onefold salary. However, when enterprises in a financial crisis do not pay severance pay, employees are left without income while looking for another job.
It was emphasized that the rules related to determining the types of benefits to be paid under the proposed state social insurance and the implementation of population insurance by the Social Insurance Fund strengthen the social protection of citizens. Based on this, the deputies conceptually supported the draft law in the first reading.