“Декрет” пули ишлаган ҳар бир аёлга берилиши шарт
Инсон борки, у хаста бўлмаслик ёки вақтинча ишга лаёқатсизга айланиб қолмаслиги кафолатланмаган. Шундай экан, у ҳаёти ва фаолияти давомида вақтинча меҳнат қобилиятини йўқотганида, яъни ўзи ёки фарзанди касал бўлганида, қисқа даволанишда, туғруқ даврида ёки ишсиз қолганида ижтимоий қўллаб-қувватлаш давлатнинг вазифаси саналади. Шу кунларда Олий Мажлис Қонунчилик палатасида мазкур масалага оид қонун лойиҳаси муҳокама қилинмоқда.
Хусусан, бугун Ўзбекистон ХДП фракциясининг навбатдаги йиғилишида “Давлат ижтимоий суғуртаси тўғрисида”ги қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Таъкидландики, янги таҳрирдаги Конституцияда ҳар ким меҳнат қобилиятини йўқотганида ҳамда ишсизлигида ижтимоий таъминот ҳуқуқига эга эканлиги белгиланган. Шунга қарамай, баъзи муаммолар кузатилмоқда.
Масалан, “декрет” пули ва вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик (касаллик) нафақалари иш берувчилар учун ортиқча молиявий юклама бўлгани сабабли, ушбу нафақаларни хусусий секторда тўланмаслик ҳолатлари кузатилмоқда. Ортиқча тўловлардан қочиш мақсадида иш берувчилар томонидан аёлларни, хусусан ҳомиладорларни ишга олмаслик ёки ишдан бўшатиш ҳолатлари кўпайган.
Ўрганишлар натижасида, айрим корхоналар бу тўловларни умуман тўламаслиги аниқланди. Хусусан, 25 та корхонадан 15 таси ёки 60 фоизи “декрет” пули ёки касаллик нафақасини тўламаган бўлса, 12 та корхона ҳеч қандай нафақа пулини тўламаган.
2022 йил 25 июндаги Президент фармонига мувофиқ Ижтимоий суғурта жамғармаси ташкил этилиб, хусусий секторда ишловчиларга “декрет” пулининг минимал (2,5 млн сўм) миқдори қоплаб берилмоқда. Нафақанинг қолган қисми эса иш берувчи зиммасида бўлгани боис тадбиркорлар учун мавжуд тизим молиявий жозибадор эмас.
Мисол учун, ўртача иш ҳақи 2,3 млн сўм бўлган аёлнинг “декрет” пули 7 млн сўм бўлади. Шундан, 2,6 млн сўм Жамғармадан, қолган 4,5 млн сўм иш берувчи ҳисобидан қопланиши лозим. Бироқ аксарият аёлларнинг бу ҳуқуқлари таъминланмаган. 2023 йил натижалари шуни кўрсатадики, туғилишлар сони 962 минг бўлсада, уларнинг атиги 17 фоизи, яъни 168 мингта декрет варақаси очилган, шундан Жамғарма ҳисобидан атиги 16 минг нафар аёлга “декрет” пули қоплаб берилган холос.
Фракция аъзолари ижтимоий ҳимоя тизимидаги бу каби муаммоларни бартараф этиш зарур эканини таъкидлади. Уларнинг фикрича, инқирозга учраётган корхоналар томонидан ёки ходимнинг истагисиз ишдан бўшатиш ҳолатлари бўйича ҳам чоралар кўрилиши мақсадга мувофиқидир.
Ваҳоланки, Меҳнат кодексига асосан меҳнат шартномаси иш берувчининг ташаббуси билан бекор қилинганда иш берувчи томонидан иш ҳақининг 1 баравари миқдорида ишдан бўшатиш нафақаси тўланиши белгиланган. Шунга қарамай, молиявий инқирозга учраган корхоналар ишдан бўшатиш нафақасини тўлолмаслиги оқибатида ходимлар бошқа иш топгунига қадар тўсатдан даромадсиз қолмоқда.
Лойиҳада таклиф этилаётган давлат ижтимоий суғуртаси бўйича тўланадиган нафақалар турлари белгилаш, аҳолини суғурталаш Ижтимоий суғурта жамғармаси томонидан амалга ошириш билан боғлиқ меъёрлар фуқароларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтиришга хизмат қилиши қайд этилди. Шундан келиб чиқиб, депутатлар қонун лойиҳасини биринчи ўқишда концептуал қўллаб-қувватлади.
Депутат Халқ демократик партияси депутатларидан аниқ натижалар Олий Мажлис Партия муносабати Бизнинг депутат

Никто не застрахован от болезней или временной нетрудоспособности. Значит, задачей государства является социальная поддержка человека привременной потери трудоспособности в жизни и деятельности, то есть, когда заболел сам человек или его ребенок, при краткосрочном лечении, во время родов или когда он остался без работы. В эти дни в Законодательной палате Олий Мажлиса обсуждается законопроект касающийся данного вопроса.
В частности, на очередном заседании фракции НДП Узбекистана был рассмотрен законопроект “О государственном социальном страховании”.
Отмечалось, что в Конституции в новой редакции предусматривается, что каждый при утрате трудоспособности или оставшийся без работы имеет право на социальную защиту. Несмотря на это, наблюдаются некоторые проблемы.
Например, “декретные” деньги или пособия по временной не трудоспособности (болезнь) являются излишней финансовой нагрузкой для работодателей, из-за чего в частном секторе наблюдается не уплата этих пособий. Для того, чтобы избежать излишних платежей участились случаи, когда работодатель не принимает на работу женщин, в частности, беременных женщин или их увольнения.
Изучения показали, что некоторые предприятия вообще не выполняют эти платежи. В частности, если 15 из 25 предприятий, то есть 60 процентов не выплачивали “декретные” или пособия по болезни, в 12 предприятиях они вообще не выплачиваются.
Согласно Указу Президента от 25 июня 2022 года был создан Фонд социальной защиты, и работающим в частном секторе покрывается минимальный размер (2,5 млн сумов) “декретных” денег работницам. Так как оставшаяся часть возлагается на работодателя, для предпринимателя эта система не привлекательна.
К примеру, при средней заработной плате в 2,3 млн сумов размер “декретных” составляет 7 миллионов сумов. Из них 2,6 млн.сумов покрываются из средств Фонда, а оставшиеся 4,5 млн.сумов должны покрываться за счет работодателей. Однако эти права для большинства женщин не обеспечены. Результаты 2023 года показали, что если количество родов составляет 962 тысяч, из них только 17 процентам, то есть 168 тысячам женщин были открыты декретные листы, из которых только 16 тысяч женщинам были покрыты “декретные” деньги за счет Фонда.
Члены фракции отметили, что необходимо устранить подобные проблемы в системе социальной защиты. По их мнению, целесообразно принимать меры в случаях увольнения сотрудников предприятиями, находящимися в кризисной ситуации или при принудительном увольнении.
Между тем, в соответствии с Трудовым кодексом, при расторжении трудового договора по инициативе работодателя, работодатель выплачивает выходное пособие в размере 1-кратного размера заработной платы. Тем не менее, когда предприятия оказавшиеся в условиях финансового кризиса не выплачивают выходное пособие, работники во время поиска другой работы остаются без дохода.
Подчеркнуто, что нормы, связанные с определением видов пособий, подлежащих выплате по предлагаемому государственному социальному страхованию, осуществлению страхования населения Фондом социального страхования, служат усилению социальной защиты граждан. Исходя из этого, депутаты концептуально поддержали законопроект в первом чтении.