ХДП ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти тарафдори
Шу кунларда республикамиз бўйлаб Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар сайловларига сайловолди ташвиқотлари авжига чиққан.
“Ҳар бир инсон фаровонлиги учун!” шиори остида сайловолди тарғиботини фаол олиб бораётган Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Жиззах вилояти Кенгаши томонидан ҳам жойларда асосий электорат вакиллари иштирокида кўплаб мулоқотлар ўтказиляпти. Хусусан, вилоятнинг Зафаробод туманидаги Баркамол авлод болалар мактабида ЎзХДПдан депутатликка кўрсатилган номзодлар Нуриддин Холматов ҳамда Феруза Қулиевалар сайловчилар билан учрашди.
Тадбирда партиянинг янги сайловолди дастурида белгиланган мақсад ва вазифалар ҳақида атрофлича сўз юритилиб, давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритишга оид кўплаб таклиф ва ташаббуслар илгари сурилгани тўғрисида батафсил тўхталиб ўтилди. Партия ўз дастурий мақсадларга эришиш йўлида кейинги беш йиллик учун 10 та йўналиш 15 та стратегик қадамдан иборат устувор вазифалар белгилаб олингани таъкидланди.
Масалан, партия ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти тарафдори бўлиб, иқтисодий сиёсатнинг ижтимоий самарадорлигини таъминлаш, иқтисодиётда давлатнинг асосий тартибга солувчи ролини кучайтириш зарур, деб ҳисоблайди. Иқтисодиётда давлатнинг фаол роли ва иштирокини сақлаб қолиш, камбағалликни қисқартириш, солиқ қонунчилигини такомиллаштириш ҳамда банк-кредит соҳасини ривожлантиришга интилади. Шу мақсадда стратегик аҳамиятга эга компаниялар устидан давлат назоратини сақлаб қолиш, уларни хусусийлаштиришни қонун даражасида тақиқлаш, ишсизлик бўйича мажбурий ижтимоий суғурта миллий моделини жорий этиш, маҳаллий инвесторларни қўллаб-қувватлаш, шу жумладан, уларга хорижий инвесторлар билан бир хил имтиёзлар бериш, вазирлик ва идоралар томонидан давлат хизматларини кўрсатиш ёки жарима солиш натижасида тушадиган барча тушумларни тўлиқлигича Давлат бюджетига йўналтириш каби таклиф ва ташаббуслар билан чиқмоқда.
Тарғибот тадбирларида партия ғояларининг асл мақсади ижтимоий тенглик, ижтимоий адолат принциплари асосида ишлаб чиқилгани, аҳолининг барча қатламлари манфаатларини ҳимоя қилиши таъкидланмоқда.
Сайловчилар билан мулоқотлар чоғида юрт келажаги, эртанги кунга бефарқ бўлмаслик, фаровон, демократик давлатни барпо этишда аҳолининг, жамоатчилик вакилларининг фаол бўлиши катта аҳамиятга эга эканлиги тушунтирилмоқда. Халқ демократик партияси номзодлари, унинг дастури ва албатта, партияга овоз беришга чақирилмоқда.

The People's Democratic Party is a supporter of a socially oriented market economy
These days, the campaign for elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local councils has reached its peak in our republic. "For the welfare of everyone!" The Jizzakh Regional Council of the People's Democratic Party of Uzbekistan, which is actively campaigning under the slogan in particular, in the children's school "Barkamol avlod" of the Zafarabad district of the region, candidates for deputy from the UzNDP Nuriddin Kholmatov and Feruza Guliyeva met with voters.
The event discussed in detail the goals and objectives set in the new election program of the party, as well as many proposals and initiatives related to the development of the state and society, ensuring equal rights and opportunities, and pursuing a strong social policy. were discussed in detail. It was noted that in order for the party to achieve its program goals, 10 directions and 15 strategic steps have been identified as priorities for the next five years. For example, the party is a supporter of a socially oriented market economy and believes that it is necessary to ensure the social efficiency of economic policy and strengthen the main regulatory role of the state in the economy. It seeks to maintain the active role and participation of the state in the economy, reduce poverty, improve tax legislation and develop the banking and credit sector. To this end, ministries and departments maintain state control over strategically important companies, prohibit their privatization at the legal level, implement a national model of mandatory social insurance for unemployment, support local investors, including providing them with the same benefits as foreign investors. makes proposals and initiatives, for example, on directing all income from the provision of public services or fines to the state budget. It is emphasized that the initial goal of the party's election activities was developed based on the principles of social equality, social justice, and protection of the interests of all segments of the population. During dialogues with voters, it is explained that the future of the country, concern for the future, and active participation of the population and representatives of the public in building a prosperous, democratic state are of great importance. The candidates from the People's Democratic Party, its program and, of course, the vote are called upon to vote for the party.