2024 йил 6 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XIV Қурултойи бўлиб ўтди. Партия аъзолари томонидан ҳудудлардан сайланган делегатлар, партия Марказий Кенгаши аъзолари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия фаоллари, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирок этган қурултойда Халқ демократик партиясининг сайловда қатнашиши ва янги Сайловолди дастури тўғрисидаги муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Дастлаб Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловларда партиянинг муносиб ва фаол иштирокини таъминлаш борасидаги долзарб вазифалар тўғрисида Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов маъруза қилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракциясининг 2019-2024 йиллардаги фаолияти юзасидан тайёрланган ҳисоботлар қурултойда атрофлича муҳокама этилди. Партия 82 банддан иборат мақсадларни белгилаб олган бўлиб, ҳозирга қадар уларнинг 70 дан ортиғи амалга ошган.
Қурултойда таъкидланганидек, айнан Халқ демократик партияси ташаббуси ва таклифлари билан минимал истеъмол харажатларини эълон қилиш амалиёти йўлга қўйилди. Пенсиялар, нафақалар ва бошқа турдаги ижтимоий ёрдамнинг миқдорлари ундан оз бўлиши мумкин эмаслиги белгиланди.
Шунингдек, аҳолининг кам даромадли қатлами учун қурилаётган арзон уй-жойлар сони кўпайтирилди, ушбу соҳада имтиёзли ипотека кредити ажратиш амалиёти такомиллаштирилди. Уй-жой олишни субсидиялаш тизими йўлга қўйилиши натижасида ҳудудларда 6 мингта кўп қаватли уй барпо этилиб, 250 минг оила бошпанали бўлди.
Қурултойда партия Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси фаолияти ҳақидаги ҳисоботлар чуқур ва танқидий-таҳлилий муҳокама этилди. Партиянинг 2019-2024 йилларга мўлжалланган дастури самарали амалга ошаётгани таъкидланди.
Шундан сўнг Халқ демократик партиясининг бу йилги сайловда иштироки билан боғлиқ энг муҳим масалалар кўриб чиқилди. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларга сайловлар муносабати билан 2025-2029 йилларга мўлжалланган янги Сайловолди дастури делегатлар эътиборига тақдим этилди.
Дастурда давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритишга қаратилган 10 та йўналиш, 15 қадамни ўзида мужассам этган 100 га яқин таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Хусусан, дастурнинг ижтимоий соҳани ривожлантириш бўйича адолатли давлат пенсия таъминоти тизимини жорий қилиш, аҳолида дорига қарамликни камайтириш, мактабларда чет тиллар ва IT ўқув соатларини кескин кўпайтириш, ўзини банд қилганлар учун шарт-шароитларни яхшилаш, улуш киритиш асосида уй-жой қурилаётганда харидорларни кафолатли ҳимоя қилиш бўйича ечимлар таклиф этилган.
Қонун устуворлигини таъминлаш йўналишида эса давлат бюджети ҳисобидан қимматбаҳо совғалар ҳадя қилишни тақиқлаш, бюджет маблағларини самарасиз ишлатганлик учун жавобгарликни кучайтириш, соҳавий назорат органларига республика ҳокимият органларининг таъсирини камайтириш билан боғлиқ таклифлар делегатлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Партия янги дастурида шунингдек, давлат ва жамият қурилиши йўналишида ҳам қатор ташаббуслар жой олган.
Партиянинг устувор мақсад, ғоялари ҳамда ижтимоий муҳофазага муҳтож аҳоли манфаатлари билан боғлиқ таклифлар жой олганини ҳисобга олиб, қурултой делегатлари Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастурини тасдиқлади.
Қурултойда сайлов ҳар бир партия учун кенг имконият ва албатта катта масъулиятлиги, айниқса, бу йилги янгича, аралаш тизимда ўтадиган сайловлардан халқимизнинг умиди катталиги таъкидланди. Шу боис, Халқ демократик партияси парламент қуйи палатаси депутатлигига номзодлар илгари суриш масаласига улкан масъулият билан ёндошганлиги айтиб ўтилди.
Қурултойда партия Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига сайлов учун ташкил этилган бир мандатлик 75 та округдан 75 нафар номзод илгари сурди, шунингдек, пропорционал тизим бўйича 100 кишилик партиявий рўйхат ҳам таклиф этилди.
Номзодларнинг 47,4 фоизи аёллардан иборат бўлиб, барча 175 нафар номзод олий маълумотга эга, уларнинг 8 фоизини ҳуқуқшунослар, 13 фоизини иқтисодчи, 6 фоизини муҳандис, 9 фоизини тиббиёт, 31,4 фоизини педагоглар, 32,6 фоизини бошқа соҳа вакиллари ташкил этади. Шунингдек, номзодларнинг 18 нафарида фан номзоди (PhD) ва 15 нафарида фан доктори (DSc) илмий даражаси мавжуд.
Делегатлар номзодларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги тажрибаси, турли соҳалардаги фидойи меҳнати, юқори малакали мутахассис, партиянинг асосий ғояси ҳуқуқ ва имкониятлар тенглиги учун кураша оладиган шахслар эканини қайд этиб, депутатликка номзодларни қўллаб-қувватлаш ҳақида якдил қарор қабул қилишди.
Қурултойда Халқ демократик партиясининг парламент ва маҳаллий кенгашларга сайловда фаол иштирок этиши, юқори натижаларга эришиши йўлида муҳим қарорлар қабул қилинди.

В Ташкенте 6 сентября 2024 года состоялся XIV съезд Народно-демократической партии Узбекистана. На съезде с участием делегатов, избранных членами партии от регионов, членов Центрального совета партии, депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, актива партии, экспертов и представителей средств массовой информации, обсуждены важные вопросы об участии Народно-демократической партии в выборах и новой Предвыборной программе.
Вначале выступил председатель Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов с докладом об актуальных задачах по обеспечению достойного и активного участия партии в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.
На съезде всесторонне обсуждены отчеты, подготовленные Центральным Советом Народно-демократической партии Узбекистана и фракцией партии в Законодательной палате Олий Мажлиса о деятельности в 2019-2024 годах. Партией намечены цели, состоящие из 82 пунктов и до настоящего времени реализовано более 70 из этих целей.
Как отмечалось на съезде, именно на основе инициатив и предложений Народно-демократической партии налажена практика объявления минимальных потребительских расходов. Установлено, что размеры пенсий, пособий и и других видов социальной помощи не могут быть меньше этого уровня.
Вместе с тем, увеличено количество доступных жилых домов, строящихся для малообеспеченных слоев населения, вместе с тем, усовершенствована практика выделения льготых ипотечных кредитов в этой сфере. В результате налаживания системы субсидирования системы получения жилья в регионах построено 6 тысяч многоэтажных домов, 250 тысяч семей обрели свои дома.
Независимо от формы собственности и источников финансирования, во всех медицинских учреждениях внедрен реестр обязательных бесплатных медицинских услуг, а также задействованы соответствующие механизмы обязательного медицинского страхования.
На съезде отчеты о деятельности Центрального Совета партии партии Узбекистана и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса были обсуждены глубоко и с аналитическо-критической точки зрения. Отмечалось, что программа партии на 2019-2024 годы успешно реализуется.
Затем были рассмотрены наиболее важные вопросы, связанные с участием Народно-демократической партии Узбекистана в выборах в этом году. Вниманию депутатов была представлена новая Предвыборная программа на 2025-2029 годы, разработанная в связи с выборами в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.
В программе выдвигаются около 100 предложений и инициатив, воплотивших в себе 10 направлений, 15 шагов, направленных на развитие государства и общества, обеспечение равенства прав и возможностей, проведение сильной социальной политики.
В направлении развитие социальной сферы предложены такие решения, как внедрение справедливой пенсионной системы, сокращение зависимости населения от лекарств, резкое увеличение в школах количества часов на изучение иностранных языков и IT, улучшение условий для самозанятых, гарантированная защита покупателей при долевом строительстве жилья.
По направлению обеспечения верховенства закона делегаты поддержали предложения, связанные с запретом дарения дорогостоящих подарков за счет государственного бюджета, усилением ответственности за неэффективное использование бюджетных средств, снижением влияния республиканских властей на отраслевые контрольные органы.
В новой программе партии также предусмотрен ряд инициатив в направлении государственного и общественного строительства.
С учетом того, что в ней охвачены приоритетные цели, идеи партии и предложения, связанные с интересами нуждающихся слоев населения, делегаты съезда утвердили новую Предвыборную программу Народно-демократической партии.
Выборы являются для каждой партии важным шансом и большой ответственностью. Наши избиратели возлагают большие надежды на предстоящих этом году выборы, которые будут проходить по новому, по смешанному типу. В этой связи Народно-демократическая партия отнеслась к вопросу выдвижения кандидатов в нижнюю палату парламента с чрезвычайно большой ответственностью.
На съезде партией от 75 одномандатных округов, образованных для выборов депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, были выдвинуты 75 кандидатов, а также предложен партийный список из 100 человек по пропорциональной системе.
47,4 процентов кандидатов составляют женщины, все 175 кандидата имеют высшее образование, из них 8 процентов составляют юристы, 13 процентов экономисты, 6 процентов инженеры, 9 процентов медики, 31,4 процентов педагоги, 32,6 процентов представители других сфер. Вместе с тем, 18 кандидатов имеют ученую степень кандидата наук (PhD) и 15 кандидатов имеют ученую степень доктора наук (DSc).
Делегаты отметили, что кандидаты обладают большим опытом в сфере государственного и общественного управления, отличились своим самоотверженным трудом в различных сферах, а также являются высококвалифицированными специалистами, и лицами, способными к борьбе за основную идею партии – равенство прав и возможностей, и приняли единогласное решение о поддержании кандидатов в депутаты.
На съезде были приняты важные решения по участию Народно-демократической партии Узбекистана в выборах в парламент и местные кенгаши, достижению высоких результатов.