Пенсия тизимидаги ислоҳотларни давом эттирамиз
Парламент ва маҳаллий Кенгашларга бўлиб ўтадиган сайловга ҳам оз фурсат қолди. Халқ демократик партияси Сайловолди дастурининг мазмун-моҳиятини тушунтириш учун 18 октябрь куни Андижон вилояти марказидаги Иқтисодиёт ва қурилиш институтида пенсионер ва нуронийлар билан учрашув ўтказилди.
Мулоқотда пенсионер ва нуронийлардан ташқари жамоат фаоллари, фаол ёшлар ва аёллар, ижтимоий соҳа вакиллар ҳамда ОАВ ходимлари иштирок этди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси етакчилари сўзга чиқиб, дастурнинг асосий йўналишлари ва уларда акс этган таклифларнинг долзарблигини йиғилганларга тушунтириб беришди. Жумладан, соғлом қариш бўйича стратегияни илгари суриш орқали барча соҳаларда кекса одамларнинг фаол иштирокини рағбатлантириш, соғлиқ учун зарарли маҳсулот гуруҳларига солиқ юкини ошириш ва шу орқали соғлиқни сақлаш соҳасини қўллаб-қувватлаш интенсивлигини ошириш, болаларни интернет тармоғида хавфсизлигини таъминлаш бўйича миллий стратегияни қабул қилиш, киберхавфсизлик асослари, жумладан, онлайн фирибгарлик, онлайн таҳдидларни аниқлаш ва улардан ҳимоя қилиш бўйича ўқув дастурларини жорий этишга бағишланган ташаббуслар ўрин олгани айтиб ўтилди.
Халқ демократик партияси барча фуқаролар учун пенсия ва ижтимоий нафақалар инсоннинг ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондиришга етарли бўлишига эришишни мақсад қилгани таъкидланди.
Бундан ташқари дастурда пенсияни ёшини ўзгартирмасдан сақлаб қолиш бўйича сиёсатни давом эттириш аниқ белгилаб қўйилгани ҳаммага маъқул келди. Бинобарин дунёнинг энг ривожланган давлатларида ҳам пенсия ёши ўсиб бораётган бир паллада юртимизда олиб борилаётган бу борадаги сиёсат таҳсинга сазовор. Буни чуқур англаб етган Халқ демократик партияси ҳам бу сиёсатдан оғишмай уни давом эттиришни мақсад қилган.
Иштирокчиларнинг аксарияти пенсионер ва нуронийлар бўлгани учун таклифлар йиғилганларга маъқул келганини яшириб ўтиришмади. Бу уларга кўтаринки кайфият улашди.
Бир сўз билан айтганда дастурдан ўрин олган аҳоли ижтимоий ҳимоясига йўналтирилган ташаббуслар, иқтисодиётда давлатнинг фаол ролини сақлаб қолиш, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқ-имкониятини таъминлаш, Коммунал хизматларни тартибга солиш, тиббиёт, таълим соҳасини ислоҳ қилишга қаратилган таклифлар сайловчиларга манзур бўлди.
Учрашув давомида фаоллар йиғилганларни мамлакат ҳаётига дахлдор бўлган йирик сиёсий жараён – сайловда фаол бўлишга, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ва унинг номзодларини қўллаб-қувватлашга чақирди.
Йиғилиш якунида сайловчилар ўзларини қизиқтирган саволлар билан масъулларга мурожаат қилишди ҳамда атрофлича жавоблар олишди.

There is little time left for the elections to the parliament and local councils. On October 18, the People’s Democratic Party hosted a meeting with pensioners and intellectuals at the Institute of Economy and Construction in the center of Andijan region to explain the essence of the election program.
In addition to pensioners and intellectuals, public activists, active young people and women, representatives of the social sphere, and media workers participated in the event.
The leaders of the People’s Democratic Party of Uzbekistan delivered a speech and explained the main directions of the program and the relevance of the proposals reflected in it. In particular, promoting the active participation of older people in all sectors by promoting a strategy for healthy aging, increasing the tax burden on groups of products harmful to health and thereby increasing the intensity of support for the health sector, adopting a national strategy for ensuring the safety of children on the Internet, the basics of cyber security, among others, there are initiatives dedicated to the introduction of training programs on online fraud, detection of online threats and protection against them.
It was noted that the People’s Democratic Party aims to ensure that pensions and social allowances for all citizens are sufficient to satisfy human needs fully.
In addition, the program clearly defines the continuation of the policy of keeping the pension age unchanged. Therefore, when the retirement age increases even in the most developed countries, the policy being implemented in Uzbekistan is commendable. The People’s Democratic Party, which has deeply realized this, aims to continue it without deviating from this policy.
Given that the majority of the participants were pensioners and intellectuals, it was evident that the proposals were well received, leaving them in a positive and hopeful mood.
In a word, the voters liked initiatives aimed at the social protection of the population, preserving the active role of the state in the economy, ensuring the rights and opportunities of persons with disabilities, regulating communal services, and proposing reforms in healthcare and education.
At the meeting, the activists urged the audience to play an active role in the significant political process that will shape the country’s future – the election. They called for support for the People’s Democratic Party of Uzbekistan and its candidates, emphasizing the voters’ power to influence the outcome.
Following the meeting, the voters addressed their questions to the officials and received detailed answers.