Ногиронлиги бўлган шахслар ва пенсия ёшидаги инсонларнинг муаммоларига ҳам ечим топилади
Халқ билан очиқ мулоқот натижалари асосида қабул қилинган “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури жамиятнинг турли қатламлари муаммоларини ҳал этишга қаратилгани билан алоҳида аҳамиятга эга.
Бу йилги Давлат дастурида ҳам нафақат ёшларнинг, балки ногиронлиги бўлган шахслар ва пенсия ёшидаги инсонларнинг муаммоларига ҳам ечим ўз аксини топган. Хусусан, ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш бўйича жорий йил 1 июнгача протез-ортопедия буюмлари ва реаблитация техник воситалари билан таъминлаш сертификат бериш тизимига ўтказилишини қайд этиш мумкин. Энди ногиронлиги бўлган фуқароларга давлат берган пул эвазига исталган ишлаб чиқарувчидан протез-ортопедия ва реаблитация техник воситалари сотиб олиш имконияти берилади.
Шунингдек, ногиронлиги аниқ кўриниб турган шахсларнинг ортиқча сарсонгарчилик ва оворагарчиликлардан халос этиш мақсадида уларни текширувдан ўтказмасдан туриб, ногиронлик муддатсиз даврга белгиланади.
Давлат дастурида пенсия ва нафақалар тайинлашни осонлаштириш мақсадида 2021 йил 1 июндан:
2005 йилдан олдинги давр учун иш стажи меҳнат дафтарчасидаги ёзувлар асосида тасдиқловчи ҳужжатлар талаб этилмасдан ҳисобланади.
Шу билан бирга, уч йил ва ундан олдин тайинланган, қайта ҳисобланган пенсия ва нафақаларни текшириш ҳамда улар бўйича аниқланган ортиқча тўловни ундириш тартиби бекор қилинади.
Ўз турмуш ўртоғининг келажакда кафолатланган пенсия олиш ҳуқуқини таъминлаб беришни назарда тутувчи, оилада ишловчилар ишламайдиган турмуш ўртоқлари учун ўз даромадидан ҳар ойда ижтимоий солиқ тўлаб боришлари орқали таъминланади.
Пенсия ва нафақалар хоҳишга кўра доимий ёки вақтинча яшаш жойи бўйича тўланади. Пенсия ва нафақаларни нақд пулсиз шаклда олиш учун аризалар банкда ёки электрон шаклда расмийлаштирилади. Дастурда яна бошқа қулайлик ва янгиликлар ҳам яратилиши кўзда тутилган.
Ўйлаймизки, Давлат дастуридан ўрин олган бу каби ўзгаришлар фуқароларнинг кундалик ҳаётидаги кўплаб муаммолар ечимига хизмат қилади. Бу ҳам дастур аҳоли томонидан келиб тушган таклифлар асосида шакллантирилганининг яна бир тасдиғидир.

Государственная программа по реализации Стратегии действий в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», принятая на основе открытого диалога с народом, имеет особое значение тем, что она направлена на решение насущных проблем различных слоев населения.
В Государственной программе этого года также нашли отражение конкретные решения проблем не только молодежи, но и лиц с ограниченными возможностями, а также граждан пенсионного возраста. В частности, до 1 июня этого года практика обеспечения нуждающегося населения протезно-ортопедическими изделиями и реабилитационно-техническими средствами будет переведена на систему выдачи сертификата с созданием возможности гражданам приобретать протезно-ортопедические изделия и реабилитационно-технические средства по своему выбору у любого производителя за счет средств, выдаваемых государством.
Кроме того, чтобы избавить от лишней волокиты инвалидов с явными признаками инвалидности назначение инвалидности будет осуществляться на бессрочный период признанному лицом с инвалидностью гражданину с анатомическими дефектами, имеющими явные признаки инвалидности, без проведения дополнительного освидетельствования.
В целях создания наиболее благоприятных условий для граждан при назначении пенсий и пособий установлен порядок, в соответствии с которым с 1 июня 2021 года:
при назначении пенсии трудовой стаж за период до 2005 года рассчитывается на основе имеющихся в трудовой книжке записей о трудовом стаже лица без истребования подтверждающих документов.
При этом упраздняется порядок проверки пересчитываемых пенсий и пособий, назначенных за три года и ранее, и взимания установленной по ним переплаты.
Работающим гражданам предоставляется право осуществлять на добровольной основе ежемесячную уплату из собственных доходов социального налога для получения в будущем пенсионного обеспечения их неработающими супругами.
Пенсии и пособия назначаются и выплачиваются по желанию гражданина по месту постоянной регистрации или месту временного пребывания. Заявления на получение пенсий и пособий в безналичной форме оформляются гражданами в процессе открытия банковских пластиковых карт в филиалах коммерческих банков или в электронной форме. Программой также предусмотрен ряд других удобств и нововведений.
Мы уверены, что такие изменения, внесенные в Госпрограмму, послужат решению многих насущных проблем граждан. Это еще одно подтверждение того, что программа разработана на основе предложений населения.