2023 йилнинг 31 июль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Видеоконференция шаклида ташкил этилган йиғилишда қатор қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Улардан бири "Хусусийлаштириш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни лойиҳаси бўлиб, ушбу ҳужжат давлат мулкини хусусийлаштириш соҳасидаги муносабатларни тартибга солиши билан муҳим ўрин тутади.
Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 27 октябрда қабул қилинган "Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида"ги Фармони доирасида ишлаб чиқилган айни қонун лойиҳаси давлат мулки объектларини хусусийлаштириш жараёнлари очиқлик ва ошкоралик, қонунийлик принциплари асосида амалга ошишини таъминлаш, харидорларнинг оммавий савдоларда иштирок этишлари учун тенг шароитлар яратиш, шу асосда давлат мулкини хусусийлаштириш натижаларига инвесторлар ишончини мустаҳкамлаш, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтириш мақсадларига йўналтирилган.
Албатта, ҳозирда амалдаги "Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни мавжуд бўлгани ҳолда юқоридаги қонун лойиҳасига қандай зарурат бор эди, деган савол туғилиши мумкин. Амалиёт шуни кўрсатмоқдаки, айнан давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қисқартириш ва хусусий мулк устуворлигини кафолатлаш йўлида белгиланган ислоҳотларни рўёбга чиқариш учун илғор халқаро тажрибаларни чуқур ўрганган ҳолда бугунги давр талабларидан келиб чиқиб хусусийлаштириш жараёнларини тўлиқ қамраб оладиган ягона қонун ҳужжатини ишлаб чиқиш ва ҳаётга татбиқ қилишга эҳтиёж яққол сезилмоқда. Қолаверса, бу соҳадаги жараёнларни тартибга солиш билан боғлиқ қонуности ҳужжатларининг кўплиги, улар ўртасида зиддиятларнинг кузатилиши салоҳиятли хорижий инвесторларни жалб этишда қийинчиликларни юзага келтираётгани сир эмас. Шу нуқтаи назардан 10 та боб ва 46 моддадан иборат "Хусусийлаштириш тўғрисида"ги қонун лойиҳаси алоҳида диққатга моликдир.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари қонун лойиҳаси юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб, унинг қабул қилиниши мамлакатимиз ички ресурсларидан ва рақобатбардош устунликларидан тўлиқ фойдаланиш асосида иқтисодиётнинг диверсификациясини чуқурлаштиришга, инвестиция жозибадорлигини оширишга ижобий таъсир кўрсатишини қайд этдилар.
Шундан сўнг йиғилиш кун тартибига кўра, "Педагог мақоми тўғрисида"ги қонун лойиҳаси муҳокамасига киришилди.
Таъкидланганидек, иккинчи ўқишда кўриб чиқилган бу қонун нафақат ҳуқуқий, балки сиёсий ва ижтимоий аҳамиятга ҳам эгадир.
Дастлаб мазкур қонун лойиҳаси номи "Педагог ходим мақоми тўғрисида" деб келтирилган эди. Аслида педагог – бу алоҳида касб эгаси. Агарда "ходим" сўзи қўшилса, бу тушунчанинг маъноси торайиши мумкин. Шу сабабли қонун лойиҳаси номидан иккинчи ўқишда "ходим" сўзи чиқариб ташланди ҳамда педагог тушунчаси 3-моддада батафсил тавсифланди.
Асосий мақсад – педагогларнинг жамиятдаги мавқеини мустаҳкамлашга қаратилган бу қонунда соҳа вакиллари ўз касбий фаолиятини амалга ошириши учун зарур ташкилий-ҳуқуқий шарт-шароитларни яратиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш баробарида ҳуқуқларини, шаъни, қадр-қиммати ва ишчанлик обрўсини давлат ҳимоя қилиши қатъий белгиланди.
Ҳужжатда педагогнинг ўз касбий фаолиятини амалга ошириш тартиби, педагог ҳуқуқлари ва мажбуриятлари, педагогик этика қоидаси, педагогларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, аттестация ва малака тоифалари, меҳнатига ҳақ тўлаш, рағбатлантириш, ижтимоий ҳимоя қилиш қоидалари аниқ-равшан келтирилганки, бу қонуннинг қабул қилиниши орқали, сўзсиз, педагогларнинг нуфузи янада юксалади.
Депутатлар масаланинг айни шу жиҳатига урғу бериб, педагогларнинг манфаатларини ҳар томонлама ҳимоя қилиш алалоқибат таълим сифатини оширишга сезиларли туртки беришини айтиб ўтдилар.
Навбатдаги "Суд қарорларининг қонунийлиги ва асослилигини текшириш тартиби такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Иқтисодий процессуал кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қонун лойиҳаси ҳам фракция йиғилиши иштирокчиларининг қизғин муҳокамасига сабаб бўлди.
Маълумки, сўнгги йилларда Янги Ўзбекистонда инсоннинг қадр-қиммати устуворлигини таъминлашга қаратилган ислоҳотлар жадал суръатга кириб бормоқда. Хусусан, мамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаролар ва тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чораларини кучайтириш, одил судловни самарали таъминлаш бўйича изчил ишлар олиб бориляпти. Суд қарорлари қонунийлиги, асослангани ва адолат мезонларига мувофиқлигини текшириш институти такомиллашаётгани ҳам ҳақиқат.
Мана шундай шароитда, табиийки, соҳага доир қонун ҳужжатлари қаторида Ўзбекистон Республикасининг Иқтисодий процессуал кодексига ҳам зарур ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни ҳаётнинг ўзи тақозо қилмоқда. Иккинчи ўқишда кўриб чиқилган қонун лойиҳасида ушбу талаб ва меъёрлар ўрин олган.
Қонунга мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг Иқтисодий процессуал кодексига туманлараро, туман, шаҳар судлари томонидан биринчи инстанция судида кўрилган ишлар вилоят судларида ва уларга тенглаштирилган судларда апелляция ёки кассация тартибида, вилоят судлари ва уларга тенглаштирилган судлар томонидан апелляция ёки кассация тартибида кўрилган ишлар мазкур судларда тафтиш тартибида, вилоят судлари ва уларга тенглаштирилган судлар томонидан тафтиш тартибида кўрилган ишлар Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъатида тафтиш тартибида қайта кўрилиши, алоҳида ҳолларда Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати томонидан кўрилган ишлар Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Раёсатида тафтиш тартибида қайта кўрилиши, шунингдек, апелляция ва кассация инстанцияси судлари томонидан ишларни янгидан кўриш учун биринчи инстанция судларига юбориш тартиби бекор қилиниши ҳамда уларнинг зиммасига иш бўйича якуний қарор чиқариш масъулияти юклатилишини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Йиғилишда ушбу ўзгартириш ва қўшимчаларнинг моҳияти ҳамда аҳамияти атрофлича баён этилиб, қонун кучга кирса, иқтисодий судлар фаолиятида сифат ўзгаришлари юз бериши учун ҳуқуқий асос янада мустаҳкамланиши, адолат ва қонун устуворлигига хизмат қилиши борасида якуний хулосалар билдирилди.
Умуман олганда, йиғилиш кун тартибида кўрилган барча қонун лойиҳалари Янги Ўзбекистонни тараққий эттириш, халқимиз фаровонлигини ошириш йўлидаги кенг қамровли ислоҳотларда фаол иштирок этаётган Халқ демократик партияси дастурий мақсадларига уйғунлиги айтиб ўтилди.

On July 31, 2023, a regular meeting of the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was held in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. Several draft laws were considered at the meeting, which was held via videoconference.
Among them is the draft law “On privatization”, which is essential in regulating relations in the privatization of state property.
This draft law, developed within the framework of the Decree of the Head of State of October 27, 2020, “On measures to accelerate the reform of enterprises with the participation of the state and the privatization of state assets”, ensures the conduction of privatization of state-owned facilities based on the principles of openness and transparency, legality, creating equal conditions for the participation of buyers in public auctions, based on this, ensuring investor confidence in the results of the privatization of state property and accelerating ongoing reforms to reduce state participation in the economy.
Of course, in the presence of the current Law of the Republic of Uzbekistan “On denationalization and privatization”, the question arises why the draft law mentioned above is needed. Practice itself shows that to reduce the state’s participation in the economy and ensure the priority of private property, it is necessary to develop and implement a single legal document that thoroughly covers the privatization process based on today’s requirements and studying international best practices. In addition, many by-laws related to regulating operations in this area and conflicts between them create difficulties in attracting potential investors. From this point of view, the draft law “On privatization”, consisting of 10 chapters and 46 articles, is significant.
Members of the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan expressed their opinion and approved the document, noting that its adoption will have a positive impact on deepening the diversification of the economy and increasing investment attractiveness based on the full use of the country’s internal resources and competitive advantages.
After that, according to the agenda of the meeting, the discussion of the draft law “On the status of a teacher” began.
It was noted that this law, considered in the second reading, has both legal and political, and social significance. At first, the name of this draft law was “On the status of a pedagogical worker”. Teaching is a separate profession. If you add the word “employee”, the meaning of this concept can be narrowed. Therefore, in the second reading, the term “worker” was removed from the title of the draft law, and the concept of a teacher is described in detail in Article 3.
The main goal of this law, aimed at improving the status of a teacher in society, is determined that the state will protect the rights, honor, dignity, and professional reputation of representatives of the sphere to create the necessary organizational and legal conditions for their professional activities, as well as providing them with social support.
The document clearly defines the procedure for a teacher to carry out his professional activities, his rights and obligations, the rules of pedagogical ethics, training, retraining and advanced training of teachers, attestation and qualification categories, remuneration and stimulation of work, social protection, which will undoubtedly increase the status of teachers.
Deputies, focusing on this aspect, noted that the comprehensive protection of the interests of teachers would give a significant impetus to improving the quality of education.
The draft law “On introducing amendments and addenda to the Economic Procedure Code of the Republic of Uzbekistan in connection with improving the procedure for verifying the legality and validity of court decisions” caused a heated discussion among the faction members.
In recent years, reforms have been carried out in New Uzbekistan aimed at glorifying the honor and dignity of a person. In particular, consistent work is being carried out in the country to improve the judicial system further, strengthen measures to reliably protect citizens’ and entrepreneurs’ rights and legitimate interests, and ensure effective justice. The institution of checking the legality, validity, and compliance of court decisions with the criteria of fairness is also being improved.
Naturally, time requires to introduce the necessary amendments and additions to legislative acts, including the Economic Procedure Code of the Republic of Uzbekistan. These requirements and norms are included in the draft law being considered in the second reading.
The draft law introduces amendments and additions to the Economic Procedural Code of the Republic of Uzbekistan, providing for the review of cases considered by interdistrict, district, city courts in the court of first instance, in regional and equivalent courts in the appellate or cassation order, considered by regional and equal courts in appellate or cassation procedure, in the same courts in the audit procedure, considered by regional and equivalent courts in the audit procedure in the Judicial Collegium for Economic Cases of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan in the audit procedure, in exceptional cases, review of cases considered by the Judicial Collegium for Economic Cases of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan in the Presidium of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan in the audit procedure, as well as the abolition of the system for sending cases by the courts of appeal and cassation instances for a new consideration to the courts of first instance and imposing responsibility on them for making a final decision on the case.
At the meeting, the essence and significance of these changes were explained in detail. It was noted that the legal basis for qualitative changes in the activities of economic courts would be further strengthened, ensuring justice and the rule of law.
In general, it was noted that all the draft laws considered on the agenda correspond to the program goals of the People’s Democratic Party, which is actively involved in comprehensive reforms aimed at developing New Uzbekistan and improving the welfare of the people.