2021 йил 7 август куни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгашининг навбатдаги IV пленуми бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши аъзолари, масъул ходимлари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзолари, минтақавий партия кенгашлари раҳбарлари, партия фаоллари ҳамда оммавий ахборот вакиллари иштирок этди.
Пленумда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида партиянинг муносиб иштирокини таъминлаш билан боғлиқ муҳим масалалар кўриб чиқилди. Бу йилги сайловда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига бўлажак номзод кўрсатиш, партиянинг навбатдаги қурултойини чақириш ва унинг кун тартиби, партия қурултойига вакиллик меъёри ва уларни сайлаш тартиби тўғрисидаги масалалар муҳокама марказига қўйилди.
Халқ демократик партиясининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштироки ҳақидаги масала юзасидан партия Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов сўзга чиқди.
Ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини ошириш, электоратимиз вакиллари, сайловчиларда сиёсий-ҳуқуқий билим ва фаоллик кучайишида бу долзарб аҳамиятга эга. Бугунги шароитда партиямизнинг жамиятдаги нуфузи электорат манфаатларини қай даражада ҳимоя қилаётганимиз, жойлардаги муаммоларнинг ечими юзасидан қандай ташаббуслар билан чиқаётганимизга қараб баҳоланади, деди партия етакчиси.
Халқ демократик партияси, энг аввало, ижтимоий тенглик, ижтимоий барқарорлик ва халқ фаровонлиги ғояларига содиқ қолган ҳолда мамлакатимизда янги иш ўринлари яратиш, ижтимоий соҳани янада ривожлантириш, ижтимоий муҳофазага эҳтиёжманд аҳоли қатламлари манфаатларини ҳимоя қилиш, таълим ва соғлиқни сақлаш тизимини янада ислоҳ қилиш сиёсатини изчиллик билан давом эттириш тарафдори сифатида майдонга чиқмоқда. Мамлакат фуқароларининг манфаатларига мос келувчи ушбу сиёсатни амалга оширишга қодир бўлган шахс номзодини Президент сайловида илгари суришни мақсад қилган.
Пленумда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига бўлажак номзод тўғрисидаги масала муҳокама этилди. Ўзбекистон Республикаси Президентлигига партия электорати, тарафдор ва фаоллари томонидан тавсия этилган Ворисова Мақсуда Азизовна партиянинг Қурултойида кўриб чиқиш учун номзод сифатида кўрсатилди.
Сайлов кодексига асосан, Ўзбекистон Республикаси Президентлигига бўлажак номзод тўғрисидаги маълумотлар бошқа зарурий ҳужжатлар билан бирга Марказий сайлов комиссиясига тақдим этилади. Марказий сайлов комиссияси мазкур ҳужжатларни 5 кунлик муддатда кўриб чиқиб, ариза қаноатлантирилган ҳолатда сиёсий партиянинг ваколатли вакилига рўйхатга олинганлик гувоҳномаси ва белгиланган намунадаги имзо варақаларининг бланкаларини беради.
Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод ҳақида якуний қарор қабул қилишга фақат партиянинг Қурултойи ваколатли ҳисобланади.
Пленумда Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг янги рамзини тасдиқлаш тўғрисидаги масала ҳам қизғин муҳокама этилди. Партия Марказий Кенгашида тузилган махсус ишчи гуруҳи бу йўналишда чуқур таҳлилий иш олиб борди, жаҳон мамлакатлари сиёсий партиялари тажрибалари ўрганилди, давлатчилик ва сиёсий мафкуралар тарихи тадқиқ қилинди.
Пленумда ишчи гуруҳи партиянинг янгича сиёсий брендини яратиш, логотипини янгилаш бўйича амалга оширилган ишлар хусусида маълумот берди. Ўзбекистонда сиёсий жараёнларда катта янгиланишлар, ўзгаришлар рўй бераётган даврда Ўзбекистон Халқ демократик партияси рақобат майдонида кучли позицияга эга бўлишга интилмоқда. Мутахассис ва экспертлар, фаоллар ҳамда фахрийлардан партиянинг кўп йиллик рамзларини ўзгартириш бўйича 30 га яқин таклифлар олинди. Ишчи гуруҳ узоқ муҳокамалардан сўнг танлаган таклифлар бўйича фикр-мулоҳазалар ҳам тингланди.
Халқ демократик партиясининг янги логотипи параллелограмм шаклида бўлиб, бинафша ва оқ рангда акс эттирилган, марказида “XDP” деган ёзув туширилган.
Рамздаги бинафша ранг – меҳр-оқибат, саховатлилик рамзи бўлиб, етакчилар, лидерлар ранги ҳисобланади. Ушбу ранг партия ўз электорати вакиллари манфаатини ҳимоя қилишга, уларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқаришга ва қўллаб-қувватлашга доимо тайёр эканлигига ишорадир.
Оқ ранг тинчлик-хотиржамлик, ижтимоий бирдамлик ва барқарорлик каби азалий ва эзгу ғояларни ифодалайди.
Таклиф ва мулоҳазалардан сўнг Халқ демократик партиясининг янги логотипи ва байроғи қабул қилинди.
Пленумда муҳокамаэтилган барча масалалар юзасидан ЎзХДП Марказий Кенгаши IV пленуми тегишли қарорларни қабул қилди.

On 7 August 2021, the regular Fourth Plenum of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was held. It was attended by members of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, senior officials, members of the party’s faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, leaders of regional party councils, party activists and media workers.
The plenary session considered important issues related to ensuring worthy participation of the party in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan. The issues of nominating a candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan, convening the next congress of the party and its agenda, criteria for representation at the congress of the party and the procedure for their election were discussed.
Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov informed about the participation of the People’s Democratic Party in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan.
“Increasing the social effectiveness of reforms, the political and legal knowledge and the activity of representatives of our electorate and voters is of great importance in this direction. In today’s conditions, the authority of our party in the society is assessed by how much we protect the interests of our electorate, what initiatives we put forward to solve problems at places”, said the party leader.
The People’s Democratic Party acts as a supporter of the creation of new jobs, the further development of the social sphere, the protection of the interests of the population in need of social protection, further reform of the education and healthcare systems, strictly adhering to the principles of social equality, social stability and the wellbeing of people. Its main goal is to nominate a candidate in the Presidential Elections who will be able to implement this policy in the interests of citizens.
Participants of the plenum discussed the issue of the future presidential candidate of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan. The candidacy of Maqsuda Azizovna Vorisova, recommended by the electorate, supporters and activists of the party, was nominated as a presidential candidate for consideration at the party congress.
According to the Electoral Code, information about the future candidate for President of the Republic of Uzbekistan, along with other necessary documents, is submitted to the Central Election Commission. The Central Election Commission considers all documents within 5 days and, if the application is approved, issues a registration certificate and signature sheets of the established form to the authorized representative of the political party.
Only the Congress of the People’s Democratic Party is considered authorized to make the final decision on the candidacy for the President of the Republic of Uzbekistan from the PDPU.
The issue of approving a new symbol of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was also discussed at the plenum. A special working group created under the Central Council of the party conducted a comprehensive study in this direction, studied the experience of political parties of the world, the history of statehood and political ideology.
At the plenum, the working group informed about the activities carried out to create a new political brand of the party, update its logo. In the context of major updates and transformations in the political process taking place in the new Uzbekistan, the People’s Democratic Party of Uzbekistan is striving to take a strong position in the arena of competition. About 30 proposals were received from specialists and experts, activists and veterans to change the symbols of the party. After discussions, the working group received opinions and judgments on the selected proposals.
The new logo of the People’s Democratic Party is a parallelogram in purple and white with “XDP” in the center.
Purple is a symbol of kindness, generosity and the color of leadership. This color symbolizes the fact that the party is always ready to defend the interests of its electorate, to implement and support their aspirations.
White color symbolizes peace and wellbeing, social solidarity, stability.
After the proposals, opinions and judgments were made. A new logo and flag of the People’s Democratic Party of Uzbekistan were approved.
Relevant decisions were made at the Fourth Plenum of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan on all the issues considered at the plenary session.