Кучли ижтимоий сиёсат Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг бош ғояси ҳисобланади. Жамиятда ижтимоий тенгсизликнинг олдини олиш, ҳар бир инсоннинг муносиб шароитда, ҳар бир кунидан мамнун бўлиб яшашини таъминлаш билан боғлиқ дастурий мақсадлар мана шу ғоя атрофида мужассамлашган.
Халқ демократик партияси етакчилари 2024 йил 18 октябрь куни Наманган шаҳри Уч фаввора ҳиёбонида сайловчилар билан оммавий тадбирда юзма-юз учрашди.
Байрамона руҳда турли соҳа вакиллари, жамоатчилик фаоллари, кексалар ва ёшлар иштирокида ўтган тадбирда Халқ демократик партиясининг сиёсий куч сифатида давлат ва жамият ҳаётида тутган ўрни, таъсири ҳақида сўз юритилди. ХДПнинг барча фуқаролар учун бирдек манфаатли мақсад ва ғояларини қамраб олган янги Сайловолди дастури кенг таништирилди.
Хусусан, партия аҳолини арзон уй-жой ва сифатли коммунал хизматлари билан таъминлаш, қурилиш соҳасида самарали назоратни кучайтириш, фуқароларнинг Конституция билан кафолатланган ҳар кимнинг уй-жойли бўлиш ҳуқуқини таъминлаш учун арзон уй-жойлар қурилишини кенгайтиришга қатъий ҳаракат қилмоқда. Янги Сайловолди дастурида “Ижтимоий турар жойлар тўғрисида”ги Қонунни қабул қилиш ташаббуси илгари сурилаётган бўлиб, унда аҳолининг ижтимоий ёрдамга муҳтож қатламлари, жумладан уй-жойсиз, яшаш шароити ўта оғир, ногиронлиги бўлган ёки оила аъзолари орасида ногиронлиги мавжуд аёллар, оилавий болалар уйлари битирувчилари учун ижтимоий турар жойлар қуришни белгилаш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, қурилиш соҳасида жамоатчилик ҳамда Давлат назоратини кучайтириш, қурилишларда яшил зона, мактаб, боғча, поликлиника, автотураргоҳ кабиларни инобатга олиш бўйича талабларни қонун даражасида қатъий белгилашга эришмоқчи. Бу бетартиб қурилишлар олдини олиши баробарида, қурилиш жараёнларини аҳолига ва атроф-муҳитга зарарсиз тартибда ташкил этишга хисса қўшади.
Дастурда одамларнинг кундалик кайфиятига таъсир қилувчи омилларга ҳам жиддий эътибор қаратилган бўлиб, сифатли коммунал хизмат кўрсатиш даражасини оширишга урғу берилган. Шу мақсадда “Коммунал хизматлар нархлари ва тарифларни тартибга солиш тўғрисида”ги Қонунни қабул қилиш режалаштирилган. Мақсад нархлар ва тарифларнинг очиқ, шаффоф бўлиши, уларнинг нархлари қанчалик асослантирувчи ҳарактерга эга эканига эришишдир. Қонунда коммунал хизматларининг нархлари ёки таърифларини тартибга солиш шартлари белгиланади.
Бундан ташқари, Халқ демократик партияси доим ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқ-манфаатларини ҳимоя қилиб келган. Бу йилги дастурда ҳам ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқ-манфаатларига алоҳида эътибор қаратилиши баробарида парламент ва маҳаллий Кенгашларга сайловларда ҳамда давлат фуқаролик хизматида “ногиронлиги бўлган шахслар учун квота” жорий этиш таклиф қилинмоқда.
Янги сайловда Халқ демократик партияси пешқадамлардан бўлишни, парламентда ва маҳаллий Кенгашлардаги депутатлик ўринларинларидан салмоқли қисмини эгаллашни мақсад қилган. Бунинг учун партиянинг тажрибаси ҳам, куч ва салоҳияти ҳам етарли экани наманганлик сайловчилар билан юзма-юз мулоқотда яна бир бор эътироф этилди.
Сайловчилар, айниқса, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлами манфаатларига хизмат қиладиган ташаббуслар маъқул келганини, бепул маслаҳат берадиган “юридик клиника”лар тармоғини ривожлантириш кам даромадли фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини ҳимоя қилишда адвокатура ва юридик хизматларнинг ижтимоий мақбуллигини таъминлашда ҳуқуқий ёрдам бўлиши ҳақидаги фикрларни маъқуллашди.
Шунинг билан бирга, йўлларда режалаштирилаётган таъмирлаш ишлари ва уларнинг давомийлиги ҳақидаги эълонни камида ўн кун олдин Интернет тармоғида эълон жойлаштириш, йўл-транспорт соҳасида қонунийликни таъминлаш мақсадида ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум этиш муддатини қисқартириш имкониятидан фақатгина бир маротаба фойдаланиш тартибини жорий этишга қаратилган таклифларга ҳам ижобий муносабатлар билдирилди.
Мулоқотда партия электорати вакиллари ҳам сўзга чиқиб, дастурдан ўрин олган таклифлар халқчил, ҳаётий эканини алоҳида эътироф этишди.
Юртимиз водийсининг бошқа вилоятларидан ҳам фаоллар, хайрихоҳларни жалб қилган оммавий тадбир давомида куй-қўшиқлар, рақс, хурсандчилик кайфияти ҳукм сурди. Қатнашчиларнинг сиёсий билимларини ошириш мақсадида қисқа савол-жавоблар викторинаси ўтказилди. Энг топқир иштирокчиларга тарғиботга қаратилган эсдалик совғалари берилди.
Тадбир якунида сайловларнинг аҳамияти ҳақида, юрт келажаги ва ўз тақдирига бефарқ бўлмаслик хусусида сўз юритилиб, Халқ демократик партиясига, унинг номзодларига овоз беришга чақириқлар янгради.

Сильная социальная политика является основной идеей Народно-демократической партии Узбекистана. Программные цели по предупреждению социального неравенства в обществе, обеспечению того, чтобы каждый человек жил в достойных условиях, был благодарен каждому дню, сконцентрированы вокруг этой идеи.
Лидеры Народно-демократической партии во время публичного мероприятия, состоявшегося 18 октября 2024 года на проспекте Уч Фаввора в городе Намангане, встретились лицом к лицу со своими избирателями.
На мероприятии, которое прошло в праздничном духе с участием представителей различных сфер, активистов общественности, пожилых и молодых людей, обсуждались роль и влияние Народно-демократической партии как политической силы, на жизнь государства и общества. Была широко представлена новая Предвыборная программа Народно-демократической партии, охватывающая цели и идеи, представляющие равный интерес для всех граждан.
В частности, партия решительно выступает за расширение строительства доступного жилья в целях обеспечения населения доступным жильем и качественными коммунальными услугами, усиления эффективного контроля в строительной сфере, обеспечения права граждан на жилье, гарантированное Конституцией. В Новой Предвыборной программе выдвигается инициатива по принятию Закона «О социальном жилье», в котором предусматривается строительство социального жилья для нуждающихся в социальной помощи слоев населения, в том числе для женщин без жилья, с тяжелыми условиями проживания, с инвалидностью или с членами семей с инвалидностью, выпускников семейных детских домов.
Также планируется усилить общественный и государственный контроль в сфере строительства, строго определить на законодательном уровне требования по учету при строительстве жилья зеленых зон, школ, детских садов, поликлиник, парковок и т.д. Это поможет предотвратить незапланированное строительство и организовать строительные процессы без нанесения вреда населению и окружающей среде.
В Программе также акцентируется внимание на факторах, влияющих на повседневное настроение людей, и уделяется особое внимание повышению качества коммунальных услуг. В этой связи планируется принять Закон «О регулировании цен и тарифов на коммунальные услуги». Наша цель состоит в том, чтобы сделать цены и тарифы открытыми, прозрачными и добиться их обоснованности. В законе будут определены условия регулирования цен или тарифов коммунальных услуг.
Помимо того, Народно-демократическая партия всегда защищала права и интересы лиц с инвалидностью. В программе этого года также уделяется внимание правам и интересам лиц с инвалидностью, и предлагается ввести «квоту для лиц с инвалидностью» на выборах в парламент и местные Кенгаши, а также в государственной гражданской службе.
На новых выборах Народно-демократическая партия планирует стать одним из лидеров, занять значительную часть депутатских мест в парламенте и местных Кенгашах. Во время встречи с наманганскими избирателями, еще раз было подчеркнуто, что для этого у партии достаточно опыта, сил и потенциала.
Избиратели одобрили инициативы, служащие интересам нуждающихся в социальной защите слоев населения, идею о том, что развитие сети «юридических клиник», предоставляющих бесплатные консультации, станет юридической помощью в защите нарушенных прав малообеспеченных граждан, и для обеспечения социальной приемлемости услуг адовакатуры и юридических услуг.
Вместе с тем, были высказаны положительные отзывы и о предложениях, направленных на введение порядка по размещению в Интернете не менее чем за десять дней объявления о планируемых ремонтных работах на дорогах и их продолжительности, а также о единоразовом использовании возможности сокращения срока лишения права управления транспортным средством в целях обеспечения законности в дорожно-транспортной сфере.
На встрече также выступили представители электората партии, которые подчекркнули, что предложения, включенные в программу, имеют гуманный и жизненно важный характер.
Во время мероприятия, собравшего активистов и сторонников партии из других областей долины нашей страны, звучали песни, исполнялись танцы, царило радостное настроение. В целях улучшения политических знаний участников была проведена короткая викторина с вопросами и ответами. Самым находчивым участникам были вручены сувениры.
В завершение мероприятия говорили о важном значении выборов, о будущем страны и неравнодушии к своей судьбе, прозвучали призывы голосовать за Народно-демократическую партию и ее кандидатов.