2024 йил 6 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XIV Қурултойи бўлиб ўтди. Партия аъзолари томонидан ҳудудлардан сайланган делегатлар, партия Марказий Кенгаши аъзолари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия фаоллари, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирок этган қурултойда Халқ демократик партиясининг сайловда қатнашиши ва янги Сайловолди дастури тўғрисидаги муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Дастлаб Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловларда партиянинг муносиб ва фаол иштирокини таъминлаш борасидаги долзарб вазифалар тўғрисида Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов маъруза қилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракциясининг 2019-2024 йиллардаги фаолияти юзасидан тайёрланган ҳисоботлар қурултойда атрофлича муҳокама этилди. Партия 82 банддан иборат мақсадларни белгилаб олган бўлиб, ҳозирга қадар уларнинг 70 дан ортиғи амалга ошган.
Қурултойда таъкидланганидек, айнан Халқ демократик партияси ташаббуси ва таклифлари билан минимал истеъмол харажатларини эълон қилиш амалиёти йўлга қўйилди. Пенсиялар, нафақалар ва бошқа турдаги ижтимоий ёрдамнинг миқдорлари ундан оз бўлиши мумкин эмаслиги белгиланди.
Шунингдек, аҳолининг кам даромадли қатлами учун қурилаётган арзон уй-жойлар сони кўпайтирилди, ушбу соҳада имтиёзли ипотека кредити ажратиш амалиёти такомиллаштирилди. Уй-жой олишни субсидиялаш тизими йўлга қўйилиши натижасида ҳудудларда 6 мингта кўп қаватли уй барпо этилиб, 250 минг оила бошпанали бўлди.
Қурултойда партия Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси фаолияти ҳақидаги ҳисоботлар чуқур ва танқидий-таҳлилий муҳокама этилди. Партиянинг 2019-2024 йилларга мўлжалланган дастури самарали амалга ошаётгани таъкидланди.
Шундан сўнг Халқ демократик партиясининг бу йилги сайловда иштироки билан боғлиқ энг муҳим масалалар кўриб чиқилди. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларга сайловлар муносабати билан 2025-2029 йилларга мўлжалланган янги Сайловолди дастури делегатлар эътиборига тақдим этилди.
Дастурда давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритишга қаратилган 10 та йўналиш, 15 қадамни ўзида мужассам этган 100 га яқин таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Хусусан, дастурнинг ижтимоий соҳани ривожлантириш бўйича адолатли давлат пенсия таъминоти тизимини жорий қилиш, аҳолида дорига қарамликни камайтириш, мактабларда чет тиллар ва IT ўқув соатларини кескин кўпайтириш, ўзини банд қилганлар учун шарт-шароитларни яхшилаш, улуш киритиш асосида уй-жой қурилаётганда харидорларни кафолатли ҳимоя қилиш бўйича ечимлар таклиф этилган.
Қонун устуворлигини таъминлаш йўналишида эса давлат бюджети ҳисобидан қимматбаҳо совғалар ҳадя қилишни тақиқлаш, бюджет маблағларини самарасиз ишлатганлик учун жавобгарликни кучайтириш, соҳавий назорат органларига республика ҳокимият органларининг таъсирини камайтириш билан боғлиқ таклифлар делегатлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Партия янги дастурида шунингдек, давлат ва жамият қурилиши йўналишида ҳам қатор ташаббуслар жой олган.
Партиянинг устувор мақсад, ғоялари ҳамда ижтимоий муҳофазага муҳтож аҳоли манфаатлари билан боғлиқ таклифлар жой олганини ҳисобга олиб, қурултой делегатлари Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастурини тасдиқлади.
Қурултойда сайлов ҳар бир партия учун кенг имконият ва албатта катта масъулиятлиги, айниқса, бу йилги янгича, аралаш тизимда ўтадиган сайловлардан халқимизнинг умиди катталиги таъкидланди. Шу боис, Халқ демократик партияси парламент қуйи палатаси депутатлигига номзодлар илгари суриш масаласига улкан масъулият билан ёндошганлиги айтиб ўтилди.
Қурултойда партия Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига сайлов учун ташкил этилган бир мандатлик 75 та округдан 75 нафар номзод илгари сурди, шунингдек, пропорционал тизим бўйича 100 кишилик партиявий рўйхат ҳам таклиф этилди.
Номзодларнинг 47,4 фоизи аёллардан иборат бўлиб, барча 175 нафар номзод олий маълумотга эга, уларнинг 8 фоизини ҳуқуқшунослар, 13 фоизини иқтисодчи, 6 фоизини муҳандис, 9 фоизини тиббиёт, 31,4 фоизини педагоглар, 32,6 фоизини бошқа соҳа вакиллари ташкил этади. Шунингдек, номзодларнинг 18 нафарида фан номзоди (PhD) ва 15 нафарида фан доктори (DSc) илмий даражаси мавжуд.
Делегатлар номзодларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги тажрибаси, турли соҳалардаги фидойи меҳнати, юқори малакали мутахассис, партиянинг асосий ғояси ҳуқуқ ва имкониятлар тенглиги учун кураша оладиган шахслар эканини қайд этиб, депутатликка номзодларни қўллаб-қувватлаш ҳақида якдил қарор қабул қилишди.
Қурултойда Халқ демократик партиясининг парламент ва маҳаллий кенгашларга сайловда фаол иштирок этиши, юқори натижаларга эришиши йўлида муҳим қарорлар қабул қилинди.

The 14th Congress of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was held in Tashkent on September 6, 2024. Delegates elected by party members from the regions, members of the party’s Central Council, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, party activists, experts, and media representatives participated in the congress, where important issues about the People’s Democratic Party’s participation in the election and the new election program were discussed.
First, Ulugbek Inoyatov, Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, gave a presentation on the urgent task of ensuring the party’s proper and active participation in the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the local Councils of People’s Deputies.
The congress participants discussed detailed reports prepared on the activities of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan and the party faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis in 2019-2024. The party set 82 goals, and more than 70 of them have been implemented, marking significant progress.
At the event, it was noted that the practice of announcing minimum consumption costs was established with the initiative and proposals of the People’s Democratic Party. The amount of pensions, allowances, and other types of social assistance cannot be less than that.
The number of affordable housing units being built for the low-income segment of the population has increased, and the practice of preferential mortgage lending in this area has improved. As a result of establishing the housing subsidization system, 6,000 apartment buildings were built in the regions, and 250,000 families got housing.
A list of mandatory medical services provided free of charge in all medical institutions and the corresponding medical compulsory insurance mechanisms was launched, regardless of the form of ownership and funding sources.
At the congress, reports on the activities of the party’s Central Council and the faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis were discussed in depth, critically, and analytically. It was noted that the party’s program for 2019-2024 is being implemented effectively.
After that, the most important issues related to the People’s Democratic Party’s participation in this year’s election were considered. In connection with the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local Councils of People’s Deputies, the new Election Program for 2025-2029 was presented to the delegates.
The program includes 10 directions and 15 steps to develop the state and society, ensure equality of rights and opportunities, and conduct a strong social policy. About 100 proposals and initiatives are being put forward.
Solutions are offered to develop the social sphere, such as introducing a fair state pension system, reducing drug addiction among the population, sharply increasing the hours of foreign languages and IT studies in schools, improving the conditions for self-employed people, and guaranteeing the protection of buyers when housing is being built based on equity investment.
To ensure the rule of law, proposals were made to prohibit expensive gifts from the state budget, increase responsibility for inefficient budget funds use, and reduce Republican authorities' influence on sectoral control bodies.
The party’s new program also includes several state and society-building initiatives.
The congress delegates approved the People’s Democratic Party’s new Election program, considering the party’s priority goals, ideas, and proposals related to the interests of the population in need of social protection.
The elections are an excellent opportunity for every party and a great responsibility. Our people especially have high hopes for this year’s new proportional and majoritarian elections. Therefore, the People’s Democratic Party approached the issue of promoting candidates for the lower house of parliament with great responsibility.
The People’s Democratic Party nominated 75 candidates from 75 single-mandate constituencies for election to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and also proposed a 100-person party list based on the proportional system.
47,4 percent of the candidates are women, all 175 candidates have higher education, 8 percent are lawyers, 13 percent are economists, 6 percent are engineers, 9 percent are doctors, 31,4 percent are pedagogues, and 32,6 percent are representatives of other fields. At the same time, 18 candidates have a PhD degree and 15 candidates have a DSc degree.
The delegates noted that the candidates’ experience in state and community management, selfless work in various fields, highly qualified specialists, and the main idea of the party are people who can fight for equal rights and opportunities, and made a unanimous decision to support the candidates for deputy.
At the congress, important decisions were made regarding the People’s Democratic Party’s active participation in the elections to the parliament and local councils and its high results.