Қирғизистон билан дўстлик ришталари мустаҳкамланади
Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи ҳамда икки давлат Президентларининг учрашувлари икки халқнинг дўстлиги, қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашга, турмуш фаровонлигининг юксалишига хизмат қилади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон – Қирғизистон муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди, ҳамкорлик кўлами барча йўналишларда кенгайди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари Қўшма баёнот қабул қилдилар. Шунингдек, икки мамлакат вазирликлари ва ҳудудлари раҳбарлари имзоланган ҳужжатлар билан алмашдилар. Ташриф доирасида кўп қиррали Ўзбекистон-Қирғизистон шериклигининг деярли барча йўналишларини қамраб олган 22 та ҳужжат имзоланди.
Қарийб 50 та қўшма лойиҳани амалга ошириш назарда тутилган Саноат кооперациясини кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси, Ўзбекистон-Қирғизистон Инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисидаги битим, электр энергиясини ўзаро етказиб бериш, Қирғизистонда гидроэнергетика объектларини қуриш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги ҳужжатлар шулар жумласидан.
Таъкидланганидек, “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўлининг қурилиши стратегик аҳамиятга эга. Мазкур йўлнинг барпо этилиши икки мамлакат манфаатларига тўлиқ мос келиши, минтақанинг транзит салоҳиятини оширишга ҳам хизмат қилиши алоҳида эътиборга молик.
Маълумки, Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари қардош халқларимиз фаровонлигига ҳам ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда. Андижон ва Ўш, Наманган ва Жалолобод, Фарғона ва Боткен, Норин вилоятлари ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича «йўл хариталари» ҳудудлараро алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Азал-азалдан икки қўшни халқ ўртасида қариндош-уруғлик ришталари ҳам боғланиб кетганлиги хеч кимга сир эмас. Ҳозир Ўзбекистонда 300 мингга яқин қирғиз миллатига мансуб юртдошларимиз истиқомат қилади. Уларнинг ўз маданияти, тили, анъана ва урф-одатларини ривожлантириш учун кенг имкониятлар яратилган. 6 та қирғиз миллий маданий маркази фаолият кўрсатмоқда, 56 мактабда таълим қирғиз тилида олиб борилади.
Шундай экан, кўп асрлар давомида ўзаро шаклланган дўстлик ва ҳамкорлик ришталари олий даражадаги учрашувлар билан янада мустаҳкамланаверсин.

Дружеские связи будут только укрепляться
Визит Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова в Узбекистан и встречи президентов двух стран буду служить укреплению уз дружбы и добрососедства двух народов, повышению их жизненного благополучия.
В последние годы узбекско-кыргызские отношения вышли на качественно новый уровень, масштабы сотрудничества расширились во всех направлениях.
В рамках визита Президенты Узбекистана и Кыргызстана приняли Совместное заявление. Состоялся также обмен подписанными документами между главами министерств и регионов двух стран. Всего в рамках визита было подписано 22 документа, охватывающих практически все направления многогранного узбекско-кыргызского партнерства.
В их числе План практических мер по расширению и углублению промышленной кооперации, предусматривающий реализацию почти 50 совместных проектов, Соглашение о создании узбекско-кыргызского Инвестиционного фонда, документы о взаимных поставках электроэнергии и сотрудничестве в области строительства в Кыргызстане объектов гидроэнергетики.
Было отмечено, что строительство железной дороги «Узбекистан-Кыргызстан-Китай» имеет важное стратегическое значение. Строительство этой дороги отвечает интересам обеих стран и послужит увеличению транзитного потенциала региона.
Как известно, многовековые узы дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между Узбекистаном и Кыргызстаном также способствует благополучию двух братских народов. «Дорожные карты» по дальнейшему расширению сотрудничества между Андижанской и Ошской, Наманганской и Жалал-Абадской областями, Ферганской областью и Баткенской, Нарынской областями, несомненно, послужат укреплению межрегионального сотрудничества.
Не секрет, что с испокон веков два братских народа были связаны неразрывными родственными узами. В настоящее время в Узбекистане проживает около 300 тысяч граждан кыргызской национальности. Для них созданы широкие возможности для развития своей культуры, языка, традиций и обычаев. В стране действуют 6 кыргызских национальных культурных центров, в 56 школах обучение ведется на кыргызском языке.
А такие встречи на высоком уровне будут способствовать дальнейшему укреплению формировавшихся на протяжении веков уз дружбы и сотрудничества между двумя братскими народами.