Инсоннинг ўз бошпанаси, уй-жойига эга бўлиши ҳаётининг тинч ва осойишталигида муҳим ўрин тутади. Мамлакатимизда кейинги йилларда жадаллашиб бораётган кенг кўламли тураржойлар қурилиши натижасида юз минглаб оилалар уй-жой билан таъминланди.
Бироқ, бу жараёнда қурувчи компаниялар томонидан сифатсиз бино қурилиши ёхуд қурилиш муддатларининг кечикиши, айрим ҳолларда эса мажбуриятлар умуман бажарилмаслиги ҳолатлари ҳам кузатилмоқда.
Мисол учун, ўтган йили пойтахтимизнинг Яшнобод туманидаги қурилиши режалаштирилган кўп қаватли уйлардан квартира сотиб олиш бўйича шартнома тузган ҳамда бир ярим йилдан кўпроқ вақт ўтганига қарамай қурилиш ишлари ҳали бошланмаганидан шикоят қилган фуқаролар мурожаати ижтимоий тармоқларда кенг тарқаган эди. Кейинчалик бу масала юзасидан ҳукумат комиссияси тузилди. Қурувчи компаниядаги мансабдор шахсларнинг фирибгарлигидан Иззат кўчасида қурилаётган ва қурилиши мўлжалланган бошқа уйлар бўйича жами 2668 нафар фуқарода муаммобанд масалалар юзага келган. 1513 та хонадондан 1409 таси бўйича фуқаролар билан шартномалар тузилган бўлиб, атиги 260 нафар фуқарога кадастр ҳужжатлари расмийлаштириб берилган холос. Қолган 1162 та хонадон муаммоли бўлган.
Бундай мисолларни яна кўплаб келтириш мумкин. Шу боис, Ўзбекистон ХДП Сайловолди дастурида улуш киритиш асосида уй-жой қурилаётганда уй-жой учун қилинган тўлов уй-жой битганидан кейин тўланадиган тизимга ўтиш (escrow) ташаббуси илгари сурилди.
Таклиф этилаётган тизимга мувофиқ, уй-жойни сотиб олувчи ўз пулларини махсус банк ҳисобварағида (escrow ҳисобварағи) сақлайди. Escrow ҳисобварағи улуш киритувчи фуқароларнинг пуллари сақланадиган банк ҳисобварағи бўлиб, харидор уй-жой учун пулни тўғридан-тўғри сотувчига ўтказмайди, балки уй-жой қурувчи компания бошқара олмайдиган ҳисоб рақамига ўтказади. Бу ҳисоб рақамидан фойдаланиш имкони уй-жой қурувчи компанияда мавжуд бўлмайди, демак, токи уй-жой битмагунича компания пулни сарф қила олмайди.
Escrowнинг моҳияти шундаки, қурувчи компания уй-жойни тўлиқ харидорга топширмагунча пулни ололмайди. Шундай қилиб, қурувчи компаниянинг банкротлиги ёки фирибгарлиги туфайли пул йўқотиш хавфи камаяди, алданган улушдорлар муаммоси ҳал қилинади. Шу билан бирга, қурувчи компания қурилиш учун пулни улушдорлардан эмас, балки банкдан олади.
ХДПнинг улуш киритиш асосида уй-жой қурилаётганда уй-жой учун қилинган тўловни уй-жой битганидан кейин тўлаш тизимига ўтиш (escrow) таклифи амалга оширилса фуқароларимиз уй-жой сотиб олишда турли фирибгарлик ва найранглар қурбони бўлмаслиги таъминланади.
Бундан ташқари, қурувчи компанияларнинг ҳам ўз мажбуриятларини вақтида ва сифатли бажариш бўйича масъулияти ошади.

A person’s shelter and home are essential to his peace and tranquility. Due to large-scale residential construction, which has accelerated in recent years in Uzbekistan, hundreds of thousands of families have been provided housing.
However, in this process, there is low-quality construction of buildings or construction delays, and in some cases, non-fulfillment of obligations by construction companies.
For example, last year, news about citizens who signed a contract to buy an apartment in the multi-story buildings planned to be built in Yashnabad district of Tashkent city and complained that the construction work has not started even after more than a year and a half were widely spread on social networks. Later, a government commission was formed on this issue. A total of 2,668 citizens have had problems with the houses being built and planned to be built on Izzat Street due to the fraud of the construction company officials. Contracts were concluded with citizens for 1409 out of 1513 houses, and cadastral documents were issued to only 260 citizens. The remaining 1162 apartments were problematic.
Many more such examples can be given. Therefore, an initiative was put forward to switch to the escrow system, in which the housing payment is made after the housing is completed, based on the contribution of a share in the election program of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
Under the proposed system, the homebuyer would keep his money in a special bank account (escrow account). An escrow account is a bank account where the funds of citizens who make a share are kept. The buyer does not transfer the money for housing directly to the seller, but to an account, the housing company cannot control. This account number will not be available to the housing company, which means that the company will not be able to spend the money until the housing is finished.
The essence of escrow is that the construction company cannot receive the money until the house is handed over to the buyer. Thus, the risk of losing money due to the construction company’s bankruptcy or fraud is reduced, and the problem of deceived shareholders is solved. At the same time, the construction company receives money for the construction from the bank, not from the shareholders.
Suppose the PDPU’s proposal to transfer the payment for housing during construction to the payment system after the housing is finished (escrow) is implemented. In that case, our citizens will not be victims of various frauds and tricks when buying housing.
In addition, the responsibility of construction companies to fulfill their obligations on time and with quality will increase.