ХДП ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти тарафдори
Шу кунларда республикамиз бўйлаб Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар сайловларига сайловолди ташвиқотлари авжига чиққан.
“Ҳар бир инсон фаровонлиги учун!” шиори остида сайловолди тарғиботини фаол олиб бораётган Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Жиззах вилояти Кенгаши томонидан ҳам жойларда асосий электорат вакиллари иштирокида кўплаб мулоқотлар ўтказиляпти. Хусусан, вилоятнинг Зафаробод туманидаги Баркамол авлод болалар мактабида ЎзХДПдан депутатликка кўрсатилган номзодлар Нуриддин Холматов ҳамда Феруза Қулиевалар сайловчилар билан учрашди.
Тадбирда партиянинг янги сайловолди дастурида белгиланган мақсад ва вазифалар ҳақида атрофлича сўз юритилиб, давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритишга оид кўплаб таклиф ва ташаббуслар илгари сурилгани тўғрисида батафсил тўхталиб ўтилди. Партия ўз дастурий мақсадларга эришиш йўлида кейинги беш йиллик учун 10 та йўналиш 15 та стратегик қадамдан иборат устувор вазифалар белгилаб олингани таъкидланди.
Масалан, партия ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти тарафдори бўлиб, иқтисодий сиёсатнинг ижтимоий самарадорлигини таъминлаш, иқтисодиётда давлатнинг асосий тартибга солувчи ролини кучайтириш зарур, деб ҳисоблайди. Иқтисодиётда давлатнинг фаол роли ва иштирокини сақлаб қолиш, камбағалликни қисқартириш, солиқ қонунчилигини такомиллаштириш ҳамда банк-кредит соҳасини ривожлантиришга интилади. Шу мақсадда стратегик аҳамиятга эга компаниялар устидан давлат назоратини сақлаб қолиш, уларни хусусийлаштиришни қонун даражасида тақиқлаш, ишсизлик бўйича мажбурий ижтимоий суғурта миллий моделини жорий этиш, маҳаллий инвесторларни қўллаб-қувватлаш, шу жумладан, уларга хорижий инвесторлар билан бир хил имтиёзлар бериш, вазирлик ва идоралар томонидан давлат хизматларини кўрсатиш ёки жарима солиш натижасида тушадиган барча тушумларни тўлиқлигича Давлат бюджетига йўналтириш каби таклиф ва ташаббуслар билан чиқмоқда.
Тарғибот тадбирларида партия ғояларининг асл мақсади ижтимоий тенглик, ижтимоий адолат принциплари асосида ишлаб чиқилгани, аҳолининг барча қатламлари манфаатларини ҳимоя қилиши таъкидланмоқда.
Сайловчилар билан мулоқотлар чоғида юрт келажаги, эртанги кунга бефарқ бўлмаслик, фаровон, демократик давлатни барпо этишда аҳолининг, жамоатчилик вакилларининг фаол бўлиши катта аҳамиятга эга эканлиги тушунтирилмоқда. Халқ демократик партияси номзодлари, унинг дастури ва албатта, партияга овоз беришга чақирилмоқда.

НДП – сторонник социально ориентированной рыночной экономики
В эти дни в нашей республике достигла своего пика агитация по выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные советы. «За благосостояние каждого!» Джизакский областной совет Народно-демократической партии Узбекистана, ведущий активную агитацию под лозунгом в частности, в детской школе «Баркамол авлод» Зафарабадского района области кандидаты в депутаты от УзНДП Нуриддин Холматов и Феруза Гулиева встретились с избирателями.
На мероприятии подробно обсуждались цели и задачи, поставленные в новой предвыборной программе партии, а также многие предложения и инициативы, связанные с развитием государства и общества, обеспечением равенства прав и возможностей, проведением сильной социальной политики. обсуждались подробно. Было отмечено, что для достижения партией своих программных целей в качестве приоритетов на ближайшие пять лет определены 10 направлений и 15 стратегических шагов.
Например, партия является сторонником социально ориентированной рыночной экономики и считает, что необходимо обеспечить социальную эффективность экономической политики и усилить главную регулирующую роль государства в экономике. Оно стремится сохранить активную роль и участие государства в экономике, сократить бедность, усовершенствовать налоговое законодательство и развивать банковско-кредитный сектор. С этой целью министерства и ведомства сохраняют государственный контроль над стратегически важными компаниями, запрещают их приватизацию на уровне закона, внедряют национальную модель обязательного социального страхования по безработице, поддерживают местных инвесторов, в том числе предоставляют им те же льготы, что и иностранным инвесторам. выступает с предложениями и инициативами, например, о направлении всех доходов от предоставления государственных услуг или штрафов в государственный бюджет.
Подчеркивается, что первоначальная цель предвыборной деятельности партии разрабатывалась исходя из принципов социального равенства, социальной справедливости, защиты интересов всех слоев населения.
В ходе диалогов с избирателями разъясняется, что большое значение имеет будущее страны, небезразличие к будущему, активное участие населения и представителей общественности в построении процветающего, демократического государства. Голосовать за партию призваны кандидаты от Народно-демократической партии, ее программа и, конечно же, голосование.