Ўзбекистон ХДП Тошкент вилоят кенгаши ва вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси ҳамкорликда “Ижтимоий ҳимоя ва фаровонлик учун курашимиз” шиори остида янгича усулда тарғибот тадбири ўтказди. Унда тумандаги юзаб аҳоли вакиллари қатнашди.
Бу галги тадбирнинг аввалгиларидан аҳамиятли жиҳати шундаки, унда аҳолини соғломлаштириш масаласи уствор мақсад қилиб олинди. Дастлаб 12 умумтаълим мактаби спорт майдончасида 100 дан ортиқ аҳоли учун эрталабки бадантарбия машқлари бўлиб ўтди. Машқ аввалида вилоят партия кенгаши раиси Сайёра Файзиева саломатлик инсон ҳаётида энг муҳим масала экани ва бу Халқ демократик партиясининг устувор вазифаларидан этиб белгиланганини таъкидлади.
Шундан сўнг эрталабки соғломлаштириш машқлари бошланди. Унда юзлаб хотин-қизлар иштирок этди.
Тадбир доирасидаги марафонда 5 км.га фаол юриш амалга оширилди. Шунингдек, “Саломатлик майдончаси ва “Соғлом овқатланиш ярмаркаси” ташкил қилинди. Ноинфекцион касалликлар профилактикаси, соғлом овқатланиш ва жисмоний фаолликни аҳамияти ҳақида маълумотлар берилди.
Навбатдаги манзил Бўстонлиқ туманидаги 11-сон Қишлоқ оилавий поликлиникаси бўлди. У ерда чуқурлаштирилган тиббий кўрик акцияси ўтказилди. Хусусан, тиббиётнинг 11 та тор йўналишида малакали шифокорлар жалб қилинди. Кўчма рентген аппаратлари, офтольмология, узи асбоб-ускуналари ёрдамида фуқароларга ташхис қўйилди. Жами 600 нафарга яқин фуқаро кўрикдан ўтказилиб, 50 га яқинига даволаниш учун ҳудудий ва марказий шифохоналарга йўлланмалар берилди.
Шу билан бирга, тумандаги хотин-қизларнинг репродуктив саломатлигини сақлаш билан боғлиқ, турли юқумли касалликларнинг профилактикаси ҳамда уларни даволаш хусусида зарур маълумотлар ҳам берилди.
Акция давомида катталар ва болалар томонидан велосайр, спорт чиқишлари ўтказилди. Акция оммавий сайлга айланиб кетди.

В пропагандистском мероприятии нового формата, организованном Ташкентским областным советом НДПУз совместно с областным управлением здравоохранения под девизом «Мы боремся за социальную защиту и благополучие», приняли участие представители партии, сотни жителей района.
Приоритетной задачей данного мероприятия, в отличие от предыдущих, стал вопрос оздоровления населения. Мероприятие началось с массовой утренней зарядки, прошедшей на спортивной площадке общеобразовательной школы №12. Перед ее началом председатель областного совета партии Сайёра Файзиева отметила, что здоровье является самым главным вопросом в жизни человека, именно поэтому он определен в качестве одного из приоритетных задач НДПУз.
Затем началась утренняя оздоровительная зарядка, в котором приняли участие сотни женщин и девушек, дети.
В рамках мероприятия также был организован марафон по спортивной ходьбе на 5 километров, а также «Площадка здоровья» и «Ярмарка здорового питания». Дана подробная информация о способах профилактики неинфекционных заболеваний, роли и значении здорового питания и физической активности.
В сельской семейной поликлиники №11 Бустанлыкского района было организовано бесплатное медицинское обследование. 11 квалифицированных врачей узкого профиля с помощью передвижного рентгена, современной аппаратуры УЗИ тщательно проверили граждан. В медицинском осмотре приняли участие около 600 человек, около 50 из них даны направления на лечение в территориальные и областные больницы.
Кроме того, женщины получили необходимую информацию о том, как сохранить репродуктивное здоровье, о профилактике и лечении различных инфекционных заболеваний.
В рамках акции также прошли показательные спортивные выступления, велопрогулки. Мероприятие превратилось в массовое народное гуляние.