Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесидаги ЎзХДП фракцияси аъзолари, партиямиз Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши фаоллари Оролбўйи халқаро инновация марказида бўлиб, инновацион марказ фаолияти ҳамда камбағалликни қисқартиришда замонавий технологиялар ва илм-фан ютуқларидан фойдаланиш бўйича тақдимот билан танишишди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутати, ЎзХДП фракцияси аъзоси, Марказ директори Бахитжан Хабибуллаев «Оролбўйи минтақасида камбағалликни қисқартиришда аҳолини моддий ва маънавий қўллаб-қувватлашнинг инновацион ечимлари» мавзусида маъруза қилди.
Таъкидланганидек, шўрланган ер ва сув танқидчилиги шароитига мослашган, қурғоқчиликка чидамли экин турлари синовдан ўтказилиб, томорқалардан самарали фойдаланиш ва уй шароитида кам харажат эвазига юқори даромад олиш имконини берувчи замонавий агротехник ечимлар татбиқ этилмоқда.
Инновацион марказ томонидан эҳтиёжманд ва кам даромадли хонадонларга сертификатланган уруғликлар бепул тарқатилмоқда. Бу чора-тадбирлар томорқа майдонларидан оқилона фойдаланиш ва оилаларнинг молиявий барқарорлигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Тақдимотда Б.Хабибуллаев 7 та устувор таклифни илгари сурди:
- Ҳар бир маҳаллада инновацион намунали томорқалар ташкил этиш;
- Иқлимга мос агротехнологияларни оммавий жорий қилиш;
- Генбанк ва биотехнологиялар асосида янги навларни кенгайтириш;
- Хотин-қизлар ва ёшлар учун «яшил» тадбиркорликни ривожлантириш;
- Рақамли агромаслаҳат хизматларини йўлга қўйиш;
- Халқаро инвестициялар ва грантларни кенг жалб қилиш;
- Илм-фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини янада кучайтириш.
Муҳокамаларда камбағалликни қисқартириш доирасида инновацион агротехнологияларнинг жорий этилиши ва уларнинг самарадорлиги устидан тизимли депутатлик назоратини йўлга қўйиш ва мавжуд муаммоларни ўрганиб, тегишли масъул ташкилотларга депутатлик сўровларини киритиб бориш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Обсуждены инновационные решения по сокращению бедности и повышению доходов населения в Приаралье
Члены фракции НДП Узбекистана в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, активисты Совета НДП Узбекистана Республики Каракалпакстан посетили Международный инновационный центр Приаралья, где ознакомились с деятельностью центра, а также с презентацией об использовании современных технологий и достижений науки в целях сокращения бедности.
На мероприятии депутат Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, член фракции НДП Узбекистана, директор Центра Бахитжан Хабибуллаев выступил с докладом на тему «Инновационные решения по материальной и духовной поддержке населения в целях сокращения бедности в Приаралье».
Как было отмечено, апробируются виды сельскохозяйственных культур, устойчивые к засухе и адаптированные к условиям засоления почв и дефицита воды, внедряются современные агротехнологические решения, позволяющие эффективно использовать приусадебные участки и получать высокий доход в условиях личного подсобного хозяйства при небольших затратах.
Инновационным центром нуждающимся и малообеспеченным домохозяйствам бесплатно предоставляются сертифицированные семена. Эти меры способствуют рациональному использованию приусадебных участков и обеспечению финансовой устойчивости семей.
В ходе презентации Б. Хабибуллаев выдвинул 7 приоритетных предложений:
– создать в каждой махалле инновационные образцовые приусадебные участки;
– массово внедрять климатически адаптированные агротехнологии;
– расширять внедрение новых сортов на основе генетических банков и биотехнологий;
– развивать «зелёное» предпринимательство для женщин и молодёжи;
– наладить цифровые агроконсультационные услуги;
– широко привлекать международные инвестиции и гранты;
– ещё больше усилить интеграцию науки, образования и производства.
В ходе обсуждений было принято решение наладить системный депутатский контроль за внедрением инновационных агротехнологий в рамках мероприятий по сокращению бедности и оценкой их эффективности, изучать существующие проблемы и направлять депутатские запросы в соответствующие ответственные организации.