Қирғизистон билан дўстлик ришталари мустаҳкамланади
Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи ҳамда икки давлат Президентларининг учрашувлари икки халқнинг дўстлиги, қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашга, турмуш фаровонлигининг юксалишига хизмат қилади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон – Қирғизистон муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди, ҳамкорлик кўлами барча йўналишларда кенгайди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари Қўшма баёнот қабул қилдилар. Шунингдек, икки мамлакат вазирликлари ва ҳудудлари раҳбарлари имзоланган ҳужжатлар билан алмашдилар. Ташриф доирасида кўп қиррали Ўзбекистон-Қирғизистон шериклигининг деярли барча йўналишларини қамраб олган 22 та ҳужжат имзоланди.
Қарийб 50 та қўшма лойиҳани амалга ошириш назарда тутилган Саноат кооперациясини кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси, Ўзбекистон-Қирғизистон Инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисидаги битим, электр энергиясини ўзаро етказиб бериш, Қирғизистонда гидроэнергетика объектларини қуриш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги ҳужжатлар шулар жумласидан.
Таъкидланганидек, “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўлининг қурилиши стратегик аҳамиятга эга. Мазкур йўлнинг барпо этилиши икки мамлакат манфаатларига тўлиқ мос келиши, минтақанинг транзит салоҳиятини оширишга ҳам хизмат қилиши алоҳида эътиборга молик.
Маълумки, Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари қардош халқларимиз фаровонлигига ҳам ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда. Андижон ва Ўш, Наманган ва Жалолобод, Фарғона ва Боткен, Норин вилоятлари ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича «йўл хариталари» ҳудудлараро алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Азал-азалдан икки қўшни халқ ўртасида қариндош-уруғлик ришталари ҳам боғланиб кетганлиги хеч кимга сир эмас. Ҳозир Ўзбекистонда 300 мингга яқин қирғиз миллатига мансуб юртдошларимиз истиқомат қилади. Уларнинг ўз маданияти, тили, анъана ва урф-одатларини ривожлантириш учун кенг имкониятлар яратилган. 6 та қирғиз миллий маданий маркази фаолият кўрсатмоқда, 56 мактабда таълим қирғиз тилида олиб борилади.
Шундай экан, кўп асрлар давомида ўзаро шаклланган дўстлик ва ҳамкорлик ришталари олий даражадаги учрашувлар билан янада мустаҳкамланаверсин.

Friendship will only grow stronger
The visit of the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov to Uzbekistan and the meetings of the Presidents of the two countries will serve to strengthen friendship and good-neighborliness between peoples of the two countries, increase their wellbeing.
In recent years, Uzbekistan – Kyrgyz relations have reached a qualitatively new level. The scale of collaboration has enhanced in all areas.
During the visit, the Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan adopted a Joint Statement. The exchange of signed documents between the heads of ministries and regions of the two countries took place. During the visit, 22 documents were signed covering almost all areas of the multifaceted Uzbekistan – Kyrgyzstan partnership.
These include the Plan of Practical Measures for Enhancing and Deepening Industrial Cooperation, which provides for the implementation of almost 50 joint projects, the Agreement on the Establishment of Uzbekistan – Kyrgyzstan Investment Fund, documents on mutual supply of electricity and cooperation in the construction of hydropower facilities in Kyrgyzstan.
It was noted that the construction of Uzbekistan – Kyrgyzstan – China railway is of great strategic importance. The construction of this road meets the interests of both countries and will serve to increase the transit potential of the region.
As is known, the centuries-old bonds of friendship, good-neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan also contribute to the wellbeing of the two fraternal peoples. Roadmaps for further enhancing cooperation between Andijan and Osh, Namangan and Jalal-Abad regions, Fergana region and Batken, Naryn regions will undoubtedly serve to strengthen interregional collaboration.
It is no secret that since time immemorial, two fraternal peoples have been linked by inseparable ties of kinship. About 300 thousand Kyrgyz citizens live in Uzbekistan. Great opportunities have been created for them to develop their culture, language, traditions and customs. There are 6 Kyrgyz national cultural centers in the country. 56 schools teach in the Kyrgyz language.
Such high-level meetings will further strengthen the friendship and cooperation formed over the centuries between the two fraternal peoples.