Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг биринчи мажлисидаги нутқида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев парламент назоратини кучайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратган эди. Дарҳақиқат, ислоҳотларнинг бугунги босқичида, шиддат билан ривожланаётган замонда парламент таъсирчанлиги ошиши ижро ҳокимияти фаолияти самарали йўлга қўйилишида муҳим аҳамият касб этади.
Кейинги йилларда парламент назоратининг янги шакл ва механизмлари яратилди. Жумладан, Қонунчилик палатасида ҳукумат аъзоларининг депутатлар саволларига жавобларини эшитиш тартиби “Ҳукумат соати” институти жорий этилди. Жамоатчилик орасида мунозарага сабаб бўлаётган долзарб муаммолар юзасидан масъул раҳбарларнинг парламентга тушунтириш бериш тартиби жорий қилинди.
Бундан ташқари, 2019 йилдан бошлаб Вазирлар Маҳкамаси аъзолигига номзодларни қуйи палата мажлисида кўриб чиқиш амалиёти йўлга қўйилди. Қонунчилик палатаси қўмиталари ва сиёсий партиялар фракцияларининг назорат-таҳлил ишлари самарадорлиги сезиларли равишда ошди.
Лекин, шу билан бирга, парламент назорати самарадорлигини янада ошириш билан боғлиқ айрим муаммолар ва етарли даражада фойдаланилмаган имкониятлар ҳам мавжуд.
Таҳлиллар парламент назоратининг муҳим шаклларидан бири - депутатлик сўровини тайёрлаш, юбориш ва, энг муҳими, унинг натижасини кўриб чиқишда бир қатор муаммолар юзага келаётганини кўрсатмоқда.
Фикримча, депутатлик сўрови институти ҳозирги пайтда самарасиз ишлаётганининг асосий сабаби қонунчиликдаги бўшлиқ билан боғлиқ. Депутатлик сўровини ишлатиш амалиёти нотўғри йўлга қўйилган.
Алоҳида таъкидлаш лозимки, депутатлик сўровини самарасиз бўлиб қолаётгани депутатларнинг салоҳиятига тақаладиган масала эмас. Депутат – халқни вакили. Ҳамма депутат ҳам ҳуқуқшунос эмас: бири фермер, бири қурувчи, бири тадбиркор, бошқалари яна турли соҳа вакиллари. Яъни, ҳамма депутат ҳам тегишли қонун ҳужжатини тайёрлаш кўникмасига эга бўлмаслиги мумкин ва табиий ҳол.
Депутатни асосий вазифаси долзарб муаммони кўтариб чиқиш, яъни ғояни бериш, деб ўйлайман. Қолган масалалар, яъни депутат кўтарган муаммони тегишли шаклга келтириш, юридик нуқтаи назардан кўриб чиқиб, маромига етказишда тизимли ёндашув бўлиши керак.
Қонунчиликка эътибор қаратадиган бўлсак, депутатлик сўрови парламент назорати шакли сифатида белгиланган. Демак, депутатлик сўровини тайёрланиши, юборилиши ва натижаси муҳокама қилиниши жараёнига парламентдан чиқадиган ҳужжат сифатида ёндашиш керак.
Қонунчилигимизда парламент сўрови билан боғлиқ жараёнлар батафсил белгиланган. Маълумки, Қонунчилик палатаси давлат органларининг, хўжалик бошқаруви органларининг мансабдор шахсларига қонунларнинг, турли соҳалардаги давлат дастурларининг ижроси масалалари ҳамда уларнинг ваколатларига кирадиган бошқа муҳим масалалар юзасидан асослантирилган тушунтириш бериш ёки нуқтаи назарини баён этиш талаби билан парламент сўрови юборишга ҳақли.
Парламент сўровини юбориш ҳақидаги таклиф палата қўмиталари, фракциялар, шунингдек Қонунчилик палатаси депутатлари умумий сонининг камида бешдан бир қисми томонидан Қонунчилик палатаси кўриб чиқиши учун киритилади. Қонунчилик палатасининг парламент сўрови тўғрисидаги қарори лойиҳаси сўров ташаббускорлари томонидан Қонунчилик палатасининг Спикерига масалани Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси кун тартибига киритиш учун юборилади.
Қонунчилик палатасининг қарори лойиҳасига парламент сўрови лойиҳаси, шунингдек бошқа зарур материаллар илова қилинади. Парламент сўрови лойиҳасида сўровга жавоб беришнинг шакли (оғзаки ёки ёзма) ҳақидаги таклифлар бўлиши керак.
Қонунчилик палатаси парламент сўровини юбориш тўғрисида депутатлар умумий сонининг кўпчилик овози билан қарор қабул қилади. Давлат органларининг, хўжалик бошқаруви органларининг мансабдор шахслари парламент сўровига оғзаки жавобни Қонунчилик палатасининг мажлисида палата белгилаган муддатда беради.
Таклифим – Депутатлик сўровига ҳам худди Парламент сўровига белгиланган батафсил тартибни жорий қилиш, қонунчиликда унинг аниқ механизмини очиб бериш керак.
Бунда Депутатлик сўровини Парламент сўровидан фарқи, авваламбор, унинг ташаббускорида бўлади. Яъни, Парламент сўровини ташаббускори қўмиталар, фракциялар бўлса, Депутатлик сўровини ташаббускори депутат бўлади.
Шунингдек, Парламент сўровидан фарқли равишда Депутатлик сўрови, қоида тариқасида, тегишли сайлов округи сайловчиларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш билан боғлиқ бўлади.
Қолган механизм бир хил бўлиши керак. Бундай ёндашув нима беради?
Биринчидан, Депутатлик сўровини сифати ошади. Чунки, Депутатлик сўровини сифатли тайёрлаш учун масъулият фақат депутатнинг бўйнида бўлмайди. Депутат муаммони кўтаради, уни шаклан тўғирлаш, чуқур асослаш Қонунчилик палатасининг тегишли бўлим ва қўмиталари иштирокида амалга оширилади.
Иккинчидан, Депутатлик сўровини салмоғи оғирроқ бўлади. Депутатнинг сўрови лойиҳаси Қонунчилик палатаси мажлисида муҳокама қилиниб, Депутатлик сўрови сифатида тан олиниб, тегишли хўжалик бошқаруви органларига юборилади. Парламент қарори билан тасдиқланиб борган Депутатлик сўровига нисбаттан мансабдор шахсларни масъулияти кучлироқ бўлади.
Учинчидан, Депутатлик сўровини натижадорлиги ошади. Хўжалик бошқаруви органларининг мансабдор шахслари депутатга эмас, парламентга ахборот тақдим этади, парламент олдида жавобгар бўлади. Ушбу ҳолат, табийки, мансабдор шахсларни жавобгарлиги кучаяди ва пировард натижада Депутатлик сўрови самарадор бўлади.
Албатта, бундай тартибга ўтиш Депутатлик сўрови сони камайишига, ялпи мажлисда кўриладиган масалалар кўпайишига олиб келиши мумкин, лекин сўровнинг сифати, таъсирчанлиги, халқимизга фойдаси сўзсиз ошади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем докладе на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса уделил особое внимание вопросу усиления парламентского надзора. Действительно, на нынешнем этапе реформ в условиях стремительного глобального развития повышение действенности парламента имеет важное значение в налаживании эффективной деятельности исполнительной власти.
За последние годы в нашей стране созданы новая форма и механизмы парламентского надзора. В частности, в Законодательной палате внедрен порядок заслушивания ответов членов правительства на вопросы депутатов - институт «Правительственный час», а также порядок предоставления разъяснений парламенту ответственными руководителями по актуальным проблемам, которые вызывают споры и дискуссии среди общественности.
Кроме того, с 2019 года налажена практика рассмотрения кандидатов в члены Кабинета Министров на заседании нижней палаты. Заметно повысилась эффективность контрольно-аналитической работы комитетов Законодательной палаты и фракций политических партий.
Однако, также имеются определенные проблемы в деле дальнейшего повышения эффективности парламентского надзора, а также незадействованные возможности в данном направлении.
Как показали анализы возникает ряд проблем в подготовке, направлении и рассмотрении результатов депутатского запроса - одного из важных форм парламентского надзора.
Считаю, что одной из главных причин того, почему сегодня так неэффективно работает институт депутатского запроса заключается в наличии пробелов в законодательстве в данном вопросе. Неправильно налажена практика использования депутатского запроса как такового.
Следует особо отметить, что эффективность депутатского запроса определяется не только потенциалом самих депутатов. Депутат – представитель народа. Не каждый депутат является правоведом: один фермер, другой строитель, третий – предприниматель. То есть, вполне естественно, что не все депутаты владеют навыками подготовки соответствующих законодательных актов.
Главная задача депутата – поднимать актуальные проблемы, подавать идеи. А другие вопросы, такие как доведение поднятой депутатом проблемы до необходимой формы, ее рассмотрение с юридической точки зрения требуют системного подхода.
Исходя из законодательства депутатский запрос определен как форма парламентского надзора. Следовательно, к процессу подготовки, направления и обсуждения результатов депутатского запроса следует подходить как к документу, исходящему от парламента.
В законодательстве нашей страны подробно определены процессы, связанные с парламентским запросом. Как известно, Законодательная палата Олий Мажлиса Республики Узбекистан вправе направить парламентский запрос должностным лицам органов государственной власти и управления с требованием дать обоснованное разъяснение или изложить свою позицию по вопросам, входящим в их ведение.
Предложение о направлении парламентского запроса вносится на рассмотрение Законодательной палаты комитетами, фракциями, а также депутатами Законодательной палаты в количестве не менее одной пятой от их общего числа. Проект постановления Законодательной палаты о парламентском запросе направляется Спикеру Законодательной палаты инициаторами запроса для его внесения в повестку дня очередного заседания Законодательной палаты.
К проекту постановления Законодательной палаты должны прилагаться проект парламентского запроса, а также другие необходимые материалы. В проекте парламентского запроса должны быть изложены предложения о форме ответа (устный или письменный) на парламентский запрос.
Законодательная палата принимает решение о направлении парламентского запроса большинством голосов от общего числа депутатов. Должностные лица государственных органов и органов хозяйственного управления предоставляют устный ответ на парламентский запрос на заседании Законодательной палаты в течении установленного срока.
Мое предложение заключается в том, чтобы внедрить такой же конкретный порядок и в отношении Депутатского запроса, в законодательство необходимо внести конкретный механизм данного процесса.
При этом депутатский запрос будет отличаться от Парламентского, прежде всего его инициатором. То есть, инициаторами Парламентского запроса являются комитеты и фракции, а депутатского – сами депутаты.
Кроме того, в отличии от Парламентского запроса Депутатский запрос, как правило, будет связан с обеспечением прав и законных интересов избирателей соответствующего избирательного округа.
В остальном же механизм должен быть идентичным. В чем же преимущество такого подхода спросите вы?
Во-первых, повысится качество Депутатского запроса. Качественная подготовка Депутатского запроса будет возложена не только на депутата. Депутат будет поднимать проблему, а ее формирование, глубокое обоснование будет осуществляться с участием соответствующих отделов и комитетов Законодательной палаты.
Во-вторых, Депутатский запрос станет более весомым. Проект депутатского запроса будет обсуждаться на заседании Законодательной палаты, утвержден в качестве Депутатского запроса и направлен в соответствующий орган хозяйственного управления. Следовательно, повысится ответственность должностных лиц в отношении Депутатского запроса, утвержденного решением самого Парламента.
В-третьих, повысится результативность Депутатского запроса. Должностные лица органов хозяйственного управления будут предоставлять информацию не депутатам, а парламенту, то есть они будут ответственны перед парламентом. Это будет служить усилению ответственности должностных лиц, и как результат повышению действенности Депутатского запроса.
Бесспорно, переход к такому порядку может стать причиной сокращения числа Депутатских запросов, увеличения числа вопросов, рассматриваемых на пленарных заседаниях, однако наряду с этим повысится их качество и действенность, депутатские запросы будут служить интересам народа.